Milyonlarca kişinin beklediği LYS yerleştirme sonuçlarının ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden bugün saat 17:00’dan sonra duyurulması bekleniyor.

Üniversite kesin kayıtlarının 14 Ağustos tarihinde başlayacak olmasıyla birlikte adaylar ek yerleştirmelerin ne zaman başlayacağıyla ilgili arayış içine girdi.

Buna göre, ek yerleştirmeler ne zaman başlayacak? LYS ek yerleştirme boş kontenjanlar listesi…

Üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına ise 696 bin 241 aday yerleşti. ÖSYM merkezi yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kontenjanların sayısı belli oldu. Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, örgün ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kaldı. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından açıkta kalan adaylar, üniversite ek yerleştirme sürecini takip etmeye başladı. Adayların ek tercih yapabilmeleri için ÖSYM tarafından hiçbir programa yerleştirilmemiş olmaları gerekiyor. Herhangi bir üniversiteye yerleşmiş ancak kayıt yaptırmamış öğrenciler ek yerleştirme tercihi yapamayacaklar. Peki LYS ek yerleştirmeleri ne zaman?

LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

Boş kontenjanlar listesi kayıt sürecinin ardından güncellenecek. Kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar doğrultusunda ek yerleştirme tercihleri alınacak. LYS ek yerleştirme tarihi ÖSYM sayfası üzerinden duyurulacak. OSYM geçen sene 2016'da ek yerleştirmeyi 26-30 arasında almıştı.

İŞTE OSYM'NİN 2016 DUYURUSU

Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini,26-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında İnternet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Bu sene de bu tarihler 28-31 Ağustos 2017 arasında olabilir.

AÖF DAHİL YERLEŞTİRME SAYILARI

ÖSYS'ye başvuran aday sayısı 2 milyon 265 bin 844 olurken, üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile Açıköğretim Fakültesi'ne (AÖF) yerleşen aday sayısı ise 825 bin 244 olarak duyuruldu. Son sınıf düzeyinde ÖSYS'ye başvuran 960 bin 410 adaydan 334 bin 834'ü, önceki yıllarda yerleşmemiş 632 bin 722 adaydan 313 bin 962'si, daha önce yerleşmiş 442 bin 542 adaydan 103 bin 812'si, bir yükseköğretim programını bitirmiş 193 bin 715 adaydan 57 bin 426'sı, yükseköğretimden kaydı silinmiş 36 bin 455 adaydan 15 bin 210'u üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile AÖF'ne yerleşti.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPABİLECEK?

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercihini yapmayan adaylar ek yerleştirmelerde tercih verme hakkına sahiptir.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPAMAYACAK?

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puana sahip olan adaylar yerleştirilmemektedir. Aynı zamanda kesin kayıt sonunda da kontenjan açığı bulunan programlara ön kayıtla öğrenci alınmamaktadır.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercihleri 15,00 TL ücreti karşılığında yapılabilecektir.

HANGİ DURUMDA EK YERLEŞTİRME TERCİHİ GEÇERSİZ SAYILACAK?

Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

LYS EK YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2017 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre,

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH KLAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Ek yerleştirme kılavuzu, üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından açıklanacak.

LYS TERCİH SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI

2017 yılı itibariyle yapılan üniversite tercih sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasından erişime açılacak. LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.

LYS'DE ÇARPICI RAKAM! İŞTE 'SIFIR ÇEKEN' BÖLÜMLER

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite adaylarının heyecanla beklediği yerleştirme sonuçlarını önceki gün açıkladı. Üniversiteyi kazanan adaylar 14-18 Ağustos tarihlerinde kayıt yaptıracaklar. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tercihlerinden birini kazanan adaylar mutlu, ancak kazanamayanlar için de henüz hiçbir şey bitmiş değil. Çünkü üniversitelerde 910 bin 671 kontenjanın 214 bin 430’u boş kaldı. Yani kontenjanların yüzde 23.5’i boş. Bu da bu yıl mutlaka bir üniversiteye yerleşmeyi hedefleyenler için yeni bir umut demek. Sayısal verilere göre ek yerleştirmede adayların şansı çok yüksek. Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısının 250 bini aşması bekleniyor. Öyle ki geçen yıl ilk yerleştirmede 60 bin 147 kontenjan boş kalmıştı. 77 bin 143 aday kazandığı halde kayıt yaptırmamış ve ek yerleştirme dönemi için boş kontenjan sayısı 137 bin 290’a çıkmıştı. 

lys-bölüm