10 ilde 6.500 aileye 450 TL verilecek..

Alınan tedbirlerle kadınların iş hayatında daha çok yer almaları sağlanıyor. Bakıcı parası, kreş desteği, yarı zamanlı çalışma ve kısmi çalışma gibi düzenlemeler bunun bir parçası. Bütün bunların yanında annelere yapılan maddi destekler de devam ediyor.

Çalışan annenin çocuğuna bakan babaanneye bile yaklaşık 450 TL maaş ödenecek.

ÇSGB Büyükanne Projesi kapsamında, annenin fiilen çalışıyor olması kaydıyla, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay süreyle 425 TL karşılıksız maddi destek verilmesiyle ilgili 10 ilde ilk belirlenen 6 bin 500 ailenin isimleri belirlendi.

Aile Bakanlığı çalışan kadınların çocuğuna bakan babanneye ve anneanneye ücret ödemeye başlaması çalışmayan ev hanımı diye nitelenen kadınların büyük tepkisini çekti. Onlarda çocuklarının bakımı karşılığında kendilerine aynı ücretin ödenmesini istiyorlar. 

Ev hanımları bu uygulamayı eşitlik ilkesine aykırı buluyorlar. Çalışmayan annelerin cezalandırdıldığını kendilerine aynı ücret ödenmeyerek haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlar.

Aylık maaşı olan çalışan anneye bu kıyak yapılırken çalışmayan ev hanımlarına hiç bir ücret ödenmemesi ev hanımlarını çalışmaya iten bir proje olarakta  değerlendiriliyor. Evinde çocuğunu yetiştirmek için çalışmayan ev hanımları bu uygulama ile 2.sınıf vatanaş konumuna düştüklerini sosyal medaya da sıkça yazıyorlar

İŞTE KONU HAKKINDA YAZILAN ÇİZİLENLER

Biliriz ki çocuk yardımı alanların çoğu Karı-Koca çalışıyor. Yani 3 bin TL'den fazla gelire sahip ailelere yardım var ama kocasının asgari ücretli maaşına kanaat edip çalışmayarak, tüm zamanını çocuklarına ayıran anneye hiç bir şey yok. Hem, calışan kadın günün yaklaşık 12 saatini dışarda geçirir. Yani bedenen ve zihnen bitmiş şekilde evine gelir. Hal böyle oluncada çocuğuna bir saat bile tahammül edemez. Zaten 8 saat uykuyu ve ev bakımı için geçen zamanıda çıkarsak geriye zamanda kalmıyor ki ?

Fakir Fukara nasıl baksın asgari ücretle çocuğa...?

Annelerin asıl mesleği annelik olmalıki sağlıklı gelecek ancak böyle mümkün..

Eğer çocuğa bakacaksa buna ev hanımları da dahil edilmesi lazım. Bakıcıya para ödeniyor da ev hanımı kendi çocuğuna annelik yaparsa ev hanımına neden ödenmiyor? Bu uygulama hanımlar çalışmaya itiliyor. Evinde çocuğuna annelik yapan kutsal annelik mesleğini yapan kadınlara ayrımcılık yapılıyor. Aile bakanlığı yanlış yapıyor. Para ödenecekse herkese ödenmesi lazım. Zaten çalışan hanımlar yeteri kadar maaş alıyor. Üstüne de bir sürü para ama ev hanımı evinde çocuğuna baksın tık yok. bu ayrımcılık son bulmalı. Kreş parası ödencekse aynı para ev hanımlarına da ödenmeli. Biz kerizmiyiz bizde dinimizden taviz vermeyerek çalışan kadınla evlenmedik sizde çalışan kadınlara koca arayışına geçin bari..bizim hanımların suçu ne ..şunu herkes biliyorki Türkiyede işsizliğin temelinde çok fazla sayıda çalışan kadınlar ve ücret adaletsizliği gelir . Kadının ev hanımlığından vazgeçip iş hayatın asokulması yabancı projedir AB'nin isteğidir ve kadını ev hayatından iş hayatına çekme gibi bir niyet taşımaktadır. AB bizi de kendisine benzetmek istiyor.

Sonuç olarak, devlet doğrudan anneye destek vermek yerine, ancak çalışırsan destek veririm derse, doğal olarak annelerde iş hayatına akar. Yani çocukların çoğu anne şefkatinden ve merhametinden yoksun, asi ve serseri büyümeye zorlanmış olur. Sonra milyoner olsan ne olur ki ? Biran önce eşi asgari ücret seviyesinde gelire sahip olan annelere maaş bağlanmalıdır. Hem genç nufusun çoğunluğu bu ailelerdedir. Bunun için gerekli kaynak ise, her çalışandan gelirine göre 'Annelik teşviği' adı altında kesinti yapılarak sağlanabilir. Bu sayede fabrika gibi zor şartlarda çalışan yaklaşık 3 milyon anne büyük oranda iş hayatından çekilir. Yani işsiz ev kalmaz. Hatta işsiz erkek bile kalmayabilir.

Hem patronlar ucuz işçi bulamayacağı için asgari ücret bile mecburen artar. Çünkü iş arayan kadınların çoğunun eşi zaten çalışıyordur. Bu nedenle ne alsam kardır deyip, asgari ücreti ve hatta daha azını bile kabul ediyor. Hem bilinmelidir ki, bir kadının devlete yapacağı en büyük katkı; sağlıklı ve inançlı bir çocuk yetiştirmektir.

Buda ancak, 15-16 yıllık ciddi bir annelik emeği ile münkündür. Tabi ki, Devlet maaş bağladığı annelere periyodik olarak eğitim vermeli ve aynı zamanda denetlemelidir. Yani anneliğin önemi iyice anlaşılmalıdır.