Yüksek dozda B6 ve B12 desteği alanlarda akciğer kanseri riskinin arttığı, tehlikenin halen sigara içmekte olanlar için daha da fazla olduğu bildirildi.

Araştırma Journal of Clinical Oncology’ de yayınlandı.

2000-2002 seneleri arasında çalışmaya dâhil edilen 50-76 yaşlar arasındaki 77118 kişi 10 sene öncesine kadar hangi vitaminleri ne miktarda aldıkları belirlendi ve bunlar 6 sene takip edildi.

Bu zaman zarfında 808 kişiye akciğer kanseri teşhisi kondu.

Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın analizinde ortalama 10 sene süreyle günde 20 miligramdan fazla B6 alan erkeklerde akciğer kanseri riskinin vitamin almayanlara nazaran yüzde 82, günde 55 mikrogramdan fazla B12 alan erkeklerde ise yüzde 98 yüksek olduğu tespit edildi.

Yüksek doz B6 vitamini alan ve halen sigara içenlerde akciğer kanseri riskinin vitamin desteği almayanlara oranla 6 senede üç misli, B12 alanlarda ise 4 misli arttığı tespit edildi.

Kadınlarda B vitamini alımı ile akciğer kanseri arasında bir ilişki olmadığı, B9 (folat) alımının da kanser riskini etkilemediği görüldü.

Yüksek doz vitaminler kanser riskini neden artırıyor?

Yüksek doz vitaminlerin mutasyona uğramış kanser hücrelerinin çoğalmasını hızlandırarak kanser riskini artırdıkları düşünülüyor.

Kadınlarda B vitaminleri ile kanser riski arasında bir münasebet bulunmaması ise B vitaminlerinin seks hormonları üzerinden etkili olabileceklerini düşündürüyor.

B vitaminleri gıdalarda yeteri kadar var

Bu vitaminleri bağışıklık sistemi, sinir sisteminin sağlıklı olması, DNA kopyalanması dâhil birçok hayati fonksiyonda rol alıyorlar ama bunun için sağlıklı insanların besin desteği almasına gerek yok.

National Institutes of Health sağlıklı yaşamak için günde 1.5 miligram B6 ve 2.4 mikrogram B12 alınmasını yeterli buluyor.

Sadece bir porsiyon nohut yemek bile günlük B6 ihtiyacını karşılıyor.

B6 vitamini tahıllar, baharatlar, fasulye ve ıspanak gibi sebzeler, muz, yumurta, sarımsak, fındık, fıstık, ayçekirdeği, havuç, bezelyede var.

B12 vitamini ise et, süt, yumurta gibi hayvani gıdalarda bulunuyor.

Pazarlama oyunları

Endüstri bu vitaminlerin yüksek dozlarının enerjiyi artıracağı, metabolizmayı hızlandıracağı, kanseri önleyeceği gibi iddialarla pazarlama oyunları yapıyor.

Ne yazık ki birçok doktor da ya cehaletinden ya da işine geldiğinden bu yalanlara kanıyor veya kanmış görünüyor ve vitamin kullanımının çılgınlık boyutlarına gelmesinde rol alıyor.

Oysa bu iddiaların aslı astarı yok!

Araştırmanın uzmanlarından Brasky “Yüksek doz vitaminler bir pazarlama oyunudur, bilimsel değildir” sözleriyle benim de senelerdir tekrarladığım gerçeği bir kere daha gözler önüne seriyor (2).

Bunları unutmayın!

Bu araştırmaya bakıp da “akciğer kanserinin sebebi fazla B vitaminiymiş, öyleyse sigara tellendirmeye devam” düşüncesine kapılmayın sakın.

Akciğer kanserinin de başka pek çok kanserin de esas sebebi tütündür; fazla B vitamini riski artıran bir faktördür.

Şunları da not edin bir daha:

BİR: Sağlıklı olmak için vitaminler tabii ki şarttır ama bunlar normal bir diyette yeteri kadar vardır, ayrıca hap olarak almanın bir manası yoktur!

Sağlıklı olmak besin destekleriyle değil sağlıklı beslenmekle mümkündür.

İKİ: Kanserler veya tüm diğer kronik hastalıkların tek bir vitamin veya başka bir besin desteği ile önlenebileceğini beklemek akıl ve mantık dışıdır.

ÜÇ: İhtiyacın üzerinde vitamin (E ve C vitamini, beta-karoten) almanın kanseri önlemediği gibi tam aksine kanser riskini artırdığı daha önce de bildirilmişti (3).

DÖRT: Besin destekleri yüzünden her sene binlerce kişinin acillik oldukları da unutulmamalıdır (4).

Gelelim neticeye

Bizde de sağlıklı olacaklarını sanarak adam gibi beslenmeden ve sağlıklı yaşamaktan uzaklaşıp vitamin tuzağına düşenleri -özellikle yüksek doz D vitamini ve omega-3 hapına abone olanları- bir kere daha uyarıyorum.

Besin desteklerinden menfaat temin edenlerin veya yüksek dozda vitaminlerin zararlı olabileceğini bilmeyenlerin oyununa gelmeyin.

Parayla saadet hapla sağlık olmaz!