Damar tıkanıklığını açan bitkiler

Damar tıkanıklığı, dolaşım sistemiz de bulunan damarların yağ ya da belirli nedenler ile tıkanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Damarların tıkanması nedeni ile oksijen organlara ve dokulara yeterince ulaşamaz. Sonuç olarak vücutta belirli hasarlar oluşmaya başlar. Damar tıkanıklığını açan bazı bitkiler vardır.

Alıç ; Kroner damarları genişleten kan dolaşımını hızlandıran bir bitkidir. İçinde bioflavonoidler bol miktarda bulunur. Bu kimyasal sayesinde kalbe kan ve oksijen çok daha fazla gelir. Ayrıca alıçta, zehirli glikozitler bulunmamaktadır. Bu nedenle rahatlıkla kullanılmaktadır. Alıç kullanırken, kurumuş yaprakları ya da çiçeği 2 çay kaşığı 1 litre kaynar suda 15 dakika kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir. Günde 3-4 fincan içilmesi önerilir. Etkisini yaklaşık 1 ayda gösterir.

alıç ile ilgili görsel sonucu

Karabaş otu ; Kalp ve damar açıcı olarak kabul edilir. Oğul otu,karabaş otu, limon bir arada kaynatılmalıdır. Balla tatlandırılır ve soğuk olarak içilir. Damarlarda genişleme yaratarak oksijen ile kan devarını hareketlendirir.

karabaş otu ile ilgili görsel sonucu

Ginkgo yaprağı ; Türkiye’de yetişen bir bitki değildir. Bu nedenle kaynatılarak içilemez fakat eczanelerde hap şeklinde preparatları vardır. Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

ginkgo yaprak ile ilgili görsel sonucu

Demir dikeni ; Damar açıcı ve çok iyi bir idrar söktürücüdür. Ayrıca metabolizmayı kuvvetlendirmesi ile bilinir.

demir dikeni ile ilgili görsel sonucu

Ökse otu ; Ökse otu, damarların tıkanıklığını açar, tansiyonu dengeler ve spzamların oluşmasını engeller. Damarlarda oluşan kireçlenmeleri temizleyerek, damar sertliğine çok iyi çözüm sağlar. Ayrıca sinirsel kalp çarpıntılarını engeller.

 

 

ökse otu ile ilgili görsel sonucu

Melisa; Dolaşım sistemi, kalp ve beyin sistemlerini kuvvetlendirirken aynı zamanda hastalıklara karşı da koruyucudur. Spazm çözer ve çarpıntıyı alır. Kalp ve dolaşım sisteminde etkisi büyüktür. Tansiyonu dengeler.

melisa otu ile ilgili görsel sonucu

Peynir kekiği ; Kanda ki yağların çözülmesinde çok etkilidir. Antiseptik ve antibiyotik etkilere sahiptir. Spazm çözer.

Civanperçemi ; Sindirim ve kan dolaşımına yardımcıdır. Damarlarda ki tıkanıkların açılmasına yardımcı olurken, safra arttırır, lenf bezi şikayetlerine iyi gelir.

civan perçemi ile ilgili görsel sonucu

Söğüt kabuğu ; Aspirin içinde olan sasilin maddesini içerir. Damarlarda tıkanmayı engeller. Böylece kalp krizi geçirme olasılığını düşürür. Bir çay kaşığı söğüt kabuğu bu etkilerden yararlanmak için yeterlidir. 250 ml. Su içinde 15-20 dakika kaynatıldığında yararlıdır.

söğüt kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Karahindiba ; Kalp çarpıntısı ve ağrılarını alır. Kalbi güçlendirmesi ve damarları açması ile bilinir.

kara hindiba ile ilgili görsel sonucu

 

Biberiye ; Kuvvetli bir antioksidandır. Kalp kasının kuvvetlenmesini sağlar. Kılcal damarları açar ve kan dolaşımını hareketlendirir.

biberiye ile ilgili görsel sonucu

Badem:E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

badem ile ilgili görsel sonucu

 

 

Zerdeçal: damar temizliğinde en etkili baharatlardan biridir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

zerdeçal ile ilgili görsel sonucu