2017 LYS sonuçları açıklandı! 2017 LYS sonuç sorgulama!

2017 LYS SONUÇLARI ÖSYM, yayımladığı sınav takvimine göre LYS sonuçlarını 11 Temmuz 2017 tarihinde 21.05'te açıklandı.

Büyük heyecanın sonlanuçları belli oldu.

2017 LYS Sonuçları bugün 21.05'te açıklandı. İl sonuçları ve Türkiye 1.si birazdan belli olacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Türkiye birincisi belli oldu. YGS birincisi ilk kez Bingöl'den çıktı. Ahsen Zeynep Kaya isimli öğrenci, 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) birinci olarak, önemli bir başarıya imza atmıştı.

YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde 500 tam puan yaparak 4 puan türünde Türkiye birincisi olmaya hak kazanmıştı. Bakalım LYS'de de 1.olabilecek mi?

İŞTE TÜM SAYISALDA TÜRKİYE 1.Sİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

LYS sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4306 üzerinden öğrenebilecek. LYS puanlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihleri ise 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.

OSYM SONUÇ SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLA

Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr yapılacak.

LYS tercihleri ne zaman başlayacak?


Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar tercih aşamasına geçecek ve YGS/LYS puanlarına göre üniversite tercihlerini yapacak.

Adayların heyecanla beklediği LYS tercihleri ise 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak. 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecek tercih süresi boyunca adaylar puanlarının yettiği üniversite programlarına tercih yapabilecekler.

Otomatik alternatif metin yok.

Tercih maratonu başlayacak...

Öğrenciler nefeslerini tutup sınav sonuçlarını bekliyor. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte de tercih dönemi başlayacak. Peki üniversite tercihi yaparken neler dikkat edilmeli? Okan Üniversitesi Aday İlişkileri Müdürü Servet Gülsün Şirin, öğrencilere “boşta kalırım korkusuyla panik yapıp sakın her işi yaparım demeyin” tavsiyesinde bulundu. İşte Şirin hocanın önerileri…

Öğrenciler üniversite giriş sınavlarına hazırlanırken, sınavın kendisi o kadar önemli hale geliyor ya da getiriliyor ki; gençler hangi programlarda okumak istediklerine karar vermeden, üniversiteler ve programlar hakkında nerdeyse hiçbir şey bilmeden tercih döneminin içinde buluyorlar kendilerini. İşte tam da bu noktada” tercihin altın kuralları”, gibi sihirli tanımlamalarla tercih efsaneleri çıkıyor ortaya. Gençler bir önceki yılın puanları ve sıraları içinde kayboluyor, kendi isteklerini, beklentilerini hayallerini tamamen unutuyorlar. Her yıl bir üniversitede okuduğu halde yeniden sınava giren binlerce gencimiz tercih yaparken yanlış yaptığımızı ortaya çıkarıyor.Tercihlerde nelere dikkat edilmeli?

1-Üniversitenin söylediği değil yaptıklarına bakmalı
2- Akademisyenler
3-Dil eğitiminin niteliği
4-Kampüs olanakları
5-Teknolojik altyapı
6-Üniversitenin iş dünyasına yakınlığı
7-Burs olanakları

LYS NEDİR?


Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan`da üniversiteye girmek isteyen sadece YGS`yi geçmiş olan adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanmakta ve sınav yapıldıktan birkaç saat sonra basın ve internet yoluyla cevap anahtarı ile birlikte duyurulmaktadır.

LYS puan hesaplama aracıyla hangi türdeki LYS puanlarını hesaplayabilirim?

Hesaplama.net LYS puan hesaplama aracıyla YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, MF 1, MF 2, MF 3, MF 4, TM 1, TM 2, TM 3, TS 1, TS 2, DİL 1, DİL 2 ve DİL 3 puan türündeki LYS puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

LYS 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.
LYS 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, biyoloji.
LYS 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).
LYS 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe
LYS 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil


LYS tercihi nasıl yapılır?


LYS tercihlerinin başlamasıyla birlikte yerleştirme işlemleri için tercih yapacak olan adayların, ilk olarak ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve Aday Şifresi ile sisteme giriş yapacak olan adaylar ardından tercih yapma ekranı üzerinden tercihlerini gerçekleştirecekler.


2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.

Öte yandan, ÖSYM tarafından LYS tercihlerinin başladığı gün de bir tercih kılavuzu yayımlanacak. Adaylar bu tercih kılavuzu yardımıyla tercihlerini gerçekleştirebilecekler.

Lisans Yerleştirme Puanları nasıl kullanılacak?

2017 LYS’de 180 ve üzeri puan alan öğrenciler, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdi.

ÖSYS Tercih kılavuzu nereden paylaşılacak?

Öğrencilerin heyecanla beklediği 2017 ÖSYS tercih kılavuzu’nun ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan osym.gov.tr adresinden öğrenciler ile paylaşılması beklenmekte. Kılavuzun açıklanması ile birlikte isteyen kişiler ÖSYM’nin resmi internet sitesini ziyaret ederek, 2017 ÖSYS tercih kılavuzunu inceleyebilecekler