Yeşilay'ın akademik dergisi The Turkish Journal on Addictions'ta (Türkiye Bağımlılık Dergisi) yer alan araştırmaya göre Türkiye'de 12-18 yaş grubu gençlerin yüzde 3.6'sı internet ve teknoloji bağımlısı, yüzde 21.8'i ise bağımlılık sınırında

Oyun konsolundan, internet üzerinden, cep telefonundan ya da tabletten oyun oynayan ergenlerin yüzde 60'nın bireysel oyunları tercih ettiği belirlendi.

Ergenlerin yüzde 33'ünün strateji, yüzde 27'sinin savaş ve yüzde 17'sinin ise kumar temalı oyunlar oynadığı kaydedildi. Araştırma, ergenlerin spora ve eğlenceye ayıracakları zaman dilimini internette oyun oynayarak harcadıklarını da ortaya çıkardı.

Çağımızın fobisi telefon ve internet bağımlılığı

Günde ortalama 8 saat telefon kullandığını belirten 18 yaşında bir genç olan Kürşat U., bilimsel tespitleri doğrular biçimde internet ve telefondan uzak kaldığında kendisini eksik hissettiğini söyledi. Cep telefonunu bir ay garantiye verdiği sürede ‘hayattan soğuduğunu’ ifade eden K.U, “Bence internet olmadığı zaman hayat olmaz” dedi.

Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Klinik Psikolog Mehmet Dinç, çocukların teknoloji bağımlısı olmasının en büyük sebeplerinden birisinin anne babaların televizyonla kurdukları sağlıksız ilişki modeli olduğunu söyledi.

Dinç, çocukların 3 yaşına kadar mümkün olduğunca televizyondan uzak tutulması gerektiğine dikkati çekti.