New York Times gazetesinin haberinde, ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesinden sonra ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğün arttığı, Müslüman ABD vatandaşlarının yaşadıkları ilçelerde ibadetlerini yerine getirme konusunda daha fazla sıkıntıyla karşılaştıkları belirtildi.

Bazı yerel yetkililerin, bulundukları bölgelerde Müslümanların cami ya da İslami eğitim veren okul inşa etme taleplerini, yerel imar kanunlarını bahane ederek engellediği kaydedildi.

Öte yandan federal hükümet, 2000 yılında Kongre tarafından kabul edilen ve yerel yönetimlerin imar kanunlarını kullanarak dini gruplara ayrımcılık yapmasını engelleyen kanunu temel alarak, ilçe yönetimlerine dava açmaya başladı.

ABD'de Müslümanlara karşı ayrımcılık uygulanıyor

MÜSLÜMANLARA DAVA AÇILIYOR

"Dini Arsa Kullanımı" olarak adlandırılan kanunun tüm dinleri korumak amacıyla düzenlediği bilinse de Adalet Bakanlığı tarafından son dönemde açılan davaların çoğunlukla Müslümanlar ile bağlantısı olduğu görüldü. Son dönemde açılan 13 davanın 11'inin Müslümanların arsa talepleriyle ilgili olduğu bildirildi.

Adalet Bakanlığının temmuz ayında yayınladığı rapora göre, Müslümanlarla alakalı olmayan soruşturmaların yüzde 84'ü, dava açılmadan çözüme kavuşturuldu. Müslümanların, İslami kurum açma taleplerine yönelik soruşturmalar ise büyük ölçüde dava konusu oldu.

YENİ ADALET BAKANI ENDİŞESİ

Donald Trump, Adalet Bakanlığının başına ,Müslüman ülkelerden sığınmacıların yasaklanması çağrısını destekleyen Senatör Jeff Sessions'ı getireceğini açıklamıştı. Trump'ın bu seçimi, inanç özgürlüğünü savunanları endişelendiriyor.

Sessions'ın, Adalet Bakanlığında Müslümanların arsa taleplerine ilişkin devam eden soruşturmaları devam ettirip ettirmeyeceği bilinmiyor.