Geçtiğimiz yıllarda Mısırda Muhammed Mursi yönetimini yıkıp kendisini başa geçiren General Sisi ABD Başkanı Trump karşısındaki hali aslında herşeyi anlatıyor.

Amerikanın desteği ile 2013 yılında Muhammed Mursi'yi deviren Sisi, Binlerce Mısırlıyı öldürmüş binlercesini de hapsetmişti. Yargılamalar hep keyfi ve adaletsizdi. Adalet Sisi'nin iki dudağı arasında idi.

İşte bu Sisi denen Mısırın darbeci kralı şimdi ABD Başkanı'nı görünce işte böyle iki büklüm oluyor. Adeta sahibini gören suçi şlemiş .....k'in duruşu gibi bir duruşla dünyaya rezil oluyordu.

İslam ülkelerinin son yüzyılda adeta kaderi bu. Kendiülke vatandaşlarına karşı zalim ve katil ABD ve Batı başkanlarına karşı süt dökmüş kedi gibi krallara sahipler.

İşte bu yüzden Müslümanların yüzü gülmüyor. Bu yüzden öldürülenler hep müslümanlar.

sisi trump görüşmesi ile ilgili görsel sonucu

SİSİ'nin Arkasındayız!

Bu görütülerle sahibine saygıda kusur etmeyen Darbeci General SİSİ'ye tam destek verildi. ABD bu harketi ile birkez daha demokrasiyine kadar önemsediğini, seçilmişleri ne kadar dikkate aldığını bir kez daha gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Mısır’da darbe ile iktidara gelen, ardından cumhurbaşkanı seçilen Abdülfettah Sisi’yi ağırladı. Görüşme öncesinde Sisi'yle el sıkışan Trump, "Eğer şüphesi olan varsa, herkes bilsin diye söylüyorum, Sisi’nin gayet arkasındayız" dedi.

sisi trump görüşmesi ile ilgili görsel sonucu

Trump, ABD ve Mısır'ın 'terörle savaş' konusunda birlikte çalışacaklarını söyledi. "Eğer şüphesi olan varsa, herkes bilsin diye söylüyorum, Sisi’nin gayet arkasındayız. Çok zor bir durumda harika bir iş yaptı. Mısır’ın ve Mısır halkının çok arkasındayız" dedi.

sisi trump görüşmesi ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı halıyla ağırlandı

Barack Obama döneminde Sisi’ye yönelik sözlü eleştiriler olsa da bu sadece iki liderin ilişkilerine yansımış,Washington’ın Sisi’ye yönelik askeri ve maddi desteği sürmüştü. Trump bu ilişkiyi bir adım ileri götürerek Sisi’yi Beyaz Saray’da kırmızı halıyla ağırlayan ilk ABD Başkanı oldu.

İlgili resim

Mısır’daki devrimi hiçbir zaman desteklemeyen Trump, halk ayaklanmasıyla HüsnüMübarek’in devrilip Mursi’nin seçildiği dönemde Twitter’da “Mısır tam bir karmaşa içinde. Mübarek’i bir köpek gibi düşüreceğimize ona arka çıkmalıydık” paylaşımında bulunmuştu.