On binlerce insanın mağdur olduğu 511 trilyon dolayında piyasadan para toplayan ardından yurt dışına çıkan Mehmet Aydın'ın sahibi olduğu Çiftlikbank ile ilgili olarak konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Bizim çok uyanık olmamız lazım. Kandırılmaya hazır olursanız kandıracak kişiler çıkabilir" dedi.

Gül, mağduruyetlerin giderilmesi için adalet makamlarının çalışma yaptığını söyledi.

Son günlerde artan cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet olaylarına da değinen Gül, "Adalet Bakanı: Şiddet ve istismar suçunda tolerans gösterilmemeli; kanunda değil ama uygulamada eksiklik var" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CNN TÜRK'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programının konuğu oldu. Bakan Gül, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

Çiftlikbank

Yargı bu Çiftlik Bank vakası üzerine titizlikle gitmektedir. Bu hususta vatandaşlarımızın daha duyarlı olması, özellikle sanal ortamlardan dolandırıcılığa bir takım kişilerin tevessül ettiğini görüyoruz. İstanbul Anadolu Başsavcılığı, bu Çiftlik Bank'ın bulunduğu yerlerin yaptığı soruşturmalar da var ama merkezi İstanbul'da olduğu için Anadolu Savcılığı soruşturmayı yürütüyor. Her türlü çalışmalar yapılıyor.

Öncelikle bizim çok uyanık, titiz olmamız gerekiyor. Bu tip sanal ortamlar, bir anda türeyip de vatandaşlarımızın iyi niyetlerini sömürenlere izin vermemek lazım.

Burada hukuken kayyum boyutu, uluslararası hukuk boyutunda neler yapılabilir yargı makamlarımız gereğini yapıyor.

Şikayete konu olunca, çıkış yasağı konuldu. Şikayetler olunca konu yargıya intikal etti. Yurt dışı yasağı konulunca da ilgili kişinin dışarıda olduğu anlaşıldı. İlgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor. Yargı mensuplarımız, savcılarımız konuyu titizlikle takip ediyor. İlgili kişinin Türkiye'ye iade konusunda da ne gibi imkan varsa savcılarımız gerekli takibatı yapıyorlar.

 

Kaynak: T24