BM'den Türkiye'ye eleştiri!

BM İnsan Hakları Komiseri Zeid Ra'ad el Hüseyin, Türkiye'de yürürlüğe giren son kamu hükmünde kararname (KHK) ile yapılan toplu işten çıkarmaları ve gözaltıları eleştirdi.

'Hukuk kuralları açısından standartlara uyulduğunu söylemek çok zor" diyen Hüseyin 'Gazetecilik suç değildir. Türk hükümeti bu konuya dikkat etmeli" dedi.

Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) binasında basın toplantısı düzenleyen BM İnsan Hakları Komiseri Zeid Ra'ad el Hüseyin, özellikle haftasonu yayınlanan son KHK ile Türkiye'de 1000'i Adalet Bakanlığı'ndan olmak üzere 4 bine yakın kamu çalışanının görevden alındığını vurguladı.

Türkiye'deki insan hakları tablosunun kendilerini ciddi bir biçimde endişelendirdiğini belirten El Hüseyin, "Bir yandan çok sayıda görevden alma ve gözaltı yaşanırken, diğer taraftan bunların hepsinin hukuk kuralları açısından standartlara uyduğunu söylemek çok zor" dedi.

'OHAL'İN UZATILMASINDAN ÇOK ENDİŞELİYİZ'

OHAL uygulamasının uzatılmasına da değinen El Hüseyin 'bu konuda çok endişeli olduklarını' belirterek kararın  'ülkede bir korku iklimi hakimken' alındığını söyledi.

'GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR'

Türkiye'nin hala kendi bürosuna bağlı ekibin ülkede inceleme yapmasına izin vermediğini vurgulayan El Hüseyin, "Ulusal güvenlik temel hakların ihlal edilmesine gerekçe yapılamaz. Uluslararası sözleşmeler bir sebepten ötürü var" dedi.

Gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalara da dikkat çeken El Hüseyin, "Türkiye'de gazetecilik bir suç değildir. Gazetecilerin serbestçe işlerini yapabilmeleri çok önemlidir. Gazetecilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Türk hükümeti bu konuya çok dikkat etmeli" ifadelerini kullandı.

'AVRUPA'DAKİ POPÜLİZM ULUSLARARASI KURUMLARI İŞLEVSİZLEŞTİRİYOR'

Konuşmasında Avrupa ülkelerinde siyasi partilerin ve hükümetlerin takındığı tavırlara da dikkat çeken El Hüseyin, "Seçimlerdeki adaylar veya görevde olanların kullandıkları dil için söylüyorum. Avrupa'daki popülizm uluslararası kurum ve kuruluşları işlevsiz hale getiriyor" dedi.

Etiketler: bm   türkiyeye   eleştiri   yaptı