Çin’de maliyet farkı göze alındığı zaman kanserojen kimyasal içermeyen çantalar üretmenin mümkün olduğunu söylüyor. Çocuklarımızın hayatını riske eden fitalatlı hammaddeyle, kanserojen içermeyen hammaddenin maliyet farkının sadece yüzde 20 olduğunu belirtiliyor. 

‘Çin’de sağlıklı çanta da üretiliyor’

“Dünyanın önde gelen kırtasiye malzemeleri üreticileri de ürünlerinin bir kısmını Çin’deki fabrikalar da yaptırarak ithal ediyor. Çin genelinde sadece kalitesiz ve kanserojen kimyasal içeren çanta ve kırtasiye malzemeleri üretilmiyor. Eğer üretici maliyeti biraz yükseltmeyi göze alabilirse fitalat, azo boyar madde ve ağır metal içermeyen çanta ve kırtasiye malzemesi üretmesi mümkün. Çantada fiyatı belirleyen unsurlardan biri çantanın çok fazla gözü olması. İthalatçı bu maliyetin bir kısmını üstlendiği takdirde çıkarılacak farklı tasarımlarla sağlıklı ürün ithal edilebilir.”

“Özellikle plastik kullanılan çanta gibi ürünlerde aynı kumaşı kullanarak fitalatsız üretim yapılabiliyor. Fitalat içermeyen plastik kullanarak üretilen bir çantayla, fitalatlı plastikle üretilen çanta arasındaki maliyet farkı sadece yüzde 20. Yani çocuklarımızın sağlığı sadece yüzde 20’lik maliyet farkı için riske atılıyor. Şu anda bile kanserojen fitalat maddesi içermeyen bir okul çantası piyasadan 29 liraya satın alınabilir. Anne ve babaların çok az bir miktar daha fazla ödeyerek çocuklarını riske atmayan ürünler alabilirler.”

542 bin TL idari para cezası kesildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2011’in Eylül ayından itibaren İstanbul, Ankara İzmir ve Gaziantep’te yaptığı denetimlerde numune olarak aldığı ayakkabılardan uygunsuz çıkanların üretici ve ithalatçısına 110 bin 943 TL ceza kesti. 80 kırtasiye malzemesinden 78’i laboratuvarda test edildi. Bu ürünlerden güvensiz bulunan 41’i için 35 farklı firmaya 431 bin 445 lira idari para cezası uygulandı. Bakanlık kimyasal kanserojen içeren güvensiz ürünlerin Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretildiğini tespit etti.

Çocuklarda kurşun zehirlenmesine dikkat edin!

Ağır metal kirliliğinins çocuklarda zihinsel gelişim geriliği, sakatlıklar ve bazı organların görevini yapmaması gibi ciddi rahatsızlara neden olabileceği bildirildi. KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gamze Çan, “Çocuk uzun zamandır kilo almıyorsa, gelişiminde gerilik varsa, soluk benizli ve kansızlığı varsa, karın ağrısı gibi şikayetlerden bahsediyorsa, kurşun zehirlenmesinden şüphelenilmeli ve taramadan geçirilmeli” dedi. Çan, akut yolla sürekli kurşuna maruz kalan çocukların risk altında olduğuna dikkat çekti. Çan, şöyle devam etti: “Karadeniz Sahil Yolu yürüyüş yoluna çok yakın. Buradaki yürüyüşler küçük çocuklar açısından çok sık yapılıyorsa tehlike oluşturabiliyor. Çünkü o havayı soluyorlar. Eski evlerdeki boyaların içinde de kurşun var. Yine kurşun boruların olduğu tesisatlı evlerde kurşun, su sisteminden alınabilir. Plastik oyuncakların boyaları içinde kurşun olabiliyor. Hem çocuklar her şeyi ağızlarına soktuğu için hem de ortamda buharlaşan solunum yolu ile alınabileceği için risk yaratabiliyor” dedi.

40 bin çanta toplatıldı

4703 sayılı yasaya göre bakanlık tarafından piyasadan 40 bin 236 okul ve beslenme çantası, 455 kutu silgi, 16 bin 777 kurşun, tükenmez ve boya kalemi, 41 bin 975 kalem kutusu, 631 adet ayakkabı toplatıldı.okul çantası kanser ile ilgili görsel sonucu

Çantaların her yerinde fitalat maddesi var

Çantalarla ilgili araştırılacak katmanlar fazla olduğu için raporlar 7’şer sayfa. Çantaların ön yüzü, yan tarafındaki baskılı yüz, tutamağı, zemini ve şeritleri tek tek araştırıldı. İlk olarak üzerinde kız çocuklarının bayıldığı Winx karakteri bulunan 10 liralık korsan çantanın raporuna baktım. Çanta da azo boyar madde yok. Bakılan 11 çeşit fitalattan 5’i tespit edilmiş. En çok fitalat yüzde 11.2 ile çantanın tutamağında bulunmuş. Diğer alanlarda oran daha düşük.

Normalden 40 bin kat fazla fiyatlar

Sonra küçük çocukların sevgilisi Pepee baskısı bulunan 15 liralık çantanın raporunu inceliyorum. Yine azo boyar madde yok. 4 farklı çeşit fitalat tespit edilmiş. Bu kez oran daha yüksek. Çantanın ön zemininde yüzde 24.62, yanında ise yüzde 24.24 oranında fitalat bulunmuş. Son olarak 20 liraya satın aldığım kanser uyarısı yapan çantanın raporuna göz attım. En yüksek fitalat oranı bu çantada bulundu. Chuggington (Çuf çuflar) baskılı çantanın yan baskılı zemininde yüzde 21.52, gümüş şeridinde 22.49, ön zemininde 21.04 oranında fitalat saptanmış. Çantanın tutamağında ise raporlardaki en yüksek fitalat oranı dikkatimi çekiyor. Laboratuar testleri sonucu çantanın tutamağında izin verilen binde 1’lik orandan 40 bin kat fazla yani yüzde 40.53 oranında fitalat tespit edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, sağlığa zararlı kimyasal madde miktarının limitlerin üzerinde olduğunu belirledi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, halk sağlığını tehdit eden ürünleri belirlemek amacıyla, akredite laboratuvarlarda testler yaptırdı. Yapılan testler sonucunda güvensiz bulunan ürünler ‘Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ’ kapsamında yayınlandı.Buna göre, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, sağlığa zararlı kimyasal madde miktarının limitlerin üzerinde olduğu belirlendi. Güvensiz bulunan ürünler ve bunları üreten firmalar şöyle:

 Kaynak:Ekonomi Ekibi

       Firma 

Ürün

 NT Kırtasiye 

 

Figürlü Tükenmez Kalem                                                                                  

Gezer Ayakkabı

Filet model ayakkabı                                                                                 

Adel Kalemcilik  

Finding Nemo ışıklı tükenmez kalem                                                             

Akınal Ayakkabıcılık 

Canbo Kids spor ayakkabısı, Cauillo çocuk ayakkabısı                                        

Akkuş Saraciye  

Roxy okul çantası                                                                                                     

 Alper Kırtasiye-Bekir Alper                       

Alper keçeli kalem                                                                                           

 Caner Saraciye

Mini kalem çantası                                                                                                                    

Cem Kırtasiye

Pretty Girl tükenmez kalem                                                                                                              

Dönmezler Lisans&Kırtasiye oyuncak     

Kalem kutusu, beslenme çantası, silgi,kurşun kalem                                                            

Gani Tekstil ve Saraciye

F90 ve Bakugan baskılı okul çantası                                                                                         

Gençler çanta

Okul çantası                                                                                                                                            

Hakan çanta

Kalem çantaları ve beslenme çantaları                                                                                                     

Hilal çanta promosyon ve tekstil    

Hilal sırt çantası                                                                                            

Karagözoğlu Saraciye

Leather Collection erkek kemeri                                                                

Murat Kundura

Erkek çocuk ayakkabısı                                                                                                                  

Set Plastik

Tesillo spor ayakkabı                                                                                                                     

Smart Ofis Kırtasiye

Glubox Sulu boya ve Erich Krause  Drive silgi                                                                                 

Şahin Kırtasiye Hırdavat 

Mikro soft 2B Renkli Sarı ve 2B  20 Beyaz silgi                                                                      

Şarkgülü Kırtasiye

Lucky Prince pastel boyanın beyazplastik altlığı                                                                                 

Uzay Plastik-Mehmet Asef dedekurt

Space Kids ayakkabı                                                                                             

Yasmina Çanta-İsmail Kartal

Racer Sırtçantası                                                                                                  

Yaygan Saraciye Kırtasiye ve Oyuncak   

Flash&Dash kalem çantası,Winx Club Silver Tattoo kalem çantası,Winx Club Straberry Fruitbeslenme çantası