Başbakan Yıldırım: DEĞERLENDİRECEĞİZ

Eğtimin önemli desteklerinden birisi olan Etüt merkezleri 1 Temmuz 2017 itibarıyla kapatılıyor. Devlet okullarında okuyan öğrencilerin takviye edildiği eğitim merkezleri kapanıyor. Okul kurslarında ciddiyetin olmaması, Kurslarda kurs amantığına uzak hoclaarın ders vermesi ve kurslarda sürekliğilin olmaması yüzünden veliler bu kurslardan memnun değil. Şimdi yeni dönemde ne olacak belirsiz. Veliler bir çıkış yolu arıyor. Özel okula çocuğunu yazdıramayan ancak takviye kurs alınmasını isteyen veliler şimdi devletten çözüm bekliyorlar.

'Etütte sıkıntı büyük  

OHAL döneminde 9 Şubat tarihinde yayımlanan KHK ile "öğrenci etüt merkezleri" tanımı ilgili mevzattan çıkarıldı. Gerekli koşulları sağlamayan öğrenci etüt merkezlerinin ise kapatılmasının önü açıldı. Dönüşüm programına girmeyen öğrenci etüt merkezlerinin 1 Temmuz 2017'ye kadar açık kalması, özel öğretim kurumlarında bulunması gereken koşullara sahip olmayan ve kurum açma izni düzenlenmeyen öğrenci etüt merkezleri hakkında kapatılma işleminin uygulanmasına karar verildi.

'Ne haktır ne adalet*

Etüt Merkezleri Birliği Derneği Başkanı Mehmet Şahin, 2006 etüt merkezinde, 40 bin eğitimcinin çalıştığını, yaklaşık 500 bin öğrenci ve veliye hizmet vrelidiğini söyledi. Şahin, "Kanun yapıcıların, bürokratların, siyasilerin en büyük eksiği özellikle büyüt kitleleri mağdur edebilecek bir karar alırken empati kuramamak, her zaman devlet pencersinden bakmak.

Devlet okullarına giden öğrencilerin etüt eğitim merkezlerinden alacağı yardımları bir KHK çıkartarak engellenmesi ne haktır ne adalet" dedi.

Başbakan: Çok şikâyet var

Demek yönetimi KHK düzenlemesinin doğuracağı sakıncaları anlatmak için; MHP, AKP'yi, CHP'yi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan ve ilker Astarcı'yı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferda Yıldırım'ı ziyaret etti. Son olarak sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir kahvaltıda, Başbakan Yıldırım'a sorunlarını anlatma fırsatı buldu.

Dernek, KHK'nin gözden geçirilmesini, bir geçiş sürecine başvurulmasını, kapatma sürecinin ertelenmesini talep etti. Şahin, Yıldırım'ın kendilerine, "Etütler konusunda çok şikâyet alıyoruz. Sıkıntının farkındayız. Bu durumu arkadaşlarımız ile değerlendireceğiz. Sizi Başbakanlığa davet edip sorununuzun detaylarını sizden öğreneceğiz" dediğini aktardı.