Ayasofya Dergisi ve Ayasofya Gençlik Hareketi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan “2. Maratondan Ayasofya’ya Yürüyoruz!” etkinliği, 13 Kasım Pazar günü saat 08.30’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Metrobüs Durağı’nda toplanılmasıyla başlayacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yürüyüşün ana teması ve pankartı “Ayasofya’yı Açmak, Yeni Bir Çağ Açmaktır” olacak.

Ayasofya Dergisi ve Ayasofya Gençlik Hareketi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan “2. Maratondan Ayasofya’ya Yürüyoruz!” etkinliği, 13 Kasım Pazar günü saat 08.30’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Metrobüs Durağı’nda toplanılmasıyla başlayacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yürüyüşün ana teması ve pankartı “Ayasofya’yı Açmak, Yeni Bir Çağ Açmaktır.” Organizasyonda ayrıca bu yıl 15 Temmuz İstiklal Mücadelemizin şehit ve gazileri de yâd edilecek. Tertip heyetinin verdiği bilgilere göre yürüyüş ile Ayasofya Câmii’ne ulaşılmasının ardından kısa bir bildiri okunacak. Bildiriden sonra Ayasofya’nın cami olarak ibadete açık olan kısmında vakit namazları eda edilecek ve daha sonra hediye ve ikramlarla son bulunulacak.

AYASOFYA TAPUDA CAMİ OLARAK KAYITLI

ayasofya tapusu ile ilgili görsel sonucu

Ecdadın büyük emaneti Ayasofya'nın tapusu bu ay Derin Tarih Dergisi tarafından okuyucularına hediye edildi. Fatih Sultan Mehmed'in (1451-1481) 1453'te İstanbul'u fethetmesiyle camiye çevrilen Ayasofya, fetihten hemen sonra güçlendirilmiş ve iyi bir şekilde korunarak günümüze muhteşemliğinden ödün vermeyerek ulaştı.

80 YILDIR MÜZE 

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının ardından bir süre daha ibadethane vasfını devam ettiren Ayasofya Camii bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1 Şubat 1935'te müze olarak faaliyete geçen bu muazzam caminin tapusu ise Fatih Sultan Mehmet Vakfı'nın üzerine kayıtlı.

Artık ayakkabılarla dolaşılıyor

İstanbul'un 'İslambol' oluşunun en önemli delillerinden birinin, yıllarca namaz kılan, itikafa çekilen Müslümanları misafir eden Ayasofya Camii'nin, içerisinde artık ayakkabılarla dolaşılıyor. 

Tapu tarihi 19 Kasım 1936 

Derin Tarih'in yayınladığı 1936 tarihli tapu senedinde Ayasofya Camii'nin sahibi Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı görünüyor. 19 Kasım 1936 tarihinde düzenlenen tapu evrakında “57 pafta, 57 ada, 7. parselde, Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi, Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı üzerinedir" deniliyor.

Sakın içimizden bazı saf Müslümanlar Ayasofya’nın hemen yanı başında Sultanahmet camisi var orada namaz kılınsın demesinler.  Çünkü bu caminin sembolik değeri var.

Sene 1453 de arsa sorunu yoktu Fatih Sultan Mehmet isteseydi AYASOFYA’yı camiye çevirmez nasıl ki kapalı çarşıyı inşa ettirmişse daha devasa bir camide yapabilirdi.

Ama o küfrün belini kırdığını dünyaya haykırmak ve en büyük kiliseyi camiye  dönüştürerek dünyaya muhteşem bir mesaj vermek adına bu yolu tercih etmişse biz de dedelerimizin mirasına sahip çıkarak AYASOFYA’yı tekrar camiye çevireceğiz inşallah…