BARZANİ SKANDALLARI BİTMEK BİLMİYOR

Irak'ın kuzeyinde peşmergenin kontrolündeki ilkokullarda, öğrencilere verilen ders kitaplarında Türk topraklarının sözde 'Kürdistan' sınırlarına dahil edildiği görüldü. 

Peşmerge başı Barzani'nin 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referanduma günler kala, Irak'ın kuzeyinde ilkokul öğrencilerine Türk topraklarının sözde 'Kürdistan'a dahil edildiği haritalarla eğitim verildiği ortaya çıktı.

Barzani'nin ders kitaplarında, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri öğrencilere sözde 'Kürdistan' topraklarınınmış gibi empoze edilirken, haritanın altındaki metin dikkat çekti.

Elifbe” (Alfabe) adlı Kürtçe kitabın üst kısmındaki 'Irak Kürdistanı Eğitim Bakanlığı' ibaresi göze çarparken, alt kısımda da 'Eğitim Bakanlığı'nın bir kurulu tarafından incelenmiştir' ifadesi yer aldı.

Kitabın arka kapağında Kültür Bakanlığı tarafından 437. sayısının verildiği, üçüncü baskı olduğu, 2004 yılında Maarif Matbaasında basıldığı belirtildi.

Kitabın 57. sayfasında; Irak, İran, Suriye ve Türkiye’nin bazı bölgelerini kapsayan harita dikkat çekerken, Türkiye’ye ait kısmında “Diyarbekir” ve “Urfa” adlarının zikredildiği görüldü.

Haritanın hemen altında bulunan “Vatan” başlıklı metinde şu ifadeler kullanıldı:

Vatanımız Kürdistan’dır. Kürdistan gözbebeğimizdir. Güzel vatan Kürdistan sevgiyle yaşasın. Bağımsızlık ve özgürlük, yaşasın, yaşasın, yaşasın.

İŞTE TÜRK TOPRAKLARININ SÖZDE KÜRDİSTAN'DA GÖSTERİLDİĞİ SKANDAL HARİTA

SADECE OKULLARDA DEĞİL SOKAKLARDA DAĞITILAN HARİTALARDA DİYARBAKIR KÜRDİSTAN GÖSTERİLİYOR

resized_17afe-e81eeacfdkwraaix0ae3_hu.jpg

Bu harita birkaç hafta önce Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw TV tarafından yayınlanmış, kısa bir süre gelen tepkiler üzerine kaldırılmıştı. Peşmerge yönetimi bu 'sözde' haritayı, "Büyük Kürdistan Haritası" olarak lanse ediliyor.

 

 YENİÇAĞ