Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

 

Bacak bacak üstüne atmak oturma alışkanlıkları arasında en yaygın olanıdır. Birçok insan standart pozisyonda oturduğu süreden daha uzun zaman dilimini bacak bacak üstüne atarak geçirir. Konu süreklilik gösteren bir davranış olunca sağlığa zararının olup olmaması da ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü çok küçük zararı olan bir davranış bile sürekli tekrarlandığında karşımıza ciddi bir rahatsızlık çıkarabiliyor. Sürekli ahlaki kurallarla gündeme gelen bacak bacak üstüne atmanın vücuda etkisi hep ikinci planda kalmıştır.

*  Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını olumsuz etkileyen bir davranıştır.

*  Otururken sırtın duruşunu da olumsuz etkileyen bu davranış hakkında ortak görüş sakıncalı olduğudur.

Yüksek Tansiyona Neden Olur?

Sağlık görevlileri tansiyonunuzu ölçerken kolunuzu masa üzerine koyarak serbest bırakmanızı, bacak bacak üstüne atmadan tabanlarınızı yere koymanızı ister. Çünkü bacak bacak üstüne atmak tansiyonun geçici olarak biraz yükselmesine neden olabilir.

2010’da yapılan yedi araştırmada bacak bacak üstüne atmanın tansiyonu yükselttiği görüldü; ancak başka bir araştırmada ise bunun herhangi bir etkisine rastlanmadı. Fakat bunlar küçük araştırmalar olup bir kez tansiyon ölçümüne dayanıyordu.

Oysa İstanbul’da yapılan daha geniş çaplı bir araştırmada bacak bacak üstüne atılmışken alınan ölçümlerin daha yüksek çıktığı, normal oturma pozisyonuna geçtikten sonra tansiyonun eski haline döndüğü görüldü. En fazla artış ise yüksek tansiyon tedavisi gören insanlarda olmuştu.

Kanın Pıhtılaşmasına Neden Olur? 

Buna dair iki açıklama öne sürülüyor. Birincisi, bir dizi diğerinin üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğse yönelerek kalpten daha fazla kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine neden olur. İkincisi ise bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden bacak kaslarının hareket etmesi nedeniyle damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlıyor.

Hollanda’da yapılan bir deneyde birinci açıklamayı doğrulayan sonuçlar elde edildi. Yani bacak bacak üstüne atıldığında daha fazla kanın kalbe gitmesi nedeniyle tansiyon yükseliyordu.

Fakat bu artış geçici oluyor, uzun dönemli bir sonuca yol açmıyordu. Ancak kan pıhtılaşması riski olanlara bacak bacak üstüne atılı halde uzun süre oturmamaları, aksi halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor. 

Sırt Ağrısına Neden Olur?

*  Bacak bacak üstüne atmak otururken vücudun yanlış şekil almasına neden olur.

 * Bel ve sırt ağrılarının temel nedeni olan duruş bozukluğu, bacak bacak üstüne atma alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir.   

* Bu alışkanlık bel incinmesine ve hatta burkulmasına dahi neden olabilir.

*  Nadir de olsa omurga disklerinin yerinden kaymasına ve bazen de omurgada eğriliğe neden olan bu davranış alışkanlık haline getirilmemelidir.

*  Sırt ağrılarına karşı düz oturmaya özen gösterilmelidir.

Varise Neden Olur?

Bacak bacak üstüne atmanın kan dolaşımını zorlaştırdığını ve azalttığını söylemiştik. Yaşla birlikte ortaya çıkan varis problemi de tamamen kan dolaşımıyla ilgilidir. Kan dolaşımının engellenmesiyle bacaklardaki kanı yukarıya doğru pompalayan damar kapakçıkları işlevini yitirmeye başlar. Özellikle vücuttaki kan miktarının arttığı hamilelik dönemlerinde varis oluşma ihtimali fazlaca artar. Hamilelik sürecindeki kişilerin kesinlikle bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekir. Ayrıca varis hastalığına yakalanma ihtimali yüksek kişilerin de dikkat ederek bu davranıştan vazgeçmeleri gerekmektedir.