FETÖ'NÜN TAŞERONLUĞUNU YAPTIĞI

DİNLER ARASI DİYALOG TOPLANTILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR!

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de "2017 İslam Dayanışması Yılı: Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalog" Uluslararası Konferansı sonrasında Dağlık Karabağ ve Kudüs sorununun çözümü için dünya kamuoyuna çağrıda bulunulan bildiri kabul edildi.

Kafkas Müslümanları İdaresi ve Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesinin ortaklaşa düzenlediği konferansa yaklaşık 40 ülkeden dini kurumlarının yetkilileri katıldı.

Açılışı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapılan konferansta Türkiye'yi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş temsil etti.

BAKÜ DE DİNLER ARASI DİYALOG ile ilgili görsel sonucu

Konferans sonrasında katılımcılar, devlet başkanlarına, uluslararası kurumlara ve dini liderlere gönderilmek üzere bildiri kabul etti.

Devletlere, dinler ve medeniyetler arası diyaloğun teşvik ettirilmesi ve bu yöndeki işbirliğinin genişletilmesi çağrısı yapılan bildiride, milli, dini ve etnik ayrımcılığın önlenmesi gerektiği kaydedildi.

BAKÜ DE DİNLER ARASI DİYALOG ile ilgili görsel sonucu

Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile İslam dinini kullanılarak gerçekleştirilen terör eylemlerinin önlenmesi için devletlere ve uluslararası kurumlara çağrı yapılan bildiride, şu ifadeler yer verildi:

"Katılımcılar, devletlerin toprak bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmaz olduğu ilkelerine sadık olduklarını onaylıyor ve Dağlık Karabağ sorununun bu kapsamda barış yolu ile bir an önce çözülmesi için katkı yapma çağrısında bulunuyor.

BAKÜ DE DİNLER ARASI DİYALOG ile ilgili görsel sonucu

Katılımcılar, semavi dinlerin(!) kutsal kenti olan Kudüs ile ilgili zaten karışık olan durumu daha da gerginleştiren siyasi süreçlerin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Sorunun, her bir din ve kültüre saygı göstererek, uluslararası hukuk ilkeleri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde barış yoluyla çözülmesi için çabaların artırılması çağrısında bulunuyor, uluslararası kamuoyunu Kudüs'teki dini cemaatlerin durumunun dikkate alınmasında hassas olmaya çağırıyor." denildi.