Bacaklardaki sızlamaların nedenleri şunlar olabilir: Sinir sıkışmasından kaynaklanan uyuşma ve karıncalanma problemleri ortaya çıkabilmektedir. Damar hastalıklarının neden olduğu bir hastalık olabilir. Eklemlerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk veya bacak bölgesine darbe alınması neticesinde oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme neticesinde oluşabilir.

     Bacaklarda görülen uyuşmanın halk arasında bacaklarda his kaybı olarak bilindiğini, uyuşmanın tek taraflı, bazen her iki bacakta ya da tüm vücutta görülebildiğini söyledi. Bacak uyuşmasının duyu kaybının hissedilmesine yol açan anormal bir durum olduğunu, uyuşuklukların genellikle sinir hasarı ya da bir bölgeye kanın az gitmesi nedeniyle yaşandığını belirten uzmanlar, "Bacak uyuşmalarına ayrıca infeksiyon, inflamasyon, travma ve diğer anormal süreçlerde neden olabilir. Bacaklardaki uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden sorunlara bağlı değildir ancak inme ve tümörler gibi sorunlardan da kaynaklanabilir" dedi.

"TEDAVİSİ GÜÇ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKABİLİR"

Bacaklardaki uyuşmalara, idrar çıkarırken kontrol kaybı ya da bağırsak kontrolünün kaybı, felç, zihin bulanıklığı, bacakta güçsüzlük veya konuşma bozukluğu gibi sıra dışı durumlar da eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerektiğini vurguladı. İbrahimoğlu, kalıcı ve tekrar eden durumların ihmale getirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, telafisi çok güç sonuçların ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Bacaklarda görülen uyuşmalarda uygulanan tedaviler hakkında bilgi veren uzmanlar, "Eğer bacakta uyuşma, bel fıtığına bağlıysa mutlaka bunu bir MR ile görüntüleyip nedeni fıtık mı yoksa daralma mı tespit edilir. Çünkü tedavisi ona göre farklı olacaktır. Eğer tek yerde bir fıtığa bağlıysa onu cerrahi olarak sadece fıtığı çıkartıp temizlemek yeterli olabilir. Eğer kanal daralmasına bağlı bacakta uyuşmalar varsa, yürüyüş bozukluğuna yol açmıyorsa ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile önlenebilir" diye konuştu.

Uyuşma tedavilerini üç başlık altında topladıklarını dile getiren Uzmanlar, "Uyuşmalar başlangıç seviyesindeyse ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Ama çok ileri seviyede ise ve hastada idrar kaçırma, bağırsak kontrolünün kaybı, karında ağrı, kasıklara vuran ağrı eşlik ediyorsa mutlaka bunu cerrahi olarak düzeltmek gerekir. Sebebe yönelik bir cerrahi tedavi uygulanır. Hatanın belinde kayma ya da daralma varsa o düzeltilir, sadece fıtıksa sorun, fıtık çıkartılıp tedavi gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası da mutlaka hastaya fizik tedavi uygulanarak kontrollere tabii tutulur" dedi.

AMAR SERTLİĞİ NEDİR


Halk arasında damar sertliği olarak bilinen “ateroskleroz”, atardamarların esnekliğini kaybedip kalınlaşması ve sertleşmesi ile  oluşan bir damar hastalığıdır.Halk arasında damar kireçlenmesi olarak da bilinir.Kan damarlarının iç kısımlardaki hücreler esnekliğini kaybedip, zayıflar veya kandaki yağlı maddeler birikinti yapar ve  damar daralır. Damar sertliği en çok kalp ve bacağa giden damarları etkiler. Türkiye’deki tüm ölüm nedenlerinin % 45’i bu hastalık yüzündendir.

DAMAR SERTLİĞİ BELİRTİLERİ;

Belirtiler aterosklerozun tuttuğu damara göre değişir bireylerin yaklaşık olarak yarısında herhangi bir belirti görülmez. Kalbi besleyen koroner damarlar tıkanmaya başladığında göğüs ağrısı, şah damarlar tıkanırken geçici veya kalıcı felç, böbrek damarları tıkanırken yüksek kan basıncı, bacağa giden damarlarda damar sertliği olan bireylerde en sık görülen belirtiler, yürüme ile meydana gelen bacak ağrısı ve ileri vakalarda istirahatte bacak ağrısıdır. En sık görüldüğü yer bacakta baldır kaslarının olduğu diz altında bacağın arka kısmında olan kaslardır. Baldır kaslarındaki bu ağrı yalnızca yürüme veya koşma gibi egzersiz anlarında ortaya çıkar ve yürümeye ya da egzersize devam edildiği sürece ağrı giderek artar. Nihayetinde hasta giderek artan bu ağrıya dayanamayacak duruma gelir ve durmak zorunda kalır. Ardından istirahat ile birlikte ağrı çabucak kaybolur. İstirahat ağrısı, damar tıkanıklığının çok ileri düzeyde olduğu ve istirahatte dahi bacaklara yeterli kan ve oksijenin ulaştırılamadığı durumlarda meydana gelir. Ağrı tipik olarak ayakları etkiler ve genellikle ciddi bir ağrıdır. Bu ağrı özellikle geceleri hasta sırtüstü yattığı zamanlarda daha da artar ve bacak damarları tıkanırken ise yürüme ağrısı yada gangerenler gelişebilir.

Bacaklarda damar sertliği olan hastalarda görülen diğer belirtiler ise şunlardır:

• Bacaklarda uyuşukluk
• Baldır kaslarında güçsüzlük
• Bacaklara ve ayaklara soğukluk, üşüme hissi
• Ayaklarda renk değişikliği (Havaya kaldırıldığı zaman soluklaşma ve indirildiğinde koyu kırmızı renk alması)
• Ayak sırtındaki tüylerin dökülmeye başlaması ve ayak tırnaklarının kalınlaşması
• Ciddi damar tıkanıklığının olduğu ileri vakalarda ağrılı açık yaraların (ülser) oluşması veya özellikle ayak parmaklarından başlayarak ayak ve bacaklarda gangren durumunun meydana gelmesi


DAMAR SERTLİĞİ NEDENLERİ;


Damar sertliği oluşumunda birçok risk faktörleri vardır, eğer bu risk faktörleri kontrol edilebilirse damar sertliği gelişimi geciktirilebilir. Ancak bazı risk faktörleri değiştirilemez.

 Ailesinde, birinci dereceden akrabalarında bu hastalık varsa, bu kişilerin daha dikkatli olup; değiştirilebilen faktörler açısından uyanık olmaları gerekir. Bunlar da şeker hastalığı(Diyabet), yüksek kan basıncı(Hipertansiyon), kolesterol yüksekliği, obezite, sigara  ve stres’dir. Yani kişinin ailesinde erken yaşta kalp krizi geçiren varsa, kişi erkekse, yaşı ilerlemişse damar sertliği için risk altındadır ama bu riski değiştirmenin bir yolu da yoktur, bu sadece daha dikkatli olunması için uyarıcı bir faktördür. Sigara içenlerin sigarayı bırakması, tansiyon yüksekliği olanların tansiyonlarının tedavi edilmesi, şeker hastalığı olanların ve kolesterol yüksekliği olanların hastalıklarının tedavi edilmesi sayesinde damar sertliği engellenebilir veya geciktirilebilir. 

TEDAVİSİ NEDİR ?


Aterosklerozun tedavisinden amaç, hastalığın ilerlemesinin engellenmesi ve geriletilmesidir.  Bu amaçla ateroskleroz gelişiminde rol alan risk faktörlerinin engellenmeli veya tedavisi yapılmalıdır. Örneğin kan basıncının düzenlenmesi, gıdalarla alınan yağ ve kolesterolün azaltılması, kilo kaybı, sigarasız bir yaşam, şeker hastalığı var ise kan şekerinin kontrol altına alınması sağlanmalı ve ayrıca daha aktif ve hareketli bir yaşam teşvik edilmelidir.


 Erken dönemde başvuran hastalarda, damar tıkanıklığı kontrol altına alacak ve kan dolaşımı destekleyecek ilaç tedavileri verilirken hastalığın ileri aşamaları cerrahi tedavi gerektirir. Genellikle uygulanan ameliyatlar tıkalı damarın aşağısındaki bölgeye kanın taşınmasını sağlayacak yapay damar greftleri ya da hastanın kendi damarı yerleştirilmesi şeklindeki by-pass ameliyatlarıdır.günümüz teknolojisiyle artık çok ince damarlar bile anjiografi ile müdahale edilebilmektedir.