Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni bir tebliğ hazırladı. Buna göre "sokakta süt satışına yasak" geldi deniliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ süt satışlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.Çelik: "Çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir" diyor fakat küçük üretici endişeli ve tepkili.

Sanayici 'süt düzenlemesini' büyük bir sevinçle karşıladı! Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hazırladığı süt satışı düzenlemesiyle küçük üreticiyi üzerken, sanayiciyi sevindirdi.

 

SANAYİCİ: DÜZENLEMEYİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ!

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Bakan Faruk Çelik'in, çiğ süt satışının ari işletmeler ve çiftlikler tarafından yapılacağını, sokak sütünün yasak olacağını söylemesini çok olumlu bulduklarını söyledi. Çallı, “Sayın Bakanın açıklamalarında, çiğ süt satışının sadece ari işletmeler ve çiftliklerden yapılacağını açıklamasını çok önemli buluyoruz" dedi.

DOLAYLI YOLDAN YASAKLANIYOR!

Bakanlık tarafından hazırlanan yeni düzenleme ile sokakta süt satışı doğrudan olmasa da dolaylı yoldan yasaklanmış olacak. Bu durumda küçük üreticinin ineklerini satarak üretimden çekilmesine neden olacak.

KÜÇÜK ÜRECİNİN ALTINDAN KALKAMAYACAĞI ZOR BİR İŞ!

Zaten ASÜD Başkanı Harun Çallı'nın açıklaması da bu durumu teyit ediyor. Çiğ süt satışının zor bir iş olduğunu belirten Çallı, şunları kaydetti: “Çiğ sütün gerçekten hayvan hastalıklarından ari işletmeler ve çiftliklerde, hijyenik ortamlarda, standartlara uygun olarak elde edilmesi ve belirlenen sürede satışa sunulması gerekiyor. Bunun için işletme ve çiftliklerde hayvan hastalıklarının kontrolü çok sıkı bir şekilde yapılmalıdır. Bu da küçük işletmelerin altından kalkamayacağı kadar masraflı ve zor bir işlemdir"

ÜRÜNLERE ÖZEL AMBALAJ ZORUNLULUĞU GELDİ

Süt satışının artık yalnızca ari çiftlikler, yani profesyonel hayvancılık işletmelerinin yapacağını vurgulayan Çelik, o işletmelere de, özel ambalaj zorunluluğu geldiğini belirtti.

Özel ambalajda; ürünün adı, ne sütü olduğu, üreticinin adı soyadı, ticari unvanı, adresi, hayvancılık numarası, sağım tarihi ve saati, son tüketim tarihi ile ‘kullanmadan önce kaynatınız’ gibi ibareler yer alacak .

Düzenlemeyle sağlıklı süte erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor deniliyor ama üretici ve sokak diye tabir edilen halkın sattığı süte engel mi geliyor endişesi yaygın. Bu arada fabrikasyon sütlerde koruyucu adı altında jelatin ürünleri kullanıldığı iddiası da vatandaşın midesini bulandırıyor.

Kaynak: Tarımdan haber