Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, resmen açıldı. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yılbaşına kadar tünelin geçiş ücreti 15 TL olacak ve gelir şehit ailelerine aktarılacak" dedi.

Avrasya Tüneli'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli'nin geçiş fiyatını açıkladı. Erdoğan, ''Kardeşlerim yılbaşına kadar buranın ücreti 15 TL olsun. Sayın Başbakan yanlış yapmıyoruz değil mi? Yılbaşına kadar 15 liradan ve TL olarak o güne kadar bu geçişler yapılacak'' açıklamasını yaptı. İKİ YAKA ARASI 15 DAKİKA İstanbul'un ulaşım sorununa büyük kolaylık sağlayacak olan tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki mesafe, 15 dakikaya inecek. 

MARMARAY'IN KARDEŞİ OLDU

Avrupa Yakasındaki Kazlıçeşme ile Anadolu Yakasındaki Göztepe arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak olan Avrasya Tüneli, boğazı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı. ÖZEL TEKNOLOJİYLE İNŞA EDİLDİ Avrasya Tüneli'nin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden meydana geliyor. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek olan kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri de inşa edildi.

TRAFİĞE KATKISI

Kazlıçeşme-Göztepe hattında gerçekleştirilen Avrasya Tüneli, sıkışık trafiğin etkili olduğu şehir içinde yolculuk süresini önemli ölçüde kısaltacak. Asya ve Avrupa yakaları arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresini 15 dakikaya kadar düşürecek. Mesafe kısaldığı için yakıt masrafı düşecek, çevre ve gürültü kirliliği azalacak, havaya salınan zararlı gaz miktarı azalırken trafik daha akıcı hale gelecek..

AVRASYA TÜNELİ GÖRÜNTÜLERİ ile ilgili görsel sonucu

PERŞEMBE SABAH 07:00'DE VATANDAŞ GEÇİŞİNE AÇILACAK

30 Aralık 2016 tarihine kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteğiyle Avrasya Tünelinden geçişler 15 TL olacak. Toplanan gelir şehit aileleri ve gazilere dağıtılmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının oluşturduğa hesapta toplanacak. O tarihe kadar sabah 07:00 ile 21:00 saatleri arasında geçişlere açık olacak Avrasya Tüneli yeni yılla birlikte 24 saat hizmet verecek. Avrasla Tüneli Perşembe günü sabah 07:00'den itibaren vatandaşların geçişine açılacak.

Abdulhamid'in hayaline doğru Sultan II. Abdülhamid Han'ın 1876 yılında Tünel-i Bahri adıyla gündeme getirdiği ancak dönemin karışıklığı nedeniyle gerçekleşemeyen projesinden esinlenilen ve dünyada örneği az bulunan tarihi proje Avrasya Tüneli ile bugün hayata geçiyor.