Mecliste ikinci tur görüşmeleri tamamlanarak kabul edilen "PARTİLİ BAŞKANLIK" anayasa tasarısının referanduma gitmesi için meclisten Cumhurbaşkanının onayına sunulması için hala gönderilemedi. Bu konuda çeşitli iddialar havada uçuşurken en ilginç iddia eski Ak Parti milletvekili (23.Dönem) Feyzi İşbaşaran' dan geldi. İşbaşaran Twitter hesabından ilginç açıklamalarla; 'Başkanlık yasa paketi' meclisten geçtikten sonra, geçen yasanın noktaları, virgülleri ile oynanmış olduğunu ve bu sebepten dolayı AKP-MHP arasında halka yansımayan bir siyasi kavganın sürdüğünü iddia etti.

Saadet Partisi'nin HAYIR çıkışı ve bazı maddelerine itirazı da dikkate alınıyor şeklinde yorumlarda var. Çünkü Saadet Partisinin çıkışı tabanda özellikle sağ kesimde ciddi manada şüphe ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Eğer yapılan anketlerde teklifin geçmeyeceği görüldüyse Cumhurbaşkanından yeniden meclise gelebilir diye sosyal medyada çokça yazılıyor.

AKP'de durum çok sıkıntılı. Fevzi İşbaşaran durumu biraz anlatmış. Ak parti şimdi MHP sorununu aşamaya çalışıyor.

İŞTE FEYZİ İŞBAŞARAN' IN TWİTTER HESABINDAN YAZDIKLARI

"1) TBMM'den geçen 'Erdoğan'ın Başkanlığı' paketi neden Erdoğan'ın imzasına gönderilmedi.? Bunu yazacağım.
2) CB Erdoğan'ın Başkanlığı yasa 'Paketi'ine destek veren partinin milletvekili ile konuştum. Kamuoyuna yansımayan büyük kavga var.
3) Erdoğan'ın 'Başkanlık yasa paketi' meclisten geçtikten sonra, geçen yasanın noktaları, virgülleri ile oynanmış. MHP Bunu yakalıyor.
4) MHP, TBMM'den geçen yasanın orjinal hali ile CB Erdoğan'ın onayına sunulmak istenen yasanın farklı olduğunu görünce resti çekiyor.
5) Bahçeli, 'Referandum propagandasında MHP olmayacak' diye açıklama yapınca TBMM'den geçen yasa CB Erdoğan'a gönderilemiyor.
6) Bu gelişmeler üzerine, TBMM Bir açıklama yaptı. "Gecikmenin nedeni imla hataları" diye. İmla hatası falan değil, dolandırıcılık!
7) Bahçeli, "Edoğan'ın Başkanlık yasası" görüşmelerinde görevlendirdiği milletvekilini azarlayıp kovuyor. Ortada bir aldatmaca var.
8) Aldatmaca; Erdoğan'ın seçilmiş CB ve AKP Genel Başkanı olması. Bunu bir cümle- İmla oyunu ile hal etmişler.
9) MHP, TBMM'den geçen 'Erdoğan'ın Başkanlık yasası'nın yeniden TBMM'den görüşülüp düzeltilmesini istiyor.
10) MHP, haklı olarak. CB'nın tarafsızlık yemini ortada dururken, Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığı ve Başkomutanlığı nasıl olacak?
11) AKP Ve Saray MHP'ye; CB Erdoğan AKP'nin başına geçemeyecekse, bu yasayı neden çıkardık o zaman. MHP: "Baştaki tavrımız buydu, hile yapmayın"
12) TBMM, çıkan Anayasa değişikliğini hemen CB Erdoğan'a gönderseydi, en geç 15 Gün sonra onaylama zorunluluğu vardı. Böylece pazarlık sürüyor.

TBMM'nin gecikmemin nedenini; 'İmla hatalarını düzeltiyoruz' demesi inandırıcı değil. TBMM Kanun-Kararlar müdürlüğü çok titiz çalışır."

Kaynak: https://twitter.com/feyzi_isbasaran

Etiketler: telif   yeniden   meclise   gerimi   dönüyor