Sofya'daki "Sveti İvan Rilski" Ruhban Okulu'nda bugünkü Plovdiv Mitropoliti Nikolay ile aynı sınıfta okuyan Atanas Mihaylov, Sofya'da 20 yıl boyunca papazlık ve kilise encümenliği yaptı. Bir süre önce ruhani işleri bıkakan Mihaylov, din değiştirerek Müslümanlığı seçti.

"BİLGİ HAKİKATI ARADIM"

Sofya müftüsü Mustafa İzbiştali, 27 Kasım günü Sofya Banya Başı Camii'nde ikindi namazından sonra Atanas Mihaylov'un Abdullah adını alarak İslam'ı seçtiğini ilan etti. Abdullah adılı alan Mihaylov, "bilgi ve hakikatı arayan biriydim, bu arayış beni İslam dinini kabul etmeye götürdü" açıklamasında bulundu. Din değiştiren papaza İslam'ı kabulüne dair tasdikname sunan Müftü, bu fotoğrafı Müftülüğün internet sitesine koydu ve "Papaz İslam'ı seçti. Ya Rabbi bizi doğru yolu gösteren rehberliğin için sana dua ediyoruz, bizi sapmışların yoluna düşmekten koru" ifadelerini kullanınca ülke karıştı.

Sofya’ daki “Sveti İvan Rilski” Ruhban Okulu’ nda bugünkü Plovdiv Mitropoliti Nikolay ile aynı sınıfta okuyan Atanas Mihaylov, Sofya’da 20 yıl boyunca papazlık ve kilise encümenliği yapmıştı. Bir süre önce ruhani işleri bırakan Mihaylov, din değiştirerek Müslümanlığı seçmişti.

Papaz Müslüman oldu Bulgaristan karıştı

Sofya müftüsü Mustafa İzbiştali, Sofya Banya Başı Camii’nde ikindi namazından sonra Atanas Mihaylov’un Abdullah adını alarak İslam’ı seçtiğini ilan etmişti. Abdullah adını alan Mihaylov, “bilgi ve hakikatı arayan biriydim, bu arayış beni İslam dinini kabul etmeye götürdü” açıklamasında bulunmuştu. Din değiştiren papaza İslam’ı kabulüne dair tasdikname sunan müftü, bu fotoğrafı müftülüğün internet sitesine koyunca ve “Papaz İslam’ı seçti. Ya Rabbi bizi doğru yolu gösteren rehberliğin için sana dua ediyoruz, bizi sapmışların yoluna düşmekten koru” ifadelerini yayınlayınca, bu durum ülkedeki hristiyanların tepkilerine yol açtı .

MÜFTÜ GERİ ADIM ATTI AMA...


Bulgar Ortodoks Kilisesi, Mihaylov’un Bulgar kilisesiyle bağlantılarını kopardığını belirterek müftülüğün beyanatının gerçeği yansıtmadığını ve Hristiyanlara hakaret içerdiğini ilan etti. Bulgar basını da papazın Müslüman birine aşık olduğu için din değiştirdiğini öne sürdü. Tepkiler üzerine müftülüğün sitesindeki açıklamanın başlığı “Eski papaz Müslüman oldu” diye değiştirildi ve Kuran’dan alıntı yapılan ayet de metinden çıkartıldı. Ancak müftünün bu hareketi de tansiyonu düşürmedi. Aşure gününde kriz tavan yaptı. Ülkenin kuzeyindeki Vidin kentinde bulunan Mehmet Pazvantoğlu Camii’nde 200 yıldır Müslümanlar ile Ortodoks Hristiyanların birlikte kutladıkları aşure günü etkinliklerine, Vidin Piskoposluğu, İslam’ı seçen papaz yüzünden katılmama kararı aldığını bildirdi. İnternet sitesinden bir açıklama yapan Vidin piskoposu Sioniy, “Vidin Hristiyanları olarak İslam inancına şimdiye kadar sevgiyle yaklaştık. Aşure günü kutlamalarına katılmamız da bunun bir göstergesiydi. Ancak son yaşananlar yüzünden kentteki tüm Hristiyan Ortodoksları aşure gününe katılmamaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi. 

AVRUPA'DA İSLAM HIZLA YAYILIYOR

avrupada islam hızla  yayılıyor ile ilgili görsel sonucu

Avrupa'da birçok ilde camilere sığılmıyor

avrupada islam hızla  yayılıyor ile ilgili görsel sonucu

Son yayınlanan BM raporuna göre; yalnız Avrupa’da 21 milyon Müslüman yaşıyor. Der Spiegel dergisi; İslâmiyet kadar hızlı yayılan din olmadığını yazdığı bir haberde, İngiliz filozof Ernest Gellner’in, “İslâmiyet Allahın dünya için öngördüğü bir toplum düzeni.” sözlerine yer verdi.

İngiltere’de 1963’de sadece 13 câmi vardı. Şimdi ise 600 câmi ve 1400 İslâm organizasyonu var. 3 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı İngiltere’de, kapanan kiliselerin yerlerine câmiler açılmaktadır.

Fransa’da 6 milyon Müslüman yaşıyor. 1300 câmi ve İslâm merkezi ile, 600 civarında İslâm organizasyonu var.

Almanya’da 4 milyon Müslüman yaşıyor. 1400 câmi ve İslâm merkezi var. Almanya’da minaresi bulunan câmi sayısı geçen yıl 66’yı buldu.
İtalya’da 1 milyon Müslüman yaşıyor ve 450 câmi ve İslâm merkezi var. Roma’da büyük bir câmi yapılıyor.

İsviçre’de de 11 Eylül hadi-selerinden sonra 6 binden fazla Hıristiyan Müslüman oldu.

Danimarka’da son birkaç yılda Müslüman olan Hıristiyan sayısının da 5 bini bulduğu anlaşıldı.

Rusya’da Müslüman sayısı 25 milyon civarındadır. 1990’ların başında 90 câmi varken, bu sayı şimdi 7 binin üzerine çıktı.Yalnız Moskova’da 2 milyondan fazla Müslüman var.

İşte Moskova'da Bir Bayram Namazı

MOSKOVADA İSLAM ile ilgili görsel sonucu

Genç yaşlarda İslam'ı araştırmaya başlayan ve aradığı cevapları bulunca Müslüman olan Belçikalı Veronique Cools (25), ailesinden başlayarak yakınlarına ve arkadaşlarına dinini anlattı, 8 yılda binden fazla kişinin İslam'ı bulmasına vesile oldu.