PİYASALARI 3.70'İN ALTINDA KAPATTI

Verilerin öncesinde 3.66'lı seviyelerde seyreden kur, açıklanan verilerin ardından sert yükselişle 3.70'i aşarak 3,7020 seviyesine kadar tırmandı.

Dolar, TL karşısında piyasalar kapandığı sıralarda 3,6960 seviyesinden işlem gördü.

HER İKİ KALEM DE BEKLENTİLERİ AŞTI

ABD'de enflasyon ocakta TÜFE'de yüzde 0,6 ile yüzde 0,3'lük beklentinin çok üzerinde geldi. Çekirdek TÜFE de yüzde 0,3'le yüzde 0,2'lik beklentiyi aştı. Perakende satışlar da ocak yüzde 0,4 ile yüzde 0,1'lik beklentinin üzerinde geldi.

Verilerin güçlü gelmesi ABD Merkez Bankası Fed'in beklenenden daha erken faiz artışına gidebileceğine işaret etti. Fed'in mart ayında faiz artışına gidebileceğine yönelik beklentiler veri sonrası yüzde 18'den yüzde 27'ye yükseldi.

FED DÜŞÜŞÜ FRENLEDİ

Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik artan risk iştahı ve Merkez Bankası'nın para politikasında sıkı duruşunu devam ettirmesi ile dolar/TL'de hafta başından beri düşüş yaşanmıştı. Ancak Fed Başkanı Janet Yellen'dan gelen faiz artışı sinyali sonrası kurdaki düşüş durdu.

FED BAŞKANI YELLEN NE DEMİŞTİ?

Fed Başkanı Janet Yellen dün yaptığı konuşmada önümüzdeki aylarda faizlerin artabileceği sinyallerini verdi. Yellen Fed'in önümüzdeki toplantılardan birinde büyük ihtimalle faizleri artırmak durumunda olabileceğini ve faiz artışı kararının ertelenmesinin, Fed'in politika komitesinin eğrinin arkasında kalmasına neden olabileceğini de belirtti.