Bir dizi açılışa katılmak üzere Van'da giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Van Ulu Cami'yi dolduran binlerce kişiye Cuma hutbesi irad etti. Görmez, hutbede “Ramazan ayı” ile ilgili çok önemli uyarılarda bulundu. Görmez'in okuduğu hutbe şöyle; بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِ وقال النبي صلى الله عليه وسلم مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَاناً واحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ Van Ulu Camii’nin kubbesini imanla dolduran aziz kardeşlerim, Cumanız mübarek olsun.

Aziz kardeşlerim, Mümin ve mümine kardeşlerim, müjdeler olsun. Bugün yeryüzündeki bütün müminlere ve Müslümanlara müjdeler olsun deme günüdür. Çünkü her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz ilahi bir rahmet bizi kucaklamaya, kuşatmaya yeniden geliyor. Her birimizi rahmetle kuşatan Ramazan geliyor.

Gelecek hafta inşallah hep birlikte Rabbimizin bu büyük rahmetine kavuşacağız. Yüce Rabbimiz, kavuşmayı hepimize nasip ve müyesser eylesin. Aziz kardeşlerim, Ramazan bize, ötelerden, yücelerden her sene kıymetli, büyük bir misafir olarak geliyor.

Bugünlerde hep birlikte kalbimizi bu yüce misafire hazır hale getirmeliyiz, ruhumuzu hazırlamalıyız. Evlerimiz, hanelerimiz Ramazan’a hazır olmalıdır. Caddelerimiz, sokaklarımız, şehirlerimiz bu mübarek aya, Rabbimizin her sene bize rahmetinden gönderdiği bu muhteşem misafire hazır olmalıdır. O muhteşem misafir, her sene bize büyük nimetlerle gelir.

Ramazan, her sene 14 asır önce olduğu gibi bize Kur’an’ımızı yeniden getirir. Biz, kendimizi yeniden Kur’an’a hazırlamalıyız. Ramazan geldiğinde bütün kitapları bir tarafa bırakarak Ramazan’da gelen Kur’an’a zaman ayırmalıyız. Ramazan bize iftarın sevincini getirecek, Ramazan bize sahurun bereketini getirecek. Ramazan bize, bizi her türlü kötülükten koruyacak orucu getirecek. Ramazan bize Kur’an’ı getiren bin aydan hayırlı geceyi, Kadir Gecesi'ni getirecek.

Ramazan bize varlığımızın sadakası olan fitreyi getirecek. Ramazan bize fakirin, yetimin, miskinin halinden haberdar olmayı getirecek. .

Ramazan bizim kalplerimizi yeniden birbirine bağlayacak, yeniden bizi kardeş kılacak. Ve nihayet Ramazan bize bayramı getirecek. Aziz kardeşlerim, Ramazan ilahi bir mekteptir, hepimiz o mektebe kayıt olmaya hazır olmalıyız. Hepimiz, o ilahi mektepte öğrenci olmaya hazır olmalıyız. Hepimiz, birlikte o mektebin talipleri, öğrencileri olarak tahsil görmeye hazır olmalıyız. İnsanız, unutuyoruz, kendimizi unutuyoruz, kardeşimizi unutuyoruz, evladımızı, eşimizi unutuyoruz, komşumuzu unutuyoruz, fakiri unutuyoruz, Rabbimizi unutuyoruz. Ramazan bütün bunları bize hatırlatmaya geliyor. Yüce Rabbimiz kitabında şöyle buyurur: “Ey iman edenler, Allah’ı unutanlardan olmalıyız, Allah’ı unutursanız Allah da size kendinizi unutturur.” Allah’ı unutarak yaşayan, kendisini unutur.

Allah’ı hatırlayan, kendisini de hatırlar. Allah’ı hatırlayan, hatırlaması gereken her varlığı hatırlayarak yaşar. Yeryüzünde en büyük unutkanlık, en kötü unutkanlık, insanın Rabbini unutmasıdır. İnsan, Rabbini unuttuğu zaman kendisini unutur. Ramazan bize kendimizi hatırlatmaya geliyor. Ramazan bize Rabbimizi yeniden hatırlatmaya geliyor. Hep birlikte Ramazan’a hazır hale gelmeliyiz. Aziz kardeşlerim, Bu sene Ramazan’da hak kavramı üzerinde duracağız, ‘Üzerimde Hakkı Var’ diyeceğiz. Eşinin üzerinde hakkı var, evlatlarının üzerinde hakkı var, yetimin üzerinde hakkı var, her canlının, her can taşıyan varlığın sizin üzerinizde hakkı var. Biz bu hakları unutuyoruz.

Bu hakları unuttuğumuz zaman kendimizi de unutuyoruz. İşte Ramazan bütün bunları bize yeniden hatırlatmaya geliyor. Aziz kardeşlerim, Elhamdülillah ibadetlerimizi ifa ediyoruz, ancak Ramazan mektebinde üzerinde tefekkür edeceğimiz en önemli husus, neden ibadetlerimiz bizi Rabbimizle buluşturmuyor? Neden ibadetlerimiz bizi yeryüzünde iyiliği egemen kılmaya götürmüyor? Namazımız neden bizi kötülüklerden alıkoymuyor? Orucumuz neden bizi takvaya erdirmiyor? Haccımız neden İslam ümmetinde vahdeti inşa etmiyor? Neden biz haccımızı ve umremizi ümmetin vahdetinin inşa edildiği bir mektebe dönüştüremiyoruz? Neden her sene 1 ay gelen Ramazanlarımız bütün bunları bize hatırlatarak bizi Allah’a gerçek kul, Muhammed Mustafa’ya gerçek ümmet, iyi bir eş, iyi bir kardeş, iyi bir komşu, iyi bir insan yapmıyor? Bunların üzerinde düşünmeliyiz, tefekkür etmeliyiz. Ramazan’da en çok üzerinde düşüneceğimiz husus, Ramazanımız, orucumuz neden bizi bütün haklarımızın farkına varmamızı sağlamıyor? Biz orucu tutuyoruz, fakat gıybet yapmaya devam ediyoruz.

Biz orucu tutuyoruz, fakat kul hakkını çiğnemeye devam ediyoruz. Biz iftarı yapıyoruz, sevinçle iftar sofralarımızda bir araya geliyoruz, fakat yanı başımızda yahut uzağımızdaki aç kalan komşumuzu unutuyoruz. Hâlbuki ibadetimiz, oruçlarımız, namazlarımız, kurbanlarımız bütün bu iyilikleri ve güzellikleri bize kazandırmak için emredilmiştir.

Biz bütün bunları onun için yapıyoruz. Aziz kardeşlerim, Yeryüzünde, gönül coğrafyamızda ve bütün kâinatta, bütün dünyada Müslümanlar olarak en zor zamanları yaşıyoruz. Yüce Rabbimiz, Ramazanın rahmetiyle birlikte bütün bu zorlukları arkamızda bırakmayı bizlere nasip eylesin.

Ramazan mektebinde kalplerimizi yeniden buluşturarak, kardeş bir millet olarak, kardeşler topluluğu olarak, yeryüzündeki bütün Müslümanlarla kardeşliğimizin misakını yenilemiş olarak, Ramazan’a kavuşmayı bizlere nasip eylesin. Ramazan mektebi bizleri terk ettiğinde bize getirdiği bütün rahmetler, kalplerimizde ve ruhlarımızda, evlerimizde, hanelerimizde, şehirlerimizde, sokaklarımızda, caddelerimizde daim olsun.