2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı 2. Dönem DYK Kurs Takvimi ve 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı 2. Dönem DYK Kurs Çizelgesi ektedir. 

İKİNCİ DÖNEM KURSLARI

MEB kurslarında ikinci dönem ders vermek isteyen öğretmenler 6-12 şubat tarihlerinde başvuru yapacaklar.Kurslara katılmak isteyen öğrenciler ise 13-19 Şubat 2017 tarihlerinde başvuru yapacaklar. Kurslar 27 Şubat 2017 tarihinde başlayacak.

Bakanlık tarafından açıklanan DYK kursları takviminde süreç okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte başlamaktadır. Ancak kursların en erken başlayacağı tarih olarak 27 Şubat 2017 Pazartesi günü olarak belirlenmiştir. Kurslar genelde hafta sonu yapıldığından DYK kursları 2. dönem MEB'in paylaştığı takvime göre en erken 4 Mart 2017 Cumartesi günü başlatılacaktır. Oysa ikinci dönem 6 Şubat 2017 tarihi itibariyle başlayacak.

dyk-kurs-cizelge.jpg

BAŞVURULAR EBA-KURS yada ODSGM'den YAPILACAK

İsteyen öğretmenler ve öğrenciler MEB kurs başvurularını http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya https://e-kurs.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden yapacaklar.

Öğretmenler eba girişlerini mebbis şifreleri ile yapabilecekler.

Öğrenciler ise EBA'ya E-Okul şifresi ile giriş yaparak başvuru yapabilecekler.

SINIFLAR EN FAZLA 20 ÖĞRENCİ OLACAK

Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin bir yıl önceki AYBP dikkate alınacak.Kurslarda sınıfların mevcudu en az 10 en fazla 20 olacak.

HAFTALIK DERS SAATİ SAYISI

1.ve 2. Dönem Kurslarında ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile Lise 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saate kadar; Liselerin 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler. Yaz döneminde bir üst sınıfın dersleri ve programı uygulanır.

Yayınlanan takvimde 1.ve 2.dönem tarihleri netleşmiş oldu.

E-KURS MODÜL GİRİŞ (ADRESLERİ) YERLERİ

Kurs başvurusu için e-kurs modülüne iki yolla giriş yapılabilir:

a) MEB Ölçme,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesi(http://odsgm.meb.gov.tr/)nde sağ üst köşeden "KURSLAR" a tıklayarak

b) EBA Portalında (http://www.eba.gov.tr/) sağ üst köşedeki "e-KURS" den giriş yapılabilir.