Yaz kış demeden her zaman tükettiğimiz Maden suyu ve soda gerçeği. İçerisine farklı katkı maddeleri konmuş sodalarda neler var..?

Büyüközer bu içecekler hakkında şunları aktardı: “Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş içerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren sulara verilen addır. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda doğal mineraller içermeleridir. Bu sebeple, maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur.

Maden sodası, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve sodyum bikarbonat eklenerek elde edilen içecektir. Maden suyu ve maden sodasının ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak maden sodasının başka hiçbir işlevi yoktur, oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla öncelikli tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için ürünün üzerindeki etiketi okuyup karar vermek çok önemlidir.”

Maden suyu ile soda arasında fark nedir? ile ilgili görsel sonucu

MADEN SODASI MİDE ASİT DENGESİNİ BOZABİLİR
Büyüközer, “Düzenli maden suyu içiyorsak onun da abartmadan tüketmekte yarar vardır. Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimi gerçekleştirilir. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan maden sodası, içerdiği fazla bikarbonat nedeniyle yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide asit dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir. Ülkemizde maden suyu adı altında da satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat içeriği nedeni ile zararlı ve sakıncalı bir durum görülebilmektedir” dedi.

BOYALI BOYASIZ GAZOZ, KOLA, ENERJİ VE TOZ İÇECEKLERDE KRİTİK NOKTALAR
Büyüközer, kodekslerde, alkolsüz içecekler adı altında toplanan maddelerin genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tembih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünleri olduğunu söyleyerek, “Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir” şeklinde konuştu. Büyüközer bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddelerini şu şekilde belirtti: “Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,Sunset Yellow E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfam K E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurin, Karnitin, Kreatin, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etil alkol”.

Maden suyu ile soda arasında fark nedir?

İŞN UZMANI DA UYARIYOR

Dr. Fevzi Özgönül, "Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur" dedi.

Toplumumuzda belki de birçok insanın maden suyu ve sodanın isim farkı olsa da aynı etkide olduğunu düşündüğünü dile getiren Dr. Fevzi Özgönül, "İlk bilmemiz gereken, maden suyunun ne olduğudur. Yurt dışında mineralli su diye adlandırılan su ülkemizde kafamızı karıştırıyor. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş içerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren sulara verilen addır. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda mineraller içermeleridir.

Maden suyu ile soda arasında fark nedir? ile ilgili görsel sonucu

KARIŞIK SODALAR, MADEN SUYUNUN ZARARLARI VAR MIDIR?


Dr. Fevzi Özgönül, maden sularının zararları olup olmadığı konusunda ise şunları kaydetti:

"Sağlığımız için kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlarda bile bir doz vardır. Bu nedenle maden suyu içerken de bu doz çok önemlidir. Bu nedenle düzenli maden suyu içiyorsak onunda abartmadan günde 1 litreyi geçmeyecek şekilde tüketmekte yarar vardır. Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimini kolaylaştırıyor. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan SODA içerdiği azla bikarbonat neden ile yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide ast dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir.

Bazı maden sularında sodyum miktarı yüksek olabilir. Eğer tansiyon yüksekliği şikayetiniz varsa bu maden sularında tüketmemeniz önerilir. Soyum miktarının yüksek olup olmadığını etiketinden kontrol edebilirsiniz. Gerçek maden suyunun bilinen bir zararı yoktur fakat ülkemizde maden suyu adı altında satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat içeriği nedeni ile zararı görülebilmektedir."

Boyalı boyasız Gazoz, Kola, Enerji ve Toz Içeceklerde Kritik Noktalar

İçecekler adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan Hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün kodekslerde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3’e kadar alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez.

Bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri:

Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

Üzerinde aspartam ve yukarıdaki katkı maddeli yazılı olanları almayalım. KIZILAY'IN DOĞAL MADEN SUYUNU TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?

1-Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Allerjik hastalıklara sebep olur. 11- Demir emilimini engeledikleri için Demir yetersizliğine sebeb olur. 12- Kansere sebep olur. 13- Özellikle aç karnına içilen kolalı ve gazoz içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların ve üretim proseslerinin tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısından riske sokabildiğinden dolayı “Alkolsüz İçecekler” adı altında üretilen her çeşit kolaya, renkli renksiz gazoz türü içeceklere , enerji ve toz içeceklerine Helal ve Tayyib sertifası vermemektedir.

Bu içecekler yerine alternatif olarak neler yapabiliriz?

En sağlıklı içeceklerimiz su, süt, ayran, taze hazılanmış şerbetlerimiz, taze sıkılmış limonata ve meyve sularımız, sade maden suyu ve sodalarımız Helal ve sağlıklı çizgide kalmak isteyenler için yeter de artar bile. İlle de hazır meyve suları istiyorum diyorsanız sitemizden helal sertifikalı firma ve ürünlerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın, maddi ve manevi hayatınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.