Öğretmen adayları gözünü 2017 Şubat öğretmen atamasına çevirdi. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre MEB Şubat ayının 3. haftası itibarı ile başvurularını başlatacağı alımları Mart veya Nisan gibi tamamlayacağı belirtiliyor. Özellikle atamaların anayasa oylaması öncesine konularak yeni atanan öğretmenlerin ve ailelelerinin desteği alınmaya çalışılacağı belirtiliyor.

MEB Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan, Şubat ayının 3. Haftasından itibaren başvuruları başlatılacak olan 20 bin öğretmen atamasında hangi branşlarda en az atama yapılacak hangisinde ne kadar atama yapılacak soruları sorulmaya başladı. İşte Yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı'nın atamada en düşük kadro verdiği tüm branşlar yoğun tepki gösteriyor. 

Atanamayan öğretmenler: "Neden bu kadar ücretli çalışıyor ama kadrolu atanmıyorlar?" bakanlığa diye tepki gösteriyorlar.

Ücretleri öğretmenlik yerine kadrolu öğretmenlik

Ücretli öğretmenleri yoğun bulunduran MEB'in biran önce ücretli öğretmenliği terkederek kadrolu öğretmen ataması yapılmasını istiyorlar. Ücretli öğretmenler asgari ücretin bile altında çalışıyorlar. ücretli öğretmenler öğrencilertarafından dahi ciddiye alınmadıklarını ifade ediyorlar. Okulda sürekli olmayacakları için motive olamıyorlar. Ücretli öğretmenlik öğretmenlik mesleğinin onurunu zedeliyor.

Birçok branş internette yoğun çalışma yapıyor

Atama bekleyen çok sayıda öğretmen verilen 20 bin kontenjanın çok az olduğunu belirtiyor. En az 50 bin atama yapılması gerekir diye yoğun bir kampanya yapılıyor. Bazı branşlar kendilerinden çok sayıda atama yapılmasını istiyorlar. Bunların başında, tarih, Beden eğitimi, Sanat tarihi, Edebiyat ve okul öncesi Çocuk gelişimi, branşları geliyor

2015 yılı 35 bin atamasından bir kontenjan verilen branşlar

Matbaa, Sanat ve Tasarım/Plastik Sanatlar, Metalurji Teknolojisi, Tasarım Teknolojileri, Ray.Sis.Tek./Ray.Sis.İnşaat, Tekstil Tek./Tekstil Terbiye, Gemi Yapımı/Gemi Tesisatı, İspanyolca, Yaşayan Diller ve Lehçeler( Kürtçe - Zazaki), Sağlık/Ortopedik Protez-Ortez, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, İnşaat Tek./Yapı Dekorasyon, Müzik Aletleri Yapımı branşlarına sadece bir kadro verildi. 

2015 yılı 35 bin atamasından 2-9 arası kontenjan verilen branşlar

Sanat Tarihi, Sağlık Bilgisi, Rusça, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Gemi Yapımı/Tekne ve Yat Yapımı, Laboratuvar Hizmetleri, Harita-Tapu-Kadastro/Harita-Tapu-Kadastro Hukuk, İnşaat Tek./Yapı Dekorasyon, Tarım Tek./Tarım Makineleri, Plastik Teknolojisi, Sanat ve Tasarım/Dekoratif Sanatlar, Hayvan Yetiştiriciliği, Psikoloji, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Makine Tek./Makine Ressamlığı, Denizcilik/Gemi makineleri, Uçak Bakım/Uçak Gövde-Motor, Gemi Yapımı/Çelik Gemi Yapımı, Sanat ve Tasarım/İç Mekan Dekorasyon, Uçak Bakımı/Uçak Elektroniği, Makine Tek./Makine Model, Gazetecilik, Ray.Sis.Tek./Ray.Sis.Makine, Tarım Tek./Bahçe Peyzaj, Çince ve Hayvan Sağlığı branşlarına 9'dan başlamak üzere aşağıya doğru 2 kadro verilen branşlar olarak göze çarptı. 

2016 yılı 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasında 1 kontenjan verilen branşlar

Aile ve Tüketici Hizmetleri, Arapça, Büro Yönetimi,  Denizcilik / Gemi Yönetimi, Denizcilik/Gemi Makineleri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Gemi Yapımı / Gemi İnşa, Gıda Teknolojisi, Grafik ve Fotoğraf/Grafik, Harita-Tapu-Kadastro/Harita-Tapu-Kadastro Hukuk, Hayvan Sağlığı / Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı / Hayvan Yetiştiriciliği İnşaat Tek./Yapı Tasarımı, Laboratuvar Hizmetleri, Makine Tek./Makine Ressamlığı, Makine Tek./Makine ve Kalıp, Matbaa, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Pazarlama ve Perakende, Radyo-Televizyon, Sanat Tarihi, Sanat ve Tasarım/İç Mekan Dekorasyon, Sanat ve Tasarım/Plastik Sanatlar, Seramik ve Cam Teknolojisi, Tarım Tek./Tarım/Bahçe ve Tarla Bitkileri, Tekstil Tek./Tekstil, Uçak Bakımı/Uçak Elektroniği ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri birer kontenjan verilen branşlar olarak ortaya çıktı. 

2016 yılı 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasında 2 ile 9 arası kontenjan verilen branşlar

Muhasebe ve Finansman, El San.Tek./El Sanatları, El San.Tek./Nakış, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Sağlık Bilgisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetler, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri, Hayvan Sağlığı / Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı / Hayvan Sağlığı, İnşaat Tek./Yapı Dekorasyon, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Fransızca, Uçak Bakım/Uçak Gövde-Motor ve Yaşayan Diller ve Lehçeler( Kürtçe - Zazaki) branşları olarak gerçekleşti. 

ALIMLAR KPSS PUAN SIRASINA GÖRE OLACAK

Şubat ayı 20 bin öğretmen ataması branş ve kontenjan dağılımının bu hafta Milli Eğitim Bakanlığının resmi web adresi üzerinden açıklanması bekleniyor. Söz konusu öğretmen alımlarında branş ve kontenjan dağılımlarının açıklanmasının ardından ilanın çıkması ile öğretmen adaylarından başvurular alınmaya başlanacak. 

Başvuruların değerlendirme işlemleri KPSS puan sıralamasına göre yapılacak. Ayrıca kontenjanların açıklanmasının ardından branşlara alınacak öğretmen sayısının 3 katı kadar öğretmen adayı mülakata çağırılacak.

KONTENJAN VE BRANŞ DAĞILIMININ BİRAN ÖNCE AÇIKLANMASI TALEP EDİLİYOR

Öğretmen adaylarından aldığımız yorumlar ve geri bildirimlerde 20 bin öğretmen alımı kontenjan ve branş dağılımının biran önce açıklanması talep ediliyor. Sizlerde 20 bin öğretmen alımı branş ve kontenjan dağılımının açıklanması hakkında taleplerinizi sesinizi duyurmak için sayfanın alt kısmında bulunan yorum bölümünden belirtebilirsiniz.