Türkiyede çekilen filimler içerisinde en fazla "küfür-Argo" içerikli filimler çeken bu yüzden mufazakar camia tarafından ahlaki değerlere aykırı olduğu gerekçesi ile sert bir şekilde eleştirilen 'Recep İvedik - 5' filminin fragmanında Azeri sporcunun küçümsenmesi ve rol gereği Şahan Gökbakar tarafından yumruk atılmasına bir tepkide azeri hocadan geldi. Güreşçiler de İvedik'e tepkili!

İki gün önce Azerbaycan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 25. yılının kutlandığını belirten Prof. Dr. Attar, bu dönemde yayına verilen Recep İvedik 5'teki fragmandaki bir sahnenin, kendilerini üzdüğünü söyledi.

"Filmin fragmanında Türkiye-Azerbaycan ilişkileri adına çok talihsiz sahnelere yer verilmektedir" diyen Attar, "Şöyle ki boks yarışmasında Azerbaycan’ı temsil eden sporcu ile rakibi Türkiye Milli Takımı'nı temsil eden kişi karşılaşıyor, Azerbaycan bayrağını göğsünde taşıyan kişi 'men seninle ceng elemeye gelmişem' diyerek yakasında ay yıldızlı şanlı bayrağımız olan Türk sporcuya nefret dolu bir bakış atarak saldırıyor ve Türk sporcu da (Recep İvedik) bunun üzerine 'ben de senin ağzını burnunu kırmaya gelmişem' diyerek tam Azerbaycan bayrağının üstüne öyle bir yumruk atıyor ki Azerbaycan Türkü iki metre öteye uçarak yere seriliyor. Kimse kalkıp filmdeki bu sahnenin basit bir komedi olduğunu ve insanları güldürmek için yapıldığını anlatamaz” ifadelerini kullandı.


'NEDEN AZERBAYCAN İLE TÜRKİYE RAKİP YAPILMIŞ?'

Hürriyet'in haberine göre, Attar şöyle devam etti: "İşin ucunda ölüm olsa dahi kimse bir Azerbaycanlıya Türkiye ile cenk etmek istediğini söyletemez. Şaklabanlık yaparak, ucuz numaralarla 'komedi' yapmaya gayret eden ve bunu yaparken epey zorlandığı her halinden belli olan Şahan Gökbakar da buna dahildir. İkincisi, neden filmde Azerbaycan ile Türkiye rakip yapılmış, rekabet içinde savaşan iki ülke olarak seçilmiş? Etrafımızda bu kadar çok rakibimiz varken, bir millet iki devleti temsil eden kardeşleri sırf şaka olsun diye ringe çıkaran ve dövüştüren 'zihniyetin' bilmesi gerekiyor ki, bunun şakası dahi güzel değil. Üçüncüsü ve en önemlisi, bırakın kardeş, dost, can Azerbaycan'ı, dünyanın hiçbir devletinin bayrağına komedi olsun diye yumruk atılması, küçük düşürülmesi kabul edilemez, hele söz konusu bir millet iki devlet olduğumuz Azerbaycan'ın bayrağının üçüncü sınıf bir filmde böylesine hakarete maruz kalması hiç yenilir yutulur değil, kesinlikle kabul edilmez. Tüm Türkler gibi Azerbaycan'ın da devlet ve millet olarak bayrak hassasiyetini iyi hesap eden film yapımcıları sırf polemik yaşansın, böylece filmin bedava reklamı olsun düşüncesi ile bu fragmanlara yer vermiş, ticari beklentiler nedeniyle kardeşliğe zarar vermeyi dahi göze almışlar ise ayıp etmişler."

Attar, filmle ilgili tüm hukuksal adımların atılacağını da sözlerine ekledi.

İVEDİKTEN AZERİ SAVUNMASI

Instagram hesabından filmin o sahnesinin geniş bölümünü paylaşan Gökbakar, "Biz üzmek için değil güldürmek için varız...Biz de gardaş ülkemize yanlış olmaz... Fragmanda aksiyonu sebebiyle sadece son bölümünü paylaştığımız boks sahnesini başka yönlere çekmeye çalışanlar olmasın diye filmdeki halini paylaşıyoruz. Azerbaycan'daki sevenlerimize kavuşmaya can atıyorum... Hepinizi seviyorum" dedi.

Buna rağmen sosyal medaya da büyük tepki var. "Özellikle argo adı altında ahlkai değerlerle çelişen ahlaki olarak olmaması gereken küfür sayılacak ifadeler çok rahat espiri adı altında aşılanıyor" diye tepkiler filme ve ypnetmenine çok fazla.

"RECEP İVEDİK 5" ORTALIĞI FENA KARIŞTIRDI! TEPKİ YAĞIYOR.

Bir tepkide güreşçilerden..

Türkiye Güreş Federasyonu, Recep İvedik 5 isimli filmin fragmanındaki bazı sahnelerden dolayı kınama yayınladı, "Ya görüntüleri değiştirin ya da filmden çıkarın." dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu, Recep İvedik 5 isimli filmin fragmanındaki bazı sahnelerden dolayı bir kınama yazısı yayınladı.

Güreş Federasyonu'nun konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Binlerce yıllık tarihimizden günümüze ulaşan ve yegane geleneklerimizden biri olan ata sporu güreşimiz her zaman milletimizin göğsünü kabartmıştır. Dünyaya nam salmış Türk pehlivanları çoğu ülkenin hayalini bile kuramadığı madalyaları, kupaları ülkemize kazandırmış dünyanın her köşesinde İstiklal Marşımızı okutmuş ve ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirmiştir.

Etiketler: recep   ivedike   azarbeycan   tepkisi