İslami hizmet çalışma gayesi ile kurulmuş cemaat ve tarikatlerin bazıları siyasi taraflarını belirleyerek toplumdan büyük tepki topluyorlar. Belki siyasileri memnun ediyorlar lakin toplum siyasallaşan bu açıklamaya büyük tepki gösteriyor.

En son Nakşibendi Adıyaman tarikatı mensubu dernekler açıklama yapmıştı.

Türkiye de bazı İslami cemaat ve tarikatların bugüne kadar olmamış bir şekilde siyasi tercihlerini aleni açıklamaları hem cemaatlerin hem de özelliklede tarikatların varlık sebebine uymayan bir davranıştır.Bu hal kuruluş gayeleri insanlığın maddi ve manevi gelişimine katkı sağlamak, kardeşliğin tesisine katkı sağlamak olan anlayışla taban tabana zıttır. Kaldı ki yakın zamana kuruluş gayelerine uygun olacak şekilde istisnalar hariç bunu gerçekleştirdiler. Günümüzdeyse bu çizginin dışına çıkıldığı aşikâr. Şu unutulmamalıdır ki Allah kullara başkasının kalbini okuma görevi vermemiştir. Şuan da seçime giren bütün partiler itikadi olarak günahıyla sevabıyla bu ülkenin evladı ve başlarındakiler de müslüman. Hal böyleyken dini cemaat ve tarikatların biz şunu destekliyoruz sözünü müslümanlık ve kardeşlik değerlerinin neresine oturacağız. Elbette bunun sonuçları olacaktır.

siyasi tercihini açıklayan cemaatler ile ilgili görsel sonucu
1- Bu her şeyden önce tefrikayı, toplumda bölünmeyi tetikleyecektir ki bu da kurumların kurucularına ve kuruluş amaçlarına ihanet olur. 
2- Bu kurumların toplumun gönül dünyalarındaki yerleri yara alacaktır. 
3- Bu kurumların kuruluş amaçları tanımı değişecektir. 
4- Hangi şahsı veya partiyi desteklerse desteklesinler onların her türlü şer'i şerifin ruhuna uymayan eylemlerinin apaçık sorumlusu olacaklardır. Buda kimseye kendini anlatamama sonucunu doğuracaktır. 
5- Hem kendilerini hemde müntesiplerini töhmet altına sokacak ve gereksiz yere bir çok menfi olaya kapı açılmış olacaktır. 
7- Önümüzde yaşanan Fetö tecrübesi varken bu gibi girişimlerin memleketi nerelere götürdüğü ortadayken bile bile lades yapmanın kimseye faydası olmayacaktır. 

siyasi tercihini açıklayan cemaatler ile ilgili görsel sonucu
HÜLASA:, TAŞ YERİNDE AĞIRDIR. 
Bir dost tavsiyesi. Sel gider kumu kalır.