Habertürk'ün yaptığı haberde 2019 öncesi bürokraside de kapsamlı bir revizyon yapılacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olağan koşullarda Mart 2019'daki yerel seçimler, kasımdaki Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimine kadar, belediye başkanlıklarının yanı sıra bürokraside de kapsamlı bir değişim ve yenilenme hareketini hayata geçirecek.

Gazete Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre erken seçim öngörülmüyor ama koşulların bunu zorlaması da göz ardı edilmiyor. Özü itibarıyla AK Parti, yerel yönetimlerden devlet bürokrasisine kadar 2019'a her kademenin hazırlanması için bir projeksiyon ortaya koymaya çalışıyor. Kurumların yeniden yapılandırılması da dahil, devlete bürokrasisinde acil ve gerekli olanlar dışında bakanlıklardan gelen atama kararnameleri, talepler bekletiliyor. Mutabakat veya ön onayı alınmayan hiçbir kararnamenin gönderilmemesi konusunda kurumlara ve bakanlıklara talimatlar verildi.

TEMEL KRİTER UYUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamaları da gösteriyor ki değişim/ dönüşüm süreci öyle uzun zaman aralığına yayılmayacak. Bir an önce istifası istenen belediye başkanlarının, dava bilinciyle hareket edip görevi bırakmaları ve hemen ardından devletin tepe bürokrasisindeki kapsamlı değişimin yapılması planlanıyor. Bu arada kurumlardaki yeniden yapılandırma çalışmasının altyapısı da hazırlanıyor. Yeni dönemin temel kriteri uyum... AK Parti teşkilatlarında en alt kademelerden başlayarak il başkanı-belediye baş- kanı-milletvekili uyumu, bakanlıklar arasında uyum, Cumhurbaşkanlığı-hükümet uyumu, bürokraside uyum, politikalarda uyum... Yeni sisteme uyumsuzluk gösteren, icraatlarıyla halkın tepkisini çeken, kişisel network'larıyla öne çıkan, kendi çıkarlarını ve ikbalini vatandaşın çıkarlarının önünde gören, partinin ilkeleriyle ters düşen; bu süreçte elimine olacak. Değişim sancısız/küstürmeden/yıpratmadan yapılmaya çalışılıyor. Bu nedenle kolay olmuyor...

Devlet kadrolarında değişim

Bakanlıkların üst düzey kadrolarında büyük değişim konuşuluyor. Bunların başında Milli Eğitim Bakanlığı geliyor. Diğer bakanlıkalrda da değişim yolda. 

Diyanet değişimi başlattı kadro baştan sona değişiyor.

Şimdiğ sıra diğer bakanlıklarda..

En başta Milli Eğitim Bakanlığı geliyor.

Cumhurbaşkanının en fazla rahatsız olduğu ve başarısız olarak saydığı son günlerde müdahale etmek zorunda kaldığı Milli Eğitim Bakanlığı çokça eleştiri alıyor. Hükümeti en fazla yıpratan bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı olduğu belirtilirken yakında yapılacak değişimden en fazla payı bu bakanlık alacak gibi. Bakanlıkta revizyon için üst düzey değişimin yapılması için düğmeye basıldığı konuşuluyor.

Birçok Genel Müdür ve Müsteşar yardımcısı değişecek.

Müsteşar Yusuf Tekin'in de değişeceğini söyleyenler olduğu gibi yerinde kalıp diğer üst düzey diğer kadrolarda değişim olacağı da belirtiliyor.

20 MEM il Müdürünün görevinden alınacağı çok sayıda ilçe MEM müdürününde değişeceği belirtiliyor. 

Tüm illerde ve Büyükşehirlerde İl Teşkilatlarının çalışmasından rahatsız olduğu, eğitimde çalışmalarından memnun olmadığı il ve ilçe Müdürleri tespit ediliyor.

İl ve İlçede hiçbir etkin çalışması olmayan, müdürlüklere artı değer katamayan, rutinin dışında iş yapmayan müdürlerin değişeceği konuşuluyor.

Bu listede birçok büyükşehirin olduğu da belirtiliyor.