* “Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

* Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

* Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.

* Metamizol sodyum etkin maddesini içeren ilaçlar uzun süre kullanılırsa kemik iliğini baskılayabilir.

* Parasetamol etkin maddesi yüksek dozda kullanılırsa karaciğer ve böbrek hasarına, müdahale edilmezse ölüme bile neden olabilir.

* Ateşi olan bir çocuğa kesinlikle asetilsalisilik içeren preparat verilmez. Karaciğer ve beyin hasarı ile sonuçlanan Reye Sendromu’na neden olabilir.

* Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları ile gut hastalığı olan kişiler asetilsalisilik içeren preparat kullanmamalıdırlar.

* Ağrı kesiciler dahil tüm ilaçların kullanımında alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

* Ağrı kesici etkililiği kişiden kişiye göre değişebilir.

* Ağrı kesiciyi tok karnına, bir bardak su ile birlikte almak mide tahribatını önlemede yardımcı olabilir.

*Uzun süreli bir ağrı söz konusu ise reçetesiz ağrı kesici almak yerine doktora başvurulmalıdır.

Bunların yanı sıra;

*60 yaş üzerindekiler

*Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar

*Diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullananlar

* Çoklu ilaç kullanan kişiler bireysel tercihlere göre ağrı kesici kullanmamalıdırlar, mutlaka doktora başvurmalıdırlar.”

Kılıcel, ağrının şiddetine göre ağrı kesici tercihinin ve dozunun bireysel tahminlere göre değil doktor ve eczacı tavsiyesiyle yapılması gerektiğini vurguladı.

 

- Her ağrıda ağrı kesici kullanan vatandaşlar, böbreklerine zarar verdiklerinden habersiz. Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, bu ilaçların her ne kadar hastanın ağrısının kesilmesine yardımcı olsa da böbrekler üzerinde çeşitli zararlara yol açabildiğine dikkat çekti.

- Özellikle uzun yıllar kullanılan ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara sebep olabileceğini vurgulayan Eren, bazen de tek doz ilacın böbreklerde alerjik reaksiyona sebep olarak bozulma meydana getirebileceğini anlattı.

- Ağrı kesici ilaçların dikkatli kullanılması gerektiğine değinen Dr. Eren, diyabetve hipertansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Eren, kullanılan ağrı kesicilerin en çok şeker hastalığı, kalp hastalığı ve yaşlı insanlarda böbrek hasarı yaptığını aktardı.