Kuzey Kore-ABD gerginliği tırmanıyor

Trump, bu silahların kullanılmasına gerek olmayacağı umudunu da belirtti. Trump Twitter mesajında şu ifadeleri kullandı.

"Başkan olarak verdiğim ilk emir, nükleer silah depomuzun yenilenmesi ve modernize edilmesi emriydi. Silah depomuz şimdi eskisinden çok daha güçlü.
"Umarım ki bu gücü kullanmamız hiçbir zaman gerekmez; ama dünyanın en güçlü ülkesi olmadığımız bir zaman asla olmayacak."

Başkan Trump, dün gece Kuzey Kore'nin nükleer denemelerine devam etmesi durumunda ABD'nin buna 'ateş ve öfkeyle' yanıt vereceğini söyleyerek sert bir açıklama yapmıştı. Pyongyang yönetimi ise Trump'ın açıklamasının karşısında geri adım atmayarak Guam Adası'nı füzeyle vurmak için plan hazırladığını açıklamıştı.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA

Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprak parçası olan Guam Adası açıklarına orta-uzun menzilli füzelerin fırlatılması için yeni bir planın hazırlandığını ifade etti. Kuzey Kore'nin Guam açıklarına fırlatmayı hedeflediği füzelerin Hwasong -12 model olduğu de ifade edildi.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti. Trump, "Kuzey Kore'nin kendi iyiliği için ABD'ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar." diye konuşmuştu.

Trumptan çok sert Kuzey Kore açıklaması

Kuzey Kore'nin vurmakla tehdit ettiği Guam Adası...

ÇİN

Çin, Kuzey Kore ile güçlü ekonomik bağları olan bir ülke. Kuzey Kore, uzun yıllar boyunca Çin'in en büyük ticaret ortağı konumundaydı.

Kuzey Kore, nükleer programını duyurduğundan beri Çin bu duruma karşı ses yükseltmeye başladı. Çin ve Kuzey Kore ilişkileri son nükleer testin ardından dibe vurmuş oldu.

Pekin, bölgenin istikrarını tehdit ettiği gerekçesiyle Kuzey Kore'nin nükleer programına karşı çıkmaya devam ediyor.

 

KUZEY KORE'NİN NÜKLEER PROGRAMI

2002 Ekim: Kuzey Kore gizli nükleer silah programı olduğunu ilk defa doğruladı.
2006 Ekim: Üç yeraltı nükleer patlamalarından ilki olan deneme Punggye-ri nükleer merkezinde yapıldı.
2009 Mayıs: Kuzey Kore, nükleer programıyla ilgili uluslararası görüşmelerden çekildikten bir ay sonra ikinci yeraltı nükleer denemesini yaptı.
2013 Şubat: Üçüncü nükleer deneme yapıldı, resmi medya 'küçültülmüş ve daha hafif nükleer aygıt' kullanıldığını duyurdu.
2015 Mayıs: Pyongyang, denizaltından atılan füzeleri denediğini iddia etti.
2016 Ocak: Kuzey Kore hidrojen bombasını başarıyla test ettiğini duyuru

Özelhaber: Erzurumsayfası