Türkiye, yeni eğitim yılına TEOG, müftedat ve ders kitaplarının içeriğiyle ilgili tartışmalarla girdi.  Millî Eğitim Bakanlığı bu sene de öğrencilere 190 milyon ücretsiz ders kitabı dağıttı.

Ancak bazı kitaplarda yer alan ifadeler, “Bu kadar da olmaz” dedirtti. FETÖ izinin alenen dikkat çektiği sayfalarda “algı operasyonu yapıldığı” gözlemlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ders kitaplarındaki zihinsel istila ve putperestlik inancı propagandası şoke etti. İlköğretim 1 ve 4'üncü sınıf Türkçe ile 6'ıncı sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan yalan yanlış bilgiler, FETÖ mensuplarına yapılan atıflar, İslam'ın temeli olan tevhid inancını yerle bir etmeye yönelik “müzik tanrısı” safsatası ile Vatikan ve FETÖ'nün yürüttüğü dinler arası diyalog ifsadının kitaplarda yer alması herkesi dehşete düşürdü. Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı bir afişte hilal yerine haçın kullanılması ise skandala tuz biber ekti. 

Sosyal Bilgiler 7. sınıf çalışma kitabında, basın özgürlüğü dersi adı altında 17/25 Aralık’ta FETÖ üyelerinin imza attığı propaganda ifadeleri kullanıldı. Kitapta “Bir ülkede, tek başına hükümete gelen iktidarların bir süre sonra yolsuzluk haberlerini örtbas için basını sansürleyeceği” ifade edildi.  Sosyal medyayı sallayan kitabın toplatılmasına karar verildi. 
6. sınıf sosyal bilgiler kitabının 148. sayfasındaki “Medeniyetler Ülkemizde Buluştu” başlıklı metinde, FETÖ’nün Vatikan adına yürüttüğü ‘Dinler arası Diyalog’ projesi açıkça övüldü.
YAPANLAR MASUM DEĞİL
Satırları skandal olarak nitelendiren Milat gazetesi yazarı Ufuk Çoşkun “17-25 Aralık resmen meşrulaştırılıyor” görüşünde... “O metinler tamamen FETÖ propagandası” diyen  Çoşkun “Yazanların masum olmadığını düşünüyorum. Bir art niyet arıyorum. Bunlar yenilir yutulur bilgiler değil. Bizim çanla ezanın buluşması gibi bir gayemiz olabilir mi? Bu FETÖ’nün isteğiydi” diye konuştu. 
Ders kitaplarında yer alan skandal bu örnekle bitmiyor. İşte birkaçı: 
¥ 4. sınıf Türkçe kitabında “Müzik Yeryüzüne Nasıl Geldi?” başlıklı metinde İslamiyet’e ters, miniklerin zihinlerini bulandıran  ifadeler yer aldı. 
¥ 4. sınıf öğrencilerine okutulan kitaplarda, “Halkın ne söz hakkı vardı ne de oyu / Mutlak hakim idi padişah soyu / Uyutulmuş idi asırlar boyu” sözleri ile ecdada dil uzatıldı, Osmanlı aşağılandı. 
¥ 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitabında FETÖ firarisi Osman Eğri’nin makalesi yer aldı. 

ALLATE TEALA İLE ALAY EDEN SATIRLAR

4.sinif-turkce2

4.sinif-turkce1

MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 26.12.2012 tarih ve 225 sayılı karar ile 2013 – 2014 öğretim yılından başlayarak 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen İlköğretim 4. Sınıf Türkçe Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı'nın (3. kitap) 113-114'üncü sayfasında yer alan “Müzik yeryüzüne nasıl geldi?” başlıklı serbest okuma metnindeki ifadeler dehşete düşürücü nitelikte. “Yeryüzünün ve gökyüzünün büyük bölümüne hükmeden tanrı Quetzalcoatl (Ketzalkutl), yeryüzünde dolaşırken ne kadar sessiz olduğunu gördüğünde insanlara çok acımış. Hemen dört kez rüzgârlara seslenmiş: “Rüzgârlar, gelin!” Bu çağrıya uyan bütün rüzgârlar toplanmış, gökyüzünde yükselmiş” cümleleriyle başlayan anonim Latin Amerika masalı İslam'la, akla, ilme ve bilime tümüyle ters saçmalıkları tam iki sayfa olarak yer alıyor. Putperestlik ve batının çok tanrılı zırvalıkları çocuklara enjekte ediliyor.

ÇOCUKLARA DİNLER ARASI DİYALOG PROPAGANDASI

6.sinif-sosyal

Skandallar zincirini bir diğer halkası ise yine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 09.12.2013 tarih ve 218 sayılı kararıyla 2014 - 2015 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen İlkoğretim Sosyal Bilgiler 6. Sınıf Ders Kitabı'ndaki "bilgiler" ise diğerleri gibi büyük bir skandal.  Kitabın 148'inci sayfasında Vatikan ve FETÖ projesi olan İslam'ın içini boşaltmak için yürüttüğü en büyük projelerinden olan “dinler arası diyalog”un reklamı yapılıyor. Kapatılan FETÖ gazetelerinden iktibas edilen ve ismi sansürlenen metin, "Medeniyetler ülkemizde buluştu" üst başlığı ve Çan, hazan ve ezan sesi buluştu başlığını taşıyor. Sayfada "Semavi dinlerin temsilcileri tarafından dünyaya barış çağrısı yapılması amacıyla Hatay'da düzenlenen 1. Medeniyetler Buluşması dün başladı" spotunun altındaki geniş metinde çocuklara muharref Hıristiyanlık ve Musevilik, İslam ile eş değer olarak gösteriliyor. Açıktan FETÖ propagandası yapılıyor.
MEB tarafından hazırlanıp çocuklara dağıtılan kitaplarda yer alan skandallar “FETÖ’nün adamları hâlâ MEB’de aktif” yorumlarına yol açtı. 

ECDADA KİN KUSULUYOR

ECDAD

Türkçe 4. Sınıf Ders Kitabının 31'inci sayfasındaki Milli Egemenlik ve Milli Mücadele sayfasında, ecdada yönelik akıl almaz iftiraların olduğu bir şiire yer verilmesi de büyük tepki çekti. "Halkın ne söz hakkı vardı ne oyu, Mutlak hâkim idi padişah soyu, Uyutulmuş idi asırlar boyu, Uyandı silkindi durdu bu millet" dizeleri ile sanki şanlı Osmanlı ve Selçuklu Devletleri zamanında millet zulüm altında inliyormuş gibi iftira edildi, ecdat aşağılandı. Dünyanın saygı, korku ve hayranlıkla izlediği; fırsatını bulunca sömürgeci sırtlanlar tarafından yıkılan bu İslam devletlerine ve padişahlarına yönelik haksız nefretin çocukların kalplerine de aksettirilmesinin engellenmesi bekleniyor.

AYI RESMİNDE TERBİYESİZLİK AŞILANIYOR

ders kitaplarında skandal KARİKATÜR ile ilgili görsel sonucu

ders kitaplarında skandal KARİKATÜR ile ilgili görsel sonucu

Kim ne dedi?
Ahmet Şimşirgil: Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil: Bu kitaplar nasıl kontrol ediliyor. Ders kitapları nasıl elden geçiriliyor? FETÖ hâlâ operasyon mu yapıyor? Yeni müfredat deniliyor. Bunun neresi yeni? Sol kesim müfredat değişiyor diye bağırıyor. Asıl bağırması gereken biziz. 

BEDRİ  GENCER: Sosyoloji Profesörü Bedri Gencer: Daha önce derslerdeki Darwin ve Evrim mevzuu tartışılıyor; bu,”din ve bilim çatışması’ şeklinde sunuluyordu. Bugünkü tehlike ise daha sinsi...  Ders kitaplarında paganist söylemler sokuldu. Gizli bir elin de, medyadaki programlar ve dizler yoluyla Türkiye’ye Illuminati mesajları verdiği yolunda ciddi şüpheler var. FETÖ, Türkiye’de siyaseten tasfiye edilirken, deizm ve satanizm karışımı bir felsefenin yayıldığı hususunda ciddi endişeler mevcut. Paganizmin ders kitapları yoluyla sinsi bir şekilde telkin edilmesi, cemiyetteki bütün maneviyatın silinmesine yol açabilir. Böylece nihilist, hiçbir değeri olmayan bir nesil ortaya çıkabilir. Millî Eğitim, ders kitaplarını ve yardımcı materyalleri çok ciddi bir şekilde tetkik etmeli.

EĞİTİMCİLERİN notu Ders kitaplarıyla ilgili süreç sağlıklı gelişmediği ortada. Talim Terbiye Kurulunun içindeki ders kitapları inceleme birimi açılmalı. Sağlam inanca sahip kişilerden bir ekip kurulmalı. MEB şimdi panel sistemine geçti. Yazdığınız ders kitabı panele teslime diyorsunuz. Birçok kişi inceliyor. Arkasından kitap kurula çıkıyor. Kurul onay verdikten sonra ders kitabı halini alıyor. Çok ciddi sıkıntıların yaşandığı ortada. Ders kitabını gerekirse bizzat kendi belirlediği isimler yazmalı.