Ağrı İÇÜ'ye rektör olarak atanan Abdulhalik Karabulut'un göreve başlaması dolayısıyla üniversitenin toplantı salonunda devir teslim töreni düzenlendi.

Solana gelişinde eski AİÇÜ Rektörü Aslan ve üniversite personelince karşılanan Karabulut, törende yaptığı konuşmada, kendisine rektörlük görevini layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiğini söyledi.

Karabulut, üniversitenin vizyon ve misyonunun akademik çalışmalarla taçlandırılması gerektiğini belirterek "AİÇÜ'yü vizyonuyla, misyonuyla, bilimsel gücüyle Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmamız lazım."dedi

Rektör KARABULUT: “İçerisinde bulunduğumuz zor dönemde bu zor görevi bize tevdi eden başta Sayın Cumhurbaşkanım olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere şükranlarımı arz ediyorum. 2008 yılında yolumuz Ağrı’ya düştü ve gerçekten Ağrıyı sevdik. Bu samimiyeti duydum ve bu sevgiyi inşallah çalışmalarımızla iyi bir noktaya gelme aşamasında kullanacağımıza inancımız tam. Bu çalışmaları hep beraber yapacağız. Bu süreçte emeği geçen hayırlı hizmetlerde bulunan tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemize ismini veren Ağrı’nın hayırsever bir evladı olan Sayın İbrahim ÇEÇEN beye de teşekkür ve şükranlarımızı özellikle ifade etmek istiyorum. Çünkü çevre üniversitelere baktığımız zaman fiziki yapı olarak gerçekten Üniversitemiz ciddi bir merhale kat etti. Burada emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitenin misyonu ve vizyonu evrenselliği dediğimiz zaman akademik çalışmalarla bunu taçlandırmamız lazım. Belli bir noktaya getirerek Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmamız lazım. Ben ve çalışma arkadaşlarım bunu başararak ciddi bir merhale kat edeceğimize inancım tam. Bizim yönetim anlayışımızda olmazsa olmazımız bazı şartlarımız olacaktır. Bunların en önemlisi de hakkaniyet ve adalet duygularını hiçbir zaman bir kenara bırakmayacağız. Ve bu bizim şiarımız olacaktır inşallah. Bu zor süreçte biz herkesi kucaklayacak, herkesle iş yapacağız. Ancak belli kırmızı çizgilerimiz de kesinlikle olacak. Çünkü bir anlamda ölüm kalım savaşı verdiğimiz bir ortamda vatan hainliğiyle ihanet şebekeleriyle bağlantısı, fikir bağlantısı olmayan bütün arkadaşlarla kucaklaşarak sevgi ve saygı temelinde üniversitemizi hep beraber bir noktaya taşıyacağız. Atatürk Üniversitesi Rektör vekilim sayın Sezai hocama zahmet edip buraya kadar gelen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemiz ailesine katılanlara baktığımızda birçoğunun siması tanıdık. Tabi ki bu durum bize güç verecek. İnşallah yeni tanışacağımız simalarla bu gücümüze güç katarak üniversitemizi daha iyi bir noktaya taşıma gayretimiz olacak. Devletimiz büyük, devletimizin imkânları çok. Üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında ayrıcalıklı bir üniversite çünkü sayın İbrahim ÇEÇEN beyin yapmış olduğu yardım ve destek, inşallah bu süre içerisinde de Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve İbrahim Çeçen Vakfı iş birliğiyle bilimsel anlamda çok daha ileri bir yere taşıyacağıma söz veriyorum. Güveninize inşallah layık olacağız. Üniversite olarak Ağrı’nın sorunlarını bilerek Ağrı’ya bir lokomotif görev olarak Ağrı’yı da üniversite ile birlikte belli bir noktaya getirmemiz lazım. Bu konuda tüm arkadaşlarımızın da hemfikir olduğu kanaatindeyim. Bu duygularla hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyor dualarınızı bekliyorum. Rabbim bizleri mahcup etmesin. Bize bu görevi tevdi eden devlet büyüklerimize karşı inşallah mahcup olmayız” diye konuştu.    

ESKİ REKTÖR ARSLAN'IN KONUŞMASI

Geçmişte üniversiteyi tanıyan ve bölgeyi bilen bir Rektör hocamızın üniversitemize atanmasından mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. ASLAN, “Üniversitemizin bugüne kadarki 8 yıllık geçmişi içerisinde yeni kampüsüyle birlikte yaklaşık 300 bin metre kare alan içerisinde inşa edilmiş spor tesisleriyle, laboratuvarlarıyla, binalarıyla güzel bir kampüs oluşturuldu. Bu kampüsün oluşturulmasıyla başta İbrahim Çeçen Bey olmak üzere Ağrılı bütün iş adamlarına ve Ağrı halkına yürekten teşekkür ediyorum. Çünkü biz bu üniversiteyi hep birlikte kurduk. Hem üniversitemizdeki akademik ve idari personelin hem de Ağrı halkıyla birlikte bu kampüsü bu hale getirdiğimize inanıyorum. Bundan sonra da böyle devam edecektir. Diğer taraftan ayrıca akademisyenlere de teşekkür ediyorum. Her ne kadar birileri üniversitemizi hep sonda gösterse de üniversitemiz 2016 yılında teşvik programının başlamasıyla yayınlanan yayında 2007 yılı sonrası kurulan üniversiteler arasında 18. Sırada, aynı zamanda 100 devlet üniversitesi içerisinde 38. sırada yer almaktadır. Bundan dolayı akademik çalışmalar yapan tüm akademisyenlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonra üniversitemizin başarısının daha ileri taşınacağına bölgeye ülkemize daha faydalı işler yapılacağına daha hızlı bir şekilde büyüyeceğine bu ilin ayrı bir üniversite kenti olacağına yürekten inanıyorum. Kıymetli rektörümüz bu vizyona sahip ve bunu gerçekleştirecektir. Yeni rektörümüze görevi hayırlı olsun başarılı bir dönem diliyorum” diye konuştu.

Üniversitenin yeni dönemde bölge, Ağrı ve Türkiye'ye daha faydalı işler yapacağına inandığını vurgulayan Aslan, Karabulut'a görevinde başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Aslan Karabulut'a çiçek takdim etti, Karabulut da Aslan'a hizmetlerinden dolayı plaket verdi.

Yeni Rektör bir de göreve başlama mesajı yayınladı

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ
PROF. DR. SAYIN ABDULHALİK KARABULUT’UN
GÖREVE BAŞLAMA VE TEŞEKKÜR MESAJI
 

Üniversitemizin Çok Kıymetli Akademik ve İdari Personelleri,
Saygıdeğer Ağrılılar,
Sevgili Öğrencilerimiz,
Değerli Dostlar,
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yüksek tensipleri ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunmaktayım.
 
Bana bu şerefli ve önemli görevi layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza ve şahsımı Cumhurbaşkanlığı makamına sunan Yüksek Öğretim Kurulumuza en içten şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle rektör olarak atanmış olmaktan duyduğum gururu ve onuru ifade ederken yüklendiğim görevin sorumluluğunun bilincinde olduğumu da bilmenizi isterim.
 
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin bölgemizin en prestijli üniversiteleri listelerinde üst sıralara çıkması; öğretim üyelerimizin bilimsel araştırma ve girişimci projelerinin daha fazla desteklenmesi; topluma sunduğumuz hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesi; proje aşamasında veya devam etmekte olan inşaat, restorasyon, yenileme ve diğer tüm altyapı çalışmalarının tamamlanması; akademik ve idari personelimizin çağdaş ortamlarda çalışmalarını yürütmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için gerekli tüm çalışmaları birlikte yapacağız.
 
Üniversitemizin akademik ve bilimsel alanlardaki başarılarını artırmaya devam etmek için çalışırken; millî ve manevî hassasiyetleri olan,  katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü yaşam geleneğine sahip çıkmak ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin değerlerini geleceğe taşımak için var gücümle gayret göstermek rektörlüğüm süresince temel önceliğim olacaktır.
 
Üniversitemizin her mensubunun, benimle aynı görev anlayışı ve çalışma heyecanıyla bu güzel vatana ve aziz milletimize daha iyi hizmet vermek için, ekip ruhu içerisinde çalışmaya devam edeceğine, yürekten inanıyorum.
 
Bana tevcih edilen bu şerefli ve önemli görevi, birlik, beraberlik içerisinde,  ülkemizin bütünlüğünü koruma ortak paydasında buluşan adil, tarafsız, şeffaf, hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla; barış ve huzur temelinde; eğitim, öğretim, araştırma ve geliştirme kalitesini yükseltmek için sizlerin değerli katkılarıyla başaracağıma olan inancım tamdır.
 
Mensubu olmaktan gurur duyulacak bir üniversite için hep birlikte çalışmaya başlıyoruz. Rabbimden bizlere, sizlerle birlikte üniversitemize, Ağrı ilimize ve ülkemize hayırla anılacak güzel hizmetler nasip etmesini diliyorum.
 
İlimiz ve ülkemiz için çok değerli ve önemli olan bu kurumu içinden geçtiğimiz dönemde koruyarak geliştirerek geleceğe taşımak ancak sizlerin desteğiyle mümkün olabilecektir. Bu yolda sizlerden gelecek her türlü katkının önünü açmak ve fırsatlar oluşturmak için çalışacağımdan emin olabilirsiniz. Şahsıma ve yeni yönetimde görev alacak arkadaşlarıma göstereceğinizi ümit ettiğim anlayış, güven ve destek için şimdiden teşekkür eder, bu yeni dönemin üniversitemiz için hayırlı uğurlu olmasını dilerim.
 
Üniversitemiz için çok güzel bir gelecek umuduyla en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.
 
 

 

 
                                                                                                                     PROF. DR. Abdulhalik KARABULUT                                                                                                                   AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ