KAR TATİLİ VAR MI?

İstanbul'da kar yağışının bekleneceğinin açıklanmasının ardından öğrenciler gözünü Valilikten gelecek son dakika açıklamasına dikti. Fakat şuan için kar tatili haberi gelmiş değil, eğer okullar tatil edilirse haberimizden açıklamayı öğrenebilirsiniz.

Son dakika kar tatili olan iller MEB açıklaması

Artvin

Artvin'in, Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitim öğretime yarın ara verildi.

Alınan bilgiye göre, kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde 12 Aralık Pazartesi eğitim ve öğretime ara verildiği öğrenildi.

Gümüşhane

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde, etkili olan kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim gören öğrenciler 1 gün izinli sayılacak.

Gümüşhane Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik verilere dayalı olarak Torul ilçesinde taşıma yoluyla eğitime erişimini sağlayan ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim öğrencilerinin 12 Aralık Pazartesi günü izinli sayılmalarının uygun görüldüğü bildirildi.

Sakarya

Sakarya’da beklenen kar yağışı nedeniyle taşımalı sistemle eğitim yapılan okullar yarın tatil edildi.
Sakarya'da yarın kar yağışı nedeniyle il genelinde taşımalı sisteme bir gün ara verildi. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş yaptığı açıklamada, meteorolojinin verilerine göre 14 Aralık Çarşamba günü Sakarya'da kar yağışı beklendiğine dikkat çekerek, "Kar yağışı etkili olacağı için tedbir olarak taşımalı sistemle eğitime il genelinde 14 Aralık Çarşamba günü tatil kararı verdik" dedi.

Bingöl

Bingöl'ün Karlıova ilçesi ve köylerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 2 gün tatil edildi. Karlıova ilçesinde dün akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı bir çok köy yolu ulaşıma kapandı. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, etkili olan kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve merkeze bağlı köy okulları 2 gün tatil edildi. 

Tunceli

Pülümür, Hozat, Mazgirt, Ovacık ve Nazımiye ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın bir gün süreyle ara verildi.

ERZURUM 

Erzurumda okullar tatil edildi. Yoğun kar yağması nedeniyle valilikten haber geldi.

BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

TEM otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar  yağışı etkili oluyor.

Gece saatlerinde başlayan yağmur, sabah yerini kar yağışına bıraktı.  D-100 karayolunun Karanlıkdere, Bıçkıyanı, Bakacak ve Sarıçökek, TEM otoyolunun  da Bolu Dağı Tüneli ve viyadükler mevkilerinde etkili olan kar yağışı sürülere  zor anlar yaşatıyor.

Trafik ekipleri, sürücüleri yakın takip ve aşırı hız konusunda  uyarırken karayolları ekipleri tuzlama çalışmalarına başladı.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının akşam saatlerinde artmasının  beklendiğini bildirdi.

HAFTALIK HAVA TAHMİNİ

Meteorolojinin haftalık hava tahminine göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimleri yarın parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Ordu çevreleri yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık ve kar şeklinde olacak. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte batı kesimlerde Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ile sis görülecek.

Pazar günü Türkiye'nin kuzeydoğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Ardahan çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. İç ile doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer pus il sis meydana gelecek.

Pazartesi yurdun doğusu ile zamanla batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz ile adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri yağmur ile sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ile sis oluşacak.

Ülke geneli salı günü parçalı ve çok bulutlu, Van, Ağrı ve Iğdır dışında yağışlı geçecek. Yağışlar kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Yurdun tamamında çarşamba günü parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Isparta çevreleri yağışlı olacak. Yağışlar, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı meydana gelebilir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren gece saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı 4

İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı 6

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri sabah saatlerinde aralıklı yağmurlu 11

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı 13

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 17

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 10

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı 10

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor. 

ERZURUM'da yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi.
Erzurum Valiliği tarafından bu sabah yapılan açıklamada, "14 Aralık 2016 çarşamba günü Erzurum genelinde okul öncesi ilkokul ve liseler yoğun kar yağışı nedeniyle 1 (bir) gün süreyle tatil edildi. Ayrıca hamile ve engelliler de yine 1 (bir) gün süreyle idari izinli sayılacak" denildi.