ABD Ekonomisi en fazla silah satışından kazanıyor

Dünyanın neresinde bir ülke varsa orada Amerika'nın silah satışı var. Satış yoksa savaş üretip silah satıyorlar. Düşmanlık peydahlayıp satışları katlıyorlar. Silah satışı olmayan ülkelerin krallarını indirip başkalarını geçiriyorlar.

Dünyada silah satmadığı ülke yok. Buna Türkiye de dahil. 

Sattıkları silahların yazılımı kendilerinin, silahların üzerinde özel yerleştirdikleri çiplerle kendilerini vuracak silahı da satmıyor ve üretmiyorlar. 

Milyarlarca dolarlık silahın en çok müşterisi müslüman ülkeler..

En fazla alanlar petrol zenginleri..

Bu kadar silah almalarına rağmen hiç bir etkileri de yok bu ülkelerin..

SON OLARAK SUUD YÖNETİMİNİN 100 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ALACAĞI DUYURULDU

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın gelecek haftaki Riyad ziyaretinde imzalar atılacak. Beyaz Saray’dan bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, Suudi arabistan’ın ABD’den 100 milyar dolarlık silah almasını öngören anlaşmanın yakında imzalanacağını belirtti.

Yetkili, “Bir dizi anlaşmanın son aşamasına geldik. Bu hem bölge güvenliği hem de ABD ekonomisi açısından önemli bir anlaşma” dedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın gelecek haftaki Riyad ziyaretinde anlaşmanın imzalanacağı kaydedildi.

Suudi Arabistan, anlaşma kapsamında ABD’den F-15 jetleri, hava savunma sistemleri ve kontrol sistemleri de satın alacak. Anlaşmayla beraber ABD’nin Suudi Arabistan’a son 10 yılda yaptığı silah satışının 300 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap emirlikleri'nin satın aldığı silahlar için harcadığı para bütün Batı Avrupa ülkelerinin silah harcamasından bile daha yüksek..

En çok silah alan ve satan 10 ülke

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük silah alıcısı olan Hindistan'ı  geride bıraktı. Suudi Arabistan'da harcanan her 7 doların 1 doları silah alımına gidiyor..

Türkiye'nin 2013'te silah satın alan ülkeler listesinde ilk 10'da değilken 2014'te bu listeye 9. sıradan girdi. Türkiye silah satan ülkeler listesinde ise ilk 10'da yer almıyor.. ABD, Türkiye’ye, 145 AIM-120C-7 isimli orta mesafeli havadan havaya güdümlü füze ve bununla bağlantılı donanımın satılacağını duyurdu. Satılacak malzemenin yaklaşık maliyeti ise 320 milyon dolar, yani yaklaşık 1 milyar Türk Lirası. Türkiye'nin son aylarda İngiltere'den 200 milyon TL değerinde silah/cephane satın aldığı açıklandı.