Android O, elbette gelmiş geçmiş en büyük güncelleme değil; ancak kayda değer birçok şey de getirdiği gözden kaçırılmamalı. Bir defa birçok yeni özellik ve performans geliştirmesi mevcut. Eğer bir Nexus veya Pixel cihazınız varsa beta sürümüne kayıt olarak Android O’yu deneyebilirsiniz.

Resim İçinde Resim Video Özelliği

Android Go
Android Go, Google’ın yeni varsayılan Android sistemi olacak. Bir anlamda Android’in daha hafif bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz bu sistem, 1 GB RAM veya daha az kaynağı bulunan için kullanılacak.

Hız ve Güç Geliştirmeleri
Google’ın iddası, yeni telefonların bu sistemle daha hızlı açılacağı. Ayrıca uygulamaların arkaplandaki çalışma süresini kısıtlıyor. Bu, pil ömrünü ve makinenin kaynaklarının kullanımını olumlu etkileyecek.

Parmak izi Özellikleri
Android O’da daha çok paramak izi özelliğine yer verilmiş. Ayrıca birçok uygulamanın da gelecekte parmakizi özelliğine erişimde bulunacağını göreceğiz.

Otomatik Doldurma
Yeni Android sürümü, bir otomatik doldurma framework’ü ile geliyor. Bu da kredi kartı numaralarından adreslere dek yaptığımız girdilerin daha iyi korunması ve sınıflanması demek. Android O, eski sürümlerinden bu anlamda daha kullanışlı olacak.

Kotlin Desteği
Google I/O ilk defa resmen bir dili destekleyeceğini açıkladı. Bu durumun gelecekte ne gibi değişikliklere yol açacağı doğrudan kestirilemiyor, ancak dengelerde büyük bir farklılık olacağı kesin.

Wi-Fi Özellikleri
Android O “güvenli lokasyonlar” denilen bir özelliğe sahip. Bu da ev veya güvenli lokasyon olarak tanımladığınız yerlere gelindiğinde, siz hiç elinizi cebinize atmadan otomatik olarak Wi-Fi özelliğinin açılması demek oluyor.

Bluetooth 5 Desteği
Bu yeni sürüm, Bluetooth 5’e tam destek veriyor. Elbette birçok cihaz bu teknolojiye geçmedi. Bildiğimiz kadarıyla bu teknoloji, akıllı telefonlarda yalnızca Galaxy S8 tarafından destekleniyor.

Makine Öğrenmesi & Kopyala ve Yapıştır


Makine öğrenmesi algoritmaları bir hayli gelişmiş durumda. Bu da Google’ı, Android O’da belli uygulamalarda bu teknolojiyi kullanması için teşvik etmiş. Kopyala ve yapıştır özelliğinin güncellenmesi gerekeceğini hiç düşünmemişsinizdir eminim ki! Ancak gelişim böyle bir şey. Android’in yapay zekası artık sizin neyi seçmeye çalıştığınızı öğrenip bunu otomatik olarak seçecek.

Yeni Emojiler

Emojiler akıllı telefonları -kanımca- en insani kılan elemetlerdir. Android O, karşınıza yeni emojilerle çıkacak.