Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçen yıla göre 12 artışla rekor sayıda şikâyet edilen evlilik programlarına müeyyide uyguladı. Fakat bu programlar hız kesmeden devam ediyor. Aile yapımızı derinden sarsan, toplumsal yozlaşamaya kapı aralayan evlilik programlarına binlerce vatandaş şikayet yağdırıyor.

Geleneklerimize aykırı yayınlar yapılıyor. Gençliği yanlış yönlendiriyor ve saatlerce ahlaksızlık aşılıyor.

Cezalar altında izdivaca devam ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

RTÜK yetkilileri, önceki günkü toplantısında evlilik programları ele alındı. Bu kapsamda, geçen yıl evlilik programlarıyla ilgili 7 bin 297 şikâyet gelirken, bu yıl yaklaşık 12 kat rekor artışla 87 bini geçti. Halk artık bu programları TV'de görmek istemiyor. Konu ile ilgili vatandaş sayfamıza yazarak diyor ki: "Yasa değişikliği mi gerekiyor ne yapılacaksa daha caydırıcı tedbirler alınması gerekir. Çünkü verilen cezalar bunları etkilemiyor. Biz bu yayınları istemiyoruz. Ahlaksız izdivaç programları artık kalsın."

Kanal D’de yayınlanan “Kısmetse Olur”, 38 bin 153 başvuru ile en fazla şikâyet edilen program oldu. Fox TV’de yayınlandığı dönem 14 bin 801, Star TV’ye geçtikten sonra 3 bin 975 şikâyet alan “Zuhal Topal’la” programı ikinci sırada yer aldı. ATV’deki “Esra Erol’da” 13 bin 79, Show TV’deki Seda Sayan ve Uğur Arslan’ın sunduğu “Evleneceksen Gel” 3 bin 678 ve Flash TV’deki Gülşen Korucu’nun sunduğu “Dest-i İzdivaç” ise 290 şikâyet aldı.

izdivaç programları ahlaksızlık yayıyor ile ilgili görsel sonucu

Üst kurul, bu çerçevede Kanal D, Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash TV’deki evlilik programlarına para cezası verdi. Öte yandan TV 8’deki “Göz6” adlı programa da müeyyide uygulandı. Vatandaşların şikâyetleri ağırlıklı olarak, genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcüklerin kullanılması konusunda oldu.

izdivaç programları ahlaksızlık yayıyor ile ilgili görsel sonucu

Evliliğin maddiyata indirgenmesi, adayların dış görünüşleri ile yargılanması, adaylar arasındaki “nahoş” davranışlar, küçük düşürücü söylemler, adayların komik duruma düşmelerine sebep olunması, sansasyonel kişilere ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilmesi, katılımcıların evlilik dışı hedefleri, engelli adayların engellerinin ön plana çıkarılması, bir kısım ajans çalışanlarının katılımcı gösterilmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlali, insan onuruna aykırı yayın yapılması ve toplumsal değerlerin dikkate alınmaması gibi unsurlar, gelen şikâyetler arasında yer aldı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi