Anayasa Değişikliği kanununun resmi gazetede yayımlanmasından sonra 18 maddelik Anayasa referandumunun 16 Nisan 2016 tarihinde yapılacağı kesinleşmişti. 

Bu itibarla da Yüksek Seçim Kurulu 16 Şubat 2017’de 60 günlük referandum sürecini başlattı. Referandum görev alacaklar için ücretler de belli oldu. Sandık görevli ücretleri ve diğer seçim görevlisi ücretleri ne kadar olacak?

16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek olan halk oylamasında görev alacaklar İlçe Seçim Kurulları tarafından belirlenme sürecine girildi. Seçimde görevli olacak tüm çalışanların ücretleri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki listelerden bulabilirsiniz.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı (YSK) tarafından 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği referandumunda   görevlilere verilecek ücretler şu şekildedir:

Yüksek Seçim Kurulu: Başkan ve üyeler 192 TL, Siyasi parti temsilcileri ve birinci derecede sorumlu görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 96 TL, İkinci derecede sorumlu görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 92 TL, üçüncü derecede sorumlu görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı) 90 TL, dördüncü derecede sorumlu görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 87 TL, şoför ve hizmetliler 81 TL, şoförler 76 TL, hizmetliler 76 TL olacak.

İl ve İlçe Seçim Kurulları: Başkanlar ve il seçim kurulları üyeleri 96 TL, ilçe seçim kurulları üyeleri 81 TL, seçmen kütük bürosu müdürleri 92 TL, seçmen kütük bürosu zabıt katipleri 87 TL, seçmen kütük bürosu hizmetlileri 81 TL, askı yeri görevlileri 76 TL, memurlar 76 TL, şoförler 76 TL, hizmetliler 76 TL olacak.

Seçim Sandık Kurulları: Başkan 90 TL, üye 81 TL ve bina sorumluları 90 TL olacak.

Görevlilere verilecek ücretler şu şekilde hesaplanacak: Sandık kurullarına yapılacak ödemeler: Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 3, Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2, Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 2, Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 1, Siyasi parti üyelerine 1 gündelik ödenir.

Ayrıca Bina sorumlularına 3 gündelik ödenecektir. Bir okulda en fazla 2 hizmetli görevlendirilir ve her birine 2 gündelik ödenir. İl merkezinde ve ilçelerde görevlendirilecek UYAP görevlileri için 3 gündelik ödenir. Bu kapsamda hangi görevlinin toplamda ne kadar alacağı bu şekilde hesaplanabilir.