Anadolu Gençlik Derneğinin (AGD) organize ettiği saban namazına on binler Ayasofya'da saf tuttu. Sabah Namazını Mescidi Aksa İmamı kıldırdı.

Bu gün sabah namazında Ayasofya'da toplanan on binler namaz kıldı ve dua ettiler. Fatihin emaneti olan Ayasofya halen neden kapalı diye itiraz ettiler. Gençler, Fethin sembolu olan Ayasofya neden açılmıyor diye soruyorlar?

Gayr-i Müslimlerin eskiden ellerinden alınmış birtakım vakıfları onlara iade ediliyor. Lakin lakin lakin! Ayasofya hâlâ müze olarak tutuluyor? diye gençlik soruyor..!

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gökyüzü ve açık hava

Niçin niçin niçin?"

Sultan Fatih'in fetihten sonra camiye çevirdiği ve cami olarak vafettiği bu cami 1934 yılında sahte bir belge ile müze yapılmıştı. İçindeki halılar kaldırılmış ve müze yapılmıştı.

AYASOFYAYI MÜZE YAPAN SAHTE BELGE. HİÇBİR RESMİ KAYDI YOK..

Ayasofya neden ibadete açılmalı?

Ayasofya'nın 79 yıldır namaza kapalı olmasının tarihen ve hukuken kabul edilemeyeceğini belirten Mustafa Armağan, "Ayasofya Neden İbadete Açılmalı?" başlıklı makalesinde, düzmece bir kararnameyle bir oldubittiye getirilerek müzeye çevrilen Ayasofya'nın, bugün itibarıyla neden ibadete açılması gerektiğini belgelerle şöyle açıklıyor: Ayasofya'yı müzeye çeviren 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesi garipliklerle doludur. Şöyle ki, Gazi Mustafa Kemal, 2587 sayılı kanun ile Atatürk soyadını almıştır ve bu kanun, 27 Kasım 1934 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Fakat 24 Kasım tarihli Ayasofya kararnamesi’nde, Gazi Mustafa Kemal değil, Atatürk soyadıyla imzası bulunmaktadır. Üstelik imza, Atatürk'ün orijinal imzasıyla da uyuşmamaktadır. Ayrıca belgedeki kararname sayı numarası da, takip eden sayı numarasıyla yayınlanmamıştır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gökyüzü ve açık hava

Mehmet Şevket Eygi'nin Ayasofya yazısı

Gazeteci Yazar Mehmet Şevket Eygi, Ayasofya'nın neden açılmadığını, önünde hiçbir engelin olmamasına rağmen neden hala kapalı olduğunu sorguladı.

Konuyla ilgili kaleme aldoığı yazısında, Meclisin duvarında Başkanlık kürsüsünün üstünde “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur” yazılı büyük bir levha bulunduğunu hatırlatan Eygi, "Türkiye’de sözde demokrasi var. Sözde din, vicdan, inanç hürriyeti var. Temel insan hakları var. Hukukun üstünlüğü prensibi var. Bunların hepsi sözde var. Yıllardan beri yeni kiliseler ve sinagoglar yapılıyor veya eskileri restore ediliyor. Gayr-i Müslimlerin eskiden ellerinden alınmış birtakım vakıfları onlara iade ediliyor. Lakin lakin lakin! Ayasofya hâlâ müze olarak tutuluyor? Niçin niçin niçin?" diye sordu.

Eygi, yazısını şöyle sürdürdü:

Ayasofya’nın müze olması hukuka uygun mudur? Kesinlikle uygun değildir. Çünkü vakıf hukukuna göre Ayasofya cami yapılmıştır ve İstanbul Müslümanların elinde kaldığı müddetçe cami olarak kalması gerekir. İstanbul elimizden giderse o zaman müze veya kilise yapılabilir. Yoksa İstanbul elimizden gitmiş mi?

İznik’teki Ayasofya binası cami olarak ibadete açılıyor ama İstanbul’daki büyük Ayasofya açılamıyor? 

Ayasofya’nın, İstanbul’u ve Ayasofya’yı alan Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyetine ve vakfiyesine göre tekrar cami yapılmasını hangi irade engelliyor?

Fatih vasiyetnamesine yazmış: Benim bu camimi camilikten çıkartacakların üzerine Allah’ın laneti olsun demiş. Bu lanet, o ulu mabet kapatıldığından beri Türkiye’nin üzerinde kara bir bulut gibi duruyor.

Millet istiyor, devlet bu arada kilise ve sinagog bile yaptırıyor ama Ayasofya bir türlü açılamıyor.

Tarihin beynine saplanmış çengelli sorular var: Niçin açılamıyor? 

Hangi irade açılmasını önlüyor? 

On milyonlarca Müslümanın, açılmasını istemesine rağmen bu konu niçin gündemde yok?

Ateistler, Farmasonlar, Marksistler, dinsizler için lanetin önemi yok ama Müslümanlar bu konu üzerinde niçin gereği gibi durmuyor düşünmüyor?

On milyonlarca Müslümanın Ayasofya meselesinde niçin yeterli ağırlığı ve etkisi yoktur?

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, kalabalık, gökyüzü ve açık hava

Ayasofya’yı açamayan Müslüman politikacılar kimden korkuyorlar?

M. Kemal Paşa’dan mı? O 1939’de öldü, dünyasını değiştirdi, artık bir şey yapamaz ki…

Ayasofya müze yapıldığında itiraz eden, protesto eden çıksaydı, İstiklal Mahkemeleri kurulur ve protesto edenler idam edilirdi. Şimdi memlekette öyle bir hava ve rejim yok. 

ABD’den mi, AB’den mi, Papa’dan mı, Masonlardan mı, egemen azınlıklardan mı korkuyorlar?

Müslümanların önce ve sonra Allah’tan korkmaları gerekmez mi?

Ayasofya’yı müze olarak büyük sayıda turist geziyormuş. Cami yapılsa yine gezebilirler. Şu anda Sultanahmet camiini gezen turist sayısı Ayasofya’yı gezenden daha fazladır.

Doğrusu merak ediyorum: 

Ayasofya niçin açılmıyor? Bunu kim açtırmıyor? Kim açmıyor? 

Niçin niçin niçin?

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

GENÇLER,  AYASOFYA ACILANA KADAR ÖNÜNDEYİZ... DİYORLAR

 "Ayasofya'nın kapsındaki zincirleri söküp, İncirliğin kapısına takacak kutlu neslin son provasıdır Ayasofya’da Fetih Namazı ve İstanbul’un Fethi..." deniliyor..

 Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

GENÇLER, Gün gelecek Ayasofya Camiinde de saf tutucaz inşallah..DİYORLAR

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

7'den 77'e herkes orada..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık, gökyüzü, ağaç ve açık hava

ELLER SEMADA.. YARABBİ..! KIR ZİNCİRLERİMİZİ..!AMİN

Görüntünün olası içeriği: yazı