ÜLKÜCÜLER FAKÜLTE BASTI 

Kendini ülkücü olarak tanıtan grup fakülte basıp provakasyon çıkarmak istedi.

İslami camianın yakından tanıdığı Mehmet Göktaş için “bölücü terör propagandası yapmak” gibi bir iddiayla saldıran, kendini devlet kolluk gücü yerine koyan ve fakülte basan grup kendisini “ülkücü gençlik” olarak tanıttı.

Konferans boyunca İlahiyat Fakültesinin dışında ırkçı sloganlar atıp tehditler savuran kalabalık grubun bazı üyeleri, fakülteye giriş yasağına rağmen, onlarca polisin gözü önünde ellerini kollarını sallayarak salonu basıp önce fakülte dekanı Prof. Dr. Sinan Öge’nin odasına dayanarak programın iptal edilmesini istedi. Buradaki tepkilerinden sonuç almayan grup “burada Kürdistan” propagandası yaptırmayacağız tehditleriyle konferans salonuna girip sunucuya saldırdı. Sunucuyu ve konferansı organize eden erkek öğrencilerden bazılarını darp ettiler. Salonu boşaltmaya kalkışan saldırganlar karşısında da polisin ve güvenliğin çok zayıf ve isteksiz davrandığını belirten birçok dinleyici bilinçli bir güvenlik zafiyeti oluşturulduğundan bahsetti.

Milliyetçi grubun saldırı için sabahın ilk saatlerinden beri hazırlık yaptığını ve polisle beraber fakülte içinde turladıklarını belirten öğrenciler; ilk saldırının, konferansın başında olduğunu ve herkesin salonu terk etmesinin istenip program yaptırılmayacağını bağırdıklarını belirttiler. Buna rağmen ikinci defa rahat bir şekilde salona girip sunucuyu darp edebildiklerini belirttiler.

Bu saldırıya karşı salonu terk etmeyerek tepki veren dinleyicilerin kararlı duruşu sayesinde program sonlandırılmadan devam etti.

Üniversiteleri yeniden bu tarz grupların cirit alanına döndürebilecek hukuksuzluklar karşısında üniversite yönetiminin ne tür bir soruşturma yürüteceği kamuoyunca merakla beklenmektedir.

Özgür düşüncenin adresi olması gereken üniversitelerde türeyen tahakkümcü sivil jandarmalığın en sığ, kaba ve yoz saldırganlıkla taraf bulduğu sözde vatansever zihniyetin ne kadar cahil, seviyesiz olduğunun son örneği bugünkü saldırıdır. Bu anlayışa üniversitelerde dur denmelidir. Kanunlar çerçevesinde yapılan faaliyetlere 

 

Gerçi geçtiğimiz yıl sözde Doğu Türkistan hassasiyeti sergileyip Koreli birkaç genci Çinli sanarak linç etmeye çalışan aynı zihniyetin üniversitelerde de benzer bir örneklik sergilemesi kimseyi şaşırtmamalıdır.

Programı sonlandıran Göktaş Hoca daha sonra güvenlik eşliğinde fakülteyi terk ettiği halde sloganlar ve tehditler uzun müddet devam etmiştir. Salondaki saldırılar karşısında tepki gösteren birçok öğrenci ise tehdit edildiklerini ve güvenliklerinin sağlanacağından endişe duyduklarını belirtmişlerdir.

Sayfa Notu: Yönetim değişikliği ile hızlı büyüme ve gelişme trendine giren Üniversite yönetimine ve Fakülteye karşı bu baskın olayı kamuoyu ve algı oluşturmak için yapılmış bir provakasyondur. Bu tip olaya karışan faillerine ve azmettiricilerine karşı gerekli yaptırım uygulanmazsa bu tür provakasyonalrın ardı arkası kesilmeyecektir.