BATİ TÜRKİYE DÜŞMANLIĞINI BIRAKMIYOR!

Hollanda, Türkiye Büyükelçisini resmen geri çağırdı.

Ankara'daki büyükelçisini resmi olarak geri çektiğini açıklayan Hollanda, Türkiye'den yeni büyükelçi kabul etmeyeceğini bildirdi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığının resmî internet sitesinde yer alan açıklamada, ikili ilişkilerden normalleşme sonucu alınamadığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Hollanda ve Türkiye, yakın zamanda çeşitli seviyelerde görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu aşamada, bu görüşmeler ikili ilişkilerde normalleşme perspektifi sunmadı." Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra ise şunları söyledi: "Türkiye ile Hollanda arasında yapılan görüşmeler, ikili ilişkilerde yakınlaşma fırsatı sundu, fakat bunun gerçekleşmesi konusunda anlaşamadık.

Bu sebeple, Hollanda hükümeti, 2017 Mart ayından beri Türkiye'ye girişine izin verilmeyen Hollanda'nın Ankara Büyükelçisini resmen geri çekme kararı aldı.

Hollanda'nın Türkiye'de büyükelçisi olmadığı sürece, Hollanda da Türkiye'nin ülkede büyükelçi görevlendirmesi için izin vermeyecek. Bu mesaj, The Hague'daki Türk maslahatgüzara iletildi."

Hollanda Büyükelçisini Türkiye'den geri çekti ile ilgili görsel sonucu

Hollanda ile kriz, geçen yıl Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yasak kararına rağmen Hollanda'ya giriş yapması ile patlak vermişti. Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki ülke arasında yaşanan krizin giderilmesi için yürütülen görüşmelerden sonuç alınamadığı ve görüşmelere ara verildiği belirtildi. Açıklamada, Hollanda Büyükelçisinin 2017 yılı Mart ayından bu yana Türkiye'de bulunmadığı kaydedilerek Hollanda'da yeni bir Türk Büyükelçinin göreve başlamasına da izin verilmeyeceği bildirildi.

Açıklamayı Twitter hesabından paylaşan Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, "ikili ilişkilerin ne şekilde normalleştirilebileceği konusunda görüşmelerde sonuca ulaşılamadığını" kaydetti.

NL & Turkey have tried to reach an agreement on how to normalize bilateral relations. However, talks do not yet offer sufficient perspective on a settlement. Therefore, NL officially withdraws its Ambassador to Turkey. A pause in negotiations is in place.

Ne olmuştu?

Türkiye'de 16 Nisan 2017'de yapılan anayasa referandumu öncesinde Türk hükümeti temsilcileri Avrupa ülkelerinde referandum etkinliklerine katılmak istemiş, ancak anayasa değişikliklerinin tartışmalı bulunması nedeniyle Türk siyasetçilerin bu etkinliklere katılması engellenmişti.

Bakan Kaya'nın Hollanda'nın kendisine seyahat yasağı koymasına rağmen korumalar eşliğinde Rotterdam kentine gitmesi üzerine Hollanda polisi ile Kaya'nın korumaları arasında arbede yaşanmış, Rotterdam Konsolosluğu önündeki Türk göstericilere de polis sert müdahalede bulunmuştu. Olayların ardından Bakan Kaya "istenmeyen kişi" ilan edilerek sınır dışı edilmişti.

Reuters,AP/HS,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Etiketler: hollanda   büyükelçisini   çekti