Hurma da İsrail Oyunu. Ramazan Hurması İsrail'den geliyor!

İsrail’den yapılan hurma ithalatı hızla artıyor, İsrail hurmaları piyasada “Kudüs ve Filistin” hurması olarak satılıyor

Ramazan ayının en çok tüketileni konumundaki hurma bile İsrailden geliyor hemde Türk Malı etiketi ile satılıyor!

Tel- Aviv merkezli İsrail Hadiklaim firması, Türkiye pazarına 729 olan İsrail´in barkodunu kullanmak yerine, Türkiye´nin 869 barkoduyla ülkemize sokuyor.  
Bunu nasıl mı yapıyor? Hadiklaim’in Türkiye dağıtıcısıyla yapıyor.

Ayrıca olayın bir başka boyutu, gıdaların genetiği ile oynamada hayli hünerli İsrail’in, Müslüman’a ramazanda yedirdiği hurmalarla, Müslümanları zehirlemediği ne malum… “Peygamber Hurması” diye ağzımıza attığımız hurmanın, İsrail ‘in zehirli hurması olmadığı ne malum. 

Hurma Müslümanlardan Para İsrail’e

Tezgâhlarda ‘Kudüs’ ve ‘Filistin’ hurması adı altında yer alan İsrail hurmaları diğer hurmalardan daha pahalı satılıyor. Normal hurmalara göre daha iri olmasıyla dikkat çeken İsrail’den ithal edilen hurmalar kg 50 TL ile 100 TL arası değişen fiyatlara satılıyor. Bu hurmaların yüksek fiyatlardan satılması ithalat rakamlarında da kendisini gösteriyor. 2013 yılında İran’dan 8 milyon 513 bin kg ithalat yapılırken bunun karşılığı olarak 3 milyon 49 bin dolar ödendi. İthalatta ikinci sırada bulunan Suudi Arabistan’dan ise 4 milyon 563 bin kg hurma alınırken, 3 milyon 519 bin dolar döviz ödendi. Ancak İsrail’den ise 1 milyon 930 bin kg hurma karşılığı 3milyon 376 bin dolar döviz ödendi. Kiloğram bazında İran ve Suudi Arabistan’ın çok gerisinde olmasına rağmen İsrail’e bu ülkelerle aynı seviyede para ödenmesi dikkat çekiyor.

Ramazan Hurması İsrail'den geliyor! ile ilgili görsel sonucu

Hurma Pazarı Giderek İsrail’in Kontrolüne Geçiyor

Rakamlar, Türkiye’nin 2004 yılından sonra hurma pazarının giderek İsrail firmalarının kontrolüne geçtiğini gösteriyor. TÜİK’in dış ticaret istatistikleri bu skandalı rakamlarla ortaya koyuyor. Türkiye, 2004 yılında İsrail’den sadece 37.3 bin kg hurma ithalatı yaparken bu rakam her yıl artarak 2013 yılında zirve yaptı. Geçtiğimiz yıl İsrail’den 1 milyon 930 bin kg hurma ithalatı yapan Türkiye, bunun karşılığında 3 milyon 376 bin dolar döviz ödedi.

İsrail Hurması Türkiye’de Kudüs Hurması Oluyor

Müslümanlar için hurma önemli bir değere sahip. Hurmanın ‘mebrum’ ‘meşruk’, ‘sukkari’, ‘acve’, ‘amber’, ‘sogay’, ‘safavi’, ‘berni’, ‘hudri’  ve ‘behri’ gibi türleri bulunuyor. Türkiye’de de en çok Medine hurması olarak bilinen ‘mebrum’ ve ‘meşruk’ türleri tercih ediliyordu fakat son yıllarda ithalatın büyük oranda artması sebebiyle İsrail hurması hızlı bir tırmanışa geçti. Ancak buradaki algı yönlendirmesi dikkat çekiyor. Terörist devlet İsrail’e karşı olan tepkiden dolayı İsrail’den ithal edilen hurmalar, Türkiye pazarında ‘Kudüs’ ve ‘Filistin’ hurması olarak satılıyor.

Hurma yerken, bunları da bilin istedik!

Etiketler: israil   hurması   satılıyor