Bursa'nın İnegöl kazasında süt verimi yüksek Saanen keçisi yetiştiriciliği yaygınlaşmaya başladı. Saanen keçileri senede 1 buçuk ton süt veriyor. Tam bir süt fabrikası gibiler.

Saanen Keçileri Canlı Süt Fabrikası Gibi

İnegöl'de süt ve döl verimi yüksek Saanen keçisi yetiştiriciliği yapan Genç girişimci Mesut Özlü, "Günde ortalama 110 litre, yılda 40 ton civarında süt veriyorlar" dedi.
Saanen Keçileri Canlı Süt Fabrikası Gibi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde süt ve döl verimi yüksek Saanen keçisi yetiştiriciliği yaygınlaşmaya başladı. Saanen keçileri yılda 1 buçuk ton süt veriyor.

GÜNDE 110 LİTRE, YILDA 40 TON SÜT VERİYOR! SÜTÜ HER DERDE DEVA

Genç girişimci Mesut Özlü, İnegöl'ün Deydinler Mahallesi'nde Saanen cinsi keçi yetiştiriciliği yapıyor. Mesut Özlü, bu keçinin en önemli özelliklerinden birinin farklı iklimlere intibak edebilmesi olduğunu belirterek, "İşte bu özelliğinden dolayı gerek Avrupa, gerekse diğer birçok ülkede yerli keçiler ile melezlenerek yüksek verimli yerli keçi tipleri elde ediliyor. 25 keçi ile yılda 40 ton civarında süt elde ediyorum. Saanen keçilerinin sütü her derde deva. 6 yıl önce aldığım 6 keçi ile bu işe başladım. Şu anda 25 damızlık keçim var. Günde ortalama 110 litre, yılda 40 ton civarında sütü isteyenlere ulaştırıyorum" dedi.

Sütün litresini 5 liradan satılıyor. Çocuklarda astım, bronşit, nefes darlığına iyi geldiği söyleniyor. Tümörlü hücrelerin de vücuttan atılmasını kolaylaştırdığı belirtiliyor.