ABD Başkanı Seçilen Trump Kimdir?

Amerikalılar 45. yeni başkanı seçti. Hillary Clinton'a rakip olan Donald Trump, 274 delegenin oyunu aldı ve ABD'ni yeni başkanı seçildi.

Trump, Queens, New York'ta doğmuş, Pensilvanya'da bulunan Wharton Institu'de İşletme bilimleri eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında babası Fred Trump'ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Kariyeri sırasında oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha birçok yapı inşa etmiştir. 2000 ABD başkanlık seçimleri'nde Reform Partisi adayları arasında yer almıştır. Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır.

Donald Trump ile ilgili görsel sonucu
Trump, 2015 yılının Haziran ayında 2016 ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki yarışa katılacağını açıkladı. Seçim vaatleri hem ABD'de hem de dünyada büyük tartışmalara neden oldu.

DONALD TRUMP KİMDİR?

Donald Trump 13 yaşında New York Askeri Akademisine girdi. 1968 yılında Pensilvanya Üniversitesi Wharton Okulu ekonomi bölümünden mezun olan Trump 1971 yılında babası Fred Trump’ın emlak ve inşaat firmasının başına geçti. Şirketin başarısı ve tanınırlığının artması sonrası şirketin adını Trump Organization olarak değiştirdi. Donald Trump 1996 – 2015 tarihleri arasında çeşitli filmler, televizyon programları ve güzellik yarışmalarında boy gösterdi.

trump gençliği ile ilgili görsel sonucu

2000 yılında Reform Parti’sinin başkan adayı olma için adım attı ama oylama başlamadan çekildi. 2004 – 2015 yıllarında The Apprentice yani Çırak programının prodüktörlüğünü yaptı. 2016 yılında Forbes dergisi Trump’ı ABD’nin 156. dünyanın 324. en zengin kişisi olarak sıraladı.
Haziran 2015’te Donald Trump Cumhuriyetçi partiden Başkan aday adayı olduğunu ilan etti ve kısa sürece parti adaylığında öne geçti. 2016 Mayıs ayında rakipleri kampanyalarını askıya aldılar ve 2016 Haziran ayında Cumhuriyetçilerin resmi başkan adayı oldu. TV’de ve özellikle Twitter’dan yaptığı açıklamalar büyük tartışmalar başlattı. Donald Trump 2005 yılından kadınlara yönelik cinsiyettçi açıklamaları olan bir ses kaydı ortaya çıkınca Trump o tarihte söyledikleri için özür diledi ama suçlamaları kabul etmedi ve kendisi hakkında karalama kampanyası yürütüldüğünü öne sürdü.
Trump’ın kampanyası Nafta ve Trans Pasifik Ortaklığı gibi global ticaret anlaşmalarında düzenleme, Meksika sınırına duvar örülmesini de kapsayan daha sıkı bir göçmenlik politikası, gazilerin sağlık sigortasında reform, sağlık sigortası yasasının değiştirilmesini hedefliyor. Trump Müslümanların ülkeye girişini durduracağını açıklayarak infial yaratmış ancak daha sonra bu söylemi geçmişte terörizmle ilişkisi olduğu kanıtlanmış ülkelere karşı böyle bir önlemin alınacağı yönünde değiştirdi.

İş hayatı

2016 yılında sert barış ideolojisinin, Radikal İslam, IŞİD, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Donald Trump Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trump'ın torunudur. Amerikalı iş adamı Fred Trump'ın 5 çocuğundan biri olan Trump'un Maryanne, Frederick Jr., Elizabeth, Robert adında 4 kardeşi bulunuyor. Donald Trump 3 evlilik yapmış bu evliliklerden 3 erkek 2 kız olmak üzere 5 çocuğu vardır.

Trump Müslümanlara Ve Zencilere Tavrı

Donald Trump, rakibi Hillary Clinton'u 274 delegeyle geçerek ABD'nin yeni başkanı oldu. Kritik eyaletlerden Florida, Ohio, Pennsylvania ve Kuzey Carolina'yı alan Cumhuriyetçi aday, salıncak eyaletlerden yalnızca Virginia'yı kazanan rakibi Clinton'a büyük darbe vurdu. Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, Müslümanların ABD'ye girişinin durdurulması gerektiğini söylemişti. Trump, göçmen ya da turist olmak isteyen tüm Müslümanlar için bunu belirtmişti. Ayrıca Trump başkan seçilmesi durumunda, ABD'deki camileri kapatacağını dile getirmişti. Ülkedeki Suriyeli göçmenleri de üşkelerine geri göndereceğini söyleyen Donald Trump, ABD-Meksika sınırına duvar örerek oradan da göçmenlerin gelmesini engelleyeceğini söylemişti.

EMLAK VE ŞOV DÜNYASINDA KRALLIK

Emlak zengini Trump, başkanlık yarışına girmeden önce Amerika'nın en ünlü ve renkli milyarderiydi

Trump, şov dünyasında da bir krallık inşa etti. 1996'dan 2015'e kadar 3 güzellik yarışmasının sahipliğini yaptı. 2003'te ekranda da boy göstermeye başladı. Türkiye'de 'Çırak' adıyla yayınlanan yarışma programının Amerika versiyonunda yer aldı. Tam 14 yıl boyunca şovun yüzü oldu. Trump ayrıca başka iş kollarına da yayıldı. Bir ekonomi dergisine göre serveti 3.7 milyar dolar. Kendisine göre ise 10 milyar dolar.

3 EVLİLİK YAPTI

Trump'ın başından 3 evlilik geçti. Bu üç evlilikten 5 çocuğu oldu. Şu an ki eşi Melain Trump, seçim kampanyalarında zaman zaman boy gösterdi. Trump'ın eskiden beri siyasete ilgisi vardı. Hatta bir önceki seçimlerde şimdi ki rakibi Demokrat Hillary Clinton'a bağış yapmıştı. Başkanlık için yarış fikri ise ilk olarak 1987'de doğdu. 2008'de Reform Partisi adayı olarak yarışa katıldı ama Amerikan seçim sisteminde küçük adayların kazanma şansı yok denecek kadar azdı. Bu sefer ise siyaset sahnesinde kimsenin tahmin edemeyeceği kadar ilerledi.

SİVRİ AÇIKLAMALARI POPÜLERLİĞİNİ ARTTIRDI

Aslında başta herkes ona şüphe ile yaklaşıyordu. Sebeplerinden biri sansasyonel geçmişiydi. Diğeri ise agresif siyaset tarzı. Özellikle de Meksikalı göçmenler hakkındaki tutumu büyük tepki yarattı. Amerika Birleşik Devletleri'nde başkan olmak için bu ülkede doğmak şart. Trump uzun süre mevcut başkan Barack Obama'nın ABD'de doğmadığını savundu. DEAŞ hakkındaki açıklamalarıyla da Demokratları sorumlu tutuyordu. Bu iddiaları tartışmaların odağında kalmasını ve popülerlik kazanmasını sağladı. 70 yaşındaki işadamı partisinin tek adayı olarak ABD Başkanlık Seçimi yarışına adını yazdırdığında muhaliflerin bile çoğu partide birlik sağlamak için onun arkasında durdu. 

KİTAPLARI

İlginç bir kişiliği olan Donald Trump aynı zamanda ‘Trump’u anlama sanatı’ ve ‘Nasıl zengin olunur? adlı iki de kitap yazmıştır.

2000 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde Reform partisi ismindeki parti adayları arasında yer almıştır. Dünyanın en zengin 400 kişisi arasında yer alan Trump 2005 yılında Amerika’nın ünlü NBC kanalındaki bir Reality Show’a da katılmıştır.

DONALD TRUMP SÖYLEMLERİ

ABD başkanlık seçimleri ile ilgili olarak Cumhuriyetçi partiden aday olan Donald Trump seçim sloganı olarak “Amerikayı yeniden büyük yapabiliriz” sloganını kullanmıştır. Seçim vaatlerinde göçmenler, müslümanlar, güvenlik ve IŞİD ile mücadele konularındaki görüşleri ön plana çıkmıştır. Göçmenler için öne sürdüğü planlardan biri de ABD ile Meksika sınırına bir duvar örülmesidir.

Irkçı söylemleri ve farklı üslubuyla öne çıkan Trump bu anlamda Müslümanları da hedef alan söylemlerde bulunmuştur. Bir yandan Müslümanları sevdiğini söyleyen Trump daha sonra Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak lazım şeklinde söylemlerde bulunmuştur.

İbrahim Hooper "Donald Trump Müslüman karşıtı bağnazlığını artırırken insan bir sonraki sözünün ne olacağını merak ediyor" dedi.