20. yılını kutlayan Eczacılık Fakültesi, bölümü yeni kazanan öğrencilerine Beyaz Önlük Giydirme Töreni düzenledi.

Törene Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Mehmet Emin Beyaz, Erzurum Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Hakan Özcan, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu, fakülte dekanları, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik, öğrencilere; insan sağlığıyla doğrudan ilişkili olacaklarını ve doğrudan hizmet edecekleri eczacılık mesleğinin kutsal bir görev olduğunu söyledi.

Öğrencilik sürecinde önemli olan mesleği hakkıyla yerine getirebilmek için 5 yıllık eğitimi en iyi şekilde tamamlamak olduğunu söyleyen Rektör Yardımcısı Çelik, öğrencilerin giyecekleri beyaz önlüklere yaşamları boyunca leke sürdürmeyeceklerine inandığını ifade etti.

Çelik: “Üniversitemizin misyonun bir yansıması olarak mezunlarımızın mesleki donanımlarını en üst düzeye çıkararak istihdam olanaklarını arttırmak bizim için önemlidir. Bu misyonu yerine getirmek üzere çalışmalarını yoğun bir biçimde yürüten Eczacılık Fakültesi’nin verdiği eğitim, bu yıl Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından onaylanmıştır. Hepimizin bildiği üzere akreditasyon, bir kurumda verilen hizmetin ve eğitimin standartlara, yönetmeliklere uygunluğunun tescilidir. Kalitesi tescillenen Eczacılık Fakültemizin eğitim-öğretim döneminin başlangıcında sizlere beyaz önlük giydirerek, mesleğinize aidiyet bilincinizin oluşmasını ve bu bilinçle kendinizi geleceğe hazırlamanızı amaçlıyoruz. Beyaz önlük giyecek olan öğrencilerimizi ve ailelerini kutluyor, teşriflerinizden ötürü siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

2016 yılın ülkemiz için zor bir yıl olduğunu söyleyen Vali Seyfettin Azizoğlu, zifiri karanlığın çöktüğü 2016‘yı bitirirken 2017’de güneşin bu ülkeye bambaşka doğacağını ve yeni yılın Türkiye Cumhuriyeti’nin şahlandığı bir yıl olacağını söyledi.

Vali Azizoğlu: “Muhakkak ki çalışmamız lazım. Allah ancak çalışana veriyor. Onun için her alanda ve meslekte herkes gayretinin son anına kadar çalışmalıdır. Çalışırsak ve insanlık âlemine bir şeyler üretebilirsek, varlığımızın ve bu coğrafyada bulunmamızın bir mantığı olur. Biz bu coğrafyada 600 yıllık bir barış sürecinin koruyuşu ve kollayıcı olmuşuz. Göreceklesiniz ki Anadolu’da Türkiye Cumhuriyeti, 2017’yle beraber hem bölgesinde hem de dünyada barışın koruyucusu pozisyonuna yeniden ulaşacaktır” dedi.

Ülkemizin bulunduğu noktayı küçümsememek gerektiğini söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Biz bir asır önce büyük bir imparatorluğun devamı olan bir milletiz” dedi. Sekmen: “Biz bir Bulgaristan, bir Yunanistan, bir Suriye değiliz. Onun için de üzerimize düşen görevin gereğini yapmamız lazım. Geldiğim günden beri Erzurum’da tek sorunun, üretim, yatırım ve istihdam sorununun olduğunu gördüm. Diğerlerinin geçici sorunlar olduğunun kanaatindeyim. Üretim, yatırım ve istihdamın olmadığı yerde sayımız ne kadar fazla olursa olsun bir yere varamayacağımızın kanaatindeyim. Onun için öncelikle bu şehrin imkânlarının neler olduğunu çözümlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz üzerinde büyük oyunlar oynanıyor ama biz büyük bir millet olarak birlik ve beraberlikle hareket ettiğimiz sürece bu oyunları boşa çıkaracağımıza eminim. Türk milleti olarak devletimizin yanındayız” sözleriyle konuşmasına başlayan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu, başarılı puanlar alarak Eczacılık Fakültesi’ni tercih eden öğrencileri kutladı. İlacın keşfinden, üretiminden, hastaya sunumuna kadar her aşamasından sorumlu olan kişinin eczacı olduğunu söyleyen dekan Kadıoğlu, eczacılığın topluma hizmet eden ve topluma yararlı olan bir meslek olduğunu belirtti. Kadıoğlu: “Sizler işinin ehli ve ahlaklı bir eczacı olduğunuz sürece toplumun sevilen ve önde gelen bireylerinden biri olacaksınız. Çok çalışıp mesleğinizin hakkını verdiğiniz sürece bu mesleği seçtiğiniz için hiç pişman olmayacaksınız. Çünkü mutlu olmanın en garanti yolu bir başkasını mutlu etmektir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Eczacılık Fakültesi’ne yerleşen öğrencilere Beyaz Önlük Giydirme Töreni yapıldı. Öğrencilere başta, Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik olmak üzere akademisyenler ve misafirler önlüklerini giydirdi.

Törenin ardından ise Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, öğrencilere ilaç ve eczacılık ile ilgili konferans verdi.