ÂLİMLER İLE DİZ DİZE OTURUN
Hepiniz âlim olmayabilirsiniz, dinin inceliklerini bilmeyebilirsiniz. Birisi ekmek yapacak, birisi kumaş yapacak, birisi de ticaret yapacak. Her insanın bir görevi vardır. Diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları bu hizmetler Allah’a hizmet sayılır. Ama bir insan da gece gündüz kitaplarla birliktedir. Hz. Kur’an’ı okur. Dinin inceliklerini, detaylarını bilir. Olmazsa olmaz bilgileri herkes bilir. Ancak bunun dışındakileri esnaf, doktor, çiftçi bilemez. Peygamber Efendimiz bu incelikleri öğrenmemiz için, “Âlimlerle oturup kalkın. Uzak durmayın, içli dışlı olun. Diz dize olun. Çünkü Allah âlimlerin kalplerindeki hikmetle ölü kalpleri diriltir” buyuruyor. Âlimler şeri bilgileri bilirler, insan vücuduna zararlı olan şeyleri bilirler. Her hareketlerini Allah’ın kanunlarına ve Peygamber’in sünnetine göre yaparlar. Sizin haberiniz olmayan şeyleri onlar bilebilirler. Yakınlarında olun ki nasıl öksürürken ne yapıyor, konuşurken, işe başlarken, otururken, kalkarken, su içerken nasıl içiyor. Bunları öğrenmek için yanlarında bulunun ki siz de öğrenebilesiniz. Onların ilimlerinden faydalanın ki kalpleriniz nurla dolsun.

ÖLÜ KALPLER İLİM NURUYLA DİRİLİR
Efendimiz, hadis-i şerifin devamında, “Nasıl dirilirsiniz biliyor musunuz? Semanın bereketli yağmurlarının yeryüzü toprağını dirilttiği gibi siz de dirilirsiniz” buyuruyor. İnsan yan yana oturduğu kimseden ilim öğrenir. Eğer âlimin yanında oturursanız ilim öğrenirsiniz. Cahilin yanında oturursanız bir şey öğrenemezsiniz. Dini öğrenmek için âlimlerin yanlarında bulunmak gereklidir. Dini bilgiler insanın karakterini oluşturur. Müslümanlık kişiliğini oluşturur. Dini ilimden bir tanesi eksikse aynı duvarın bir tuğlasının eksikliğine benzer. Eğer çok eksiğiniz varsa, dini bilginiz yoksa bütün duvar üstünüze çökebilir. Tabii ki her insanın her konuda bilgisi olmayabilir. Bu nedenle âlimlerle, bilenlerle beraber olursanız hem öğrenirsiniz hem de dini güzel yaşarsınız. Dini güzel yaşadığınız için Allah-u Zülcelal hazretleriyle yakın olursunuz. Ölü kalpleriniz ilim nuruyla, Allah’ın ayetlerinin feyzi bereketiyle, Efendimiz’in buyurduğu gibi yağmur sularının yeryüzü toprağını dirilttiği gibi dirilir.

ÂLİMİN CENAZESİNE KATILMAK BİLE LÜTUFTUR
Âlim ve evliya adamlarla oturursanız bir tuhaf olursunuz. Öyle adamları bulabilsek de keşke her zaman yan yana gelebilsek. Böyle adamların cenazesine katılmak bile Allah’ın lütfuna mazhar olmaya sebeptir. Salih mümin ya da saliha mümine vefat ettiği zaman Peygamber Efendimiz, “Allah’ın ilk hediyesi, cenazesine katılan herkesin günahları silmesidir” buyuruyor. Böyle adamları dünyada da, ahirette de bırakmayacaksın. Edebi, ahlakı, bilmediğiniz ne varsa öğreneceksiniz. Allah bizleri, dostları ile hemhal eylesin. Amin.