Ehliyet sınav giriş yerleri sınav tarihine kısa bir süre kala belli oldu. Ehliyet sınavının bu yılki dördüncü sınavı yarın 7 Ekim'de gerçekleşecek.

Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

Ehliyet sınavı giriş yerleri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıl içerisinde beş kez gerçekleştirdiği ehliyet sınavı (MTSAS-4) yarın yapılacak. Sınav sonuçları açıklandığında 70 puan ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. 
Peki ehliyet sınavı yarın ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? 

 Adaylar sınav giriş belgelerini sürücü kurslarından ya da MEB internet sitesinde alabilecek. Sınava giren adayların başarılı olabilmeleri için en az 70 puan alması gerekiyor. Sınavda başarısız olanlar, 23 Aralık’ta yapılacak bu yılın son ehliyet sınavına girebilirler. Ehliyet sınavından başarıyla geçenler ise stajyer ehliyet sahibi olacaklar.

Peki Ehliyet sınavı yarın saat kaçta?

Sonuçları http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak MTSAS-4 yarın saat 14.00’te gerçekleşecek.

EHLİYET SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Heyecanla beklenen sınav giriş yerleri belli oldu. Ehliyet sınav giriş belgeleri sürücü kurslarından alınabiliyor. Sürücü adayları, bağlı oldukları sürücü kursuna talepte bulunarak sınav giriş belgelerini edinebiliyor.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınav sonuçları açıklandığında 70 puan ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaktır. Direksiyon sınavları önceki sınav tarihlerine bakıldığında, sonuçların açıklanmasından 15 ya da 22 gün sonra gerçekleştirildiği görülmektedir. Direksiyon sınavı esnasında sizin ile birlikte araca binecek olan yetkililer, aracı çalıştırmanızdan hız kurallarına uyup uymamanıza, eğimli yolda aracı hareket ettirebilmenizden geçiş kurallarına uyup uymamanıza göre pek çok değerlendirme kriterlerine göre size puan verecektir.

Direksiyon sınavından başarılı olmak için gerekli olan minimum 70 puanı alamayan adaylar için direksiyon sınavına toplamda 4 defa girme hakkı bulunmaktadır.

STAJYER EHLİYET UYGULAMASI NEDİR?

Direksiyon sınavından başarıyla geçenler, stajyer ehliyet sahibi olurlar. Stajyer ehliyet alan sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmazsa, normal ehliyetlerini alabilirler. 75 ceza puanına ulaşan adayların ehliyetleri alınır ve psiko-teknik teste girerler. Ardından ehliyet alabilmek için, yeniden sürücü kursuna kayıt olarak ehliyet sınavına girmeleri gerekir.

Ceza puanı yazılmasına neden olan durumlardan bazıları; kırmızı ışık ihlali 20 ceza puanı, emniyet kemerinin takılmaması 15 ceza puanı, hız limitlerinin üzerinde gidilmesi 15 ceza puanı, ehliyet belgesi sınıfının dışında araç kullanımı 20 ceza puanı ve ehliyetin sürücü yanında olmaması 5 ceza puanı getirir

Ehliyet sınavı soruları yeni mevzuata göre güncellendi

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yönetmelik değişiklikleri doğrultusunda Trafik Mevzuatı Komisyonu tarafından ehliyet alacaklar için uygulanacak teori sınavı soruları, güncel öğrenim programlarına uygun olarak yeniden düzenlendi ve farklı soru teknikleri ile görsellerden faydalanılarak yeni sorular oluşturuldu.
 
Bakanlıkça, ehliyet sınavı soru havuzuna eklemeler yapılarak sayı 3 bin 250'ye yükseltildi. MEB'in soru havuzu geliştirme çalışmaları devam ederken, soru sayısının yükseltilmesi, farklı soru teknikleri ve şekilli soruların eklenmesiyle sürücü adaylarının daha önceki sınavlarda çıkmış sorularla karşılaşma ihtimali de düşürüldü.
 
Ehliyet teori sınavlarında ilk yardım ve sağlık bilgisi testinden 12, trafik ve çevre bilgisi dersinden 23, motor ve araç tekniği bilgisinden 9, trafik adabı dersinden 6 olmak üzere sürücü adaylarına 50 soru yöneltiliyor. 

Bakan açıkladı! Ehliyet ve pasaportta yeni dönem...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ehliyet ve pasaportlarla ilgili yaptığı açıklamada " Şu ana kadar 11 milyon 238 bin yeni kimlik kartı verildi. Yaklaşık 20 tanesinde hata çıktı. Yeni kimlik kartları ilk başta 2-2,5 ayda gidiyordu. Şimdi artık 5 artı 2 güne indirdik. Beş gün şehir içleri, merkezde iki  günde, kırsal ve köylerde toplam 6-7 gün içinde müracaat ettikten sonra verilebiliyor. Ehliyetlerde, pasaportlarda da inşallah aynı anlayış gelecek. Ne zaman başlar? Biz 2018'in Mart'ı gibi diyoruz. Bu arada trafik tescilleri de noterlere vereceğiz. Yapabilirsek daha önce yapacağız ama bütün hazırlıklarımızı 2018'in Mart'ı için yapmıştık ama öne çekebilirsek bir şekilde çekmeye çalışıyoruz." dedi.