Erzurum'a gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, beraberinde Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Prof Dr Mustafa Ilıcalı, Ardahan Milletvekili Prof Dr Orhan Atalay, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları DAP (Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) hizmet binası açılış törenine katıldıktan sonra  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı makamında ziyaret ettiler.

Elvan ve Akdağ’ı Rektörlük girişinde karşılayan Çomaklı, Bakanlara Atatürk Üniversitesi’nin öğrenci ve öğretim üyesi sayıları hakkında bilgi verdi. Üniversitenin yaklaşık 300 bin öğrenci ve 2 bin 700 akademisyene sahip olduğunu söyleyen Çomaklı, Atatürk Üniversitesi’nin Türkiye’ye ve bölge ülkelerine hizmet eden büyük bir eğitim merkezi olduğunu ifade etti. Ayrıca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a Teknokent, Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) ve Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DAYTAM) çalışma alanları ve faaliyetleri hakkında da bilgi verildi.

Atatürk Üniversitesi’nin, Doğu Anadolu’nun merkezi olduğunu söyleyen Bakan Lütfi Elvan, yapılacak bilimsel çalışmalara Kalkınma Bakanlığı’nın her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Üniversitelerin, belirli alanlara yönelmelerini ve bu alanlarda uzmanlaşmaları gerektiğini söyleyen Bakan Elvan, üniversite-toplum ve üniversite-sanayi iş birliklerinin kuvvetlendirilmesinin de olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Ziyaretin ardından Rektör Çomaklı, Bakan Elvan’a Atatürk Üniversitesi plaketi, Bakan Akdağ’a ise Çifte Minareli Medrese maketi hediye etti.