Yarıyıl tatili için geri sayıma devam edilirken, 15 tatil ne zaman başlayacak sorusunun cevabı öğrenilmeye çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgiler arasında yer alan sömestr tatilinin başlayacağı tarihi merak eden vatandaşlar sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? İşte, okulların kapanacağı tarih hakkında detaylı bilgiler

15 TATİL NE ZAMAN?
Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 15 tatil yani yarı yıl tatili 22 Ocak 2018 - 2 Ocak 2018 tarihleri arasında olacak. Sömestr tatili yani 15 tatil 5 Şubat 2018 Pazartesi günü bitecek.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan takvime göre 18 Eylül 2017'de başlayan eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2018'de sona erecek

İYİ BİR ÖĞRETMENİN ÖZELLİKLERİ NELER OLMALIDIR?

Eğitimcilik, dünyanın her yerinde zorlu bir görev. Öğrenci, okul yönetimi ve veli bir problem olduğunda öncelikle öğretmenin kapısını çalıyor. Bu nedenle iyi bir öğretmen, yüksek performanslı bir eğitim sisteminde olmazsa olmaz. ABD merkezli eğitim platformu ‘Teachthought’ iyi bir öğretmenin 8 özelliğini belirledi. İşte Önder Öndeş'in haberine göre iyi bir öğretmende bulunan 8 özellik.

1-HAYAT DENEYİMİNE SAHİPTİR

İyi bir öğretmenin önemli özellikleri arasında hayat deneyimi çok önemli bir yerde duruyor. Seyahat eden, başka alanlarda çalışma tecrübesi olan, spor yapan eğitimciler sınıf içi aktivitelerde daha yaratıcı olur. Bu sayede konulara diğer öğretmenlerden farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilir.

2-HER ÖĞRENCİNİN NEYE MOTİVE OLDUĞUNU ANLAYABİLİR

Öğrenciler aynı derslere girse de farklı ilgi alanlarına, dolayısıyla birbirinden farklı motivasyonlara sahip. Çoğu öğrenci sınıfta yapılanlarla ilgilenebilirken, ne yazık ki bazıları sınıf dışındaki motivasyon kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu öğrenciler hızlı bir şekilde derse olan ilgilerini yitirebilir. Böyle durumlarda iyi öğretmen, bu öğrencilerin ilgi alanlarını keşfederek, onların derse bir şekilde ilgi duymasını sağlayacak aktiviteler kurgulayabilir.

3-BİR KAHRAMAN DEĞİL, İNSANDIR

Evet, tüm öğretmenler birer kahraman. Ancak bu basmakalıp sözün, gerçekten ne anlama geldiğini görmek için bir adım daha atalım. Bazı öğretmenler kendilerinin yanılabilir olduğunu öğrenci ve velilere gösterme konusunda çok da iyi değil. Üstelik bunu yaparken çok fazla eneji harcayarak hüsrana uğrayabiliyorlar. İyi bir öğretmen yeri geldiğinde öğrencisine, “Bu soruna nasıl cevap vereceğim konusunda fikrim yok” diyebilmeli. Eğitimciler dünyadaki tüm bilgilere sahip olmadıklarını itiraf edebilmeli.

4- TEKNOLOJİYE HAKİM OLMAYABİLİR AMA ÖĞRENMEYE AÇIKTIR

Teknoloji tüm hızıyla ilerlerken, bir öğretmenden her şeye hakim olmasını beklemek haksızlık. Ancak bilmediği noktaları öğrenmeye açık olabilir ve bunun için gerçek anlamda adım atabilir.

5-ÖĞRENCİLERİNE RİSK ALMAYI ÖĞRETEBİLİR

Eğitimciler, öğrencilerini risk alabilen insanlar haline gelmesi için cesaretlendiriyor. Ancak dürüst olmak gerekirse, çoğu öğretmen kolaylıkla risk alamıyor. Öğrencilerinin incinebileceğini düşünerek bundan uzak duruyor. Fakat sonucunda ister başarı ister başarısızlık olsun, risk almak öğrencilerin kesinlikle unutamayacağı bir tecrübe. İyi bir öğretmen bu nedenle risk almayı öğretebilir.

6- OKUL YÖNETİCİLERİNİN NE DÜŞENECEĞİ KONUSUNDA FAZLA ENDİŞELENMEZ

İyi bir öğretmen işini, okul yöneticilerinin hakkında ne düşüneceği konusunda çok fazla endişelenmeden yapar. Hatta sınıfları diğerlerine göre daha fazla gürültülü ve dağınık olabilir. Ancak bu öğretmenler için, öğrencilerinde öğrenme heyecanı ve ilgisini ortaya çıkarabilmek her şeyden önce gelir. Risk almaktan da çekinmezler.

7- KENDİSİNE GÜVEN DUYDUĞUNU GÖSTEREBİLİR

Eğitim dünyasında bir öğretmenin kendine güven duyması birçok anlama gelebilir. Okullarda çalışma zor ve çoğu zaman stresli. Fakat iyi bir öğretmen tüm bunlara rağmen kendine güven duyduğunu öğrenci, veli, okul yöneticileri ile diğer eğitimcilere gösterebilir.

8-ÖNEMLİ OLAN ALANLARA ODAKLANABİLİRLER

Okulda ilk bakışta çok önemli görünen ve bir eğitimcinin aynı anda hepsini ele almak için yeterli zamanının olmadığı birçok iş olabilir. İyi bir öğretmen hangi alana öncelik vereceğini görebilir. Buna göre bir sıralama yaparak, dikkatini öncelikli alanlarda toplayabilir.

2018 YILINDA YAPILACAK RESMİ TATİLLER
1 Ocak Yılbaşı (Pazartesi günü) resmi tatil

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazartesi günü)

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Salı günü) resmi tatil

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cumartesi)

14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil

15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil

16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)

15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Pazar günü)

20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Pazartesi günü) resmi tatil

21 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün (Salı günü) resmi tatil

22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba günü) resmi tatil

23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe günü) resmi tatil

24 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün (Cuma günü) resmi tatil

30 Ağustos Zafer Bayramı (Perşembe günü) resmi tatil

28 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar günü)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazartesi günü) resmi tatil