130 gencin intiharına sebep gösterilen Blue Whale oyununu öyle veya böyle haberlerde görmüşsünüzdür. Türkiye’deki basın kuruluşlarının haliyle yeterli bilgi veremedikleri Mavi Balina oyunu ile alakalı vakalar hakkında size birkaç bilgi vermek üzere bu yazıyı yazıyoruz.

Blue Whale oyunu, mouse veya klavye ile oynadığınız, telefon ekranınızla kumanda ettiğiniz oyunlardan biraz farklı. Yazı ve hedef tabanlarına dayanan oyunda size gelen talimatları uygulamak durumundasınız. Bu talimatları uyguladıkça diğer seviyelere geçtiğiniz ve olası gazaptan kurtulduğunuz oyunda tüm bunları denetleyen gerçek insanlar da var.

Talimatlar ya kanlı ya da acı dolu

Oyunda talimatları yerine getirmeniz gerekiyor deyince, aklınıza klasik oyunlarda seviye atlamak veya puan toplamak için yapmanız gerekenleri hatırlamış olabilirsiniz ancak Blue Whale’de durum biraz farklı. Bu oyunda size verilen talimatları öncelikle gerçek hayatta uyguluyorsunuz. Gerçek hayatta uyguladığınız bu talimatlar ile sonraki talimatları alacağınız öteki seviyeye geçip oynamaya devam ediyorsunuz. Günde 1 talimat aldığınız oyunda 50. güne kadar talimatları sürdürmek zorundasınız.

Yulia Konstantinova

Yulia Konstantinova
İntihar eden 2 genç kızdan Yulia Konstantinova isminde olanının intihardan önce Rus sosyal ağı Vkontakte üzerindeki son paylaşımı
Ayrıca ilk günden beri size çeşitli zor görevler veren oyunda, örneğin 3. günde kolunuza bulabildiğiniz en kesici alet ile mavi balina çizmeniz isteniyor. Elbette bu mavi balinayı çizdikten sonra kontrol ettirmek durumundasınız. Buna yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

50. gün intihar etmeniz isteniyor

Genellikle 15-17 yaş arası gençleri tuzağına düşüren oyunda hedefleri her gün yaptığınızda, sonunda size 50. gün görevi görünmeye başlıyor. Bu görev veya talimata göre yapmanız gereken ise birçoğumuzun kanını donduracak cinsten bir eylem. Bu eyleme göre yüksek bir yerden atlamak suretiyle intiharınız bekleniyor. Hayatın tamamen anlamsız olduğuna dair veriler sunan oyun, gece 3 gibi uyanmanızı istemek veya tüm gününüzü karanlık bir odada korku filmleri izleyerek geçirmenizi istemek gibi talimatların ardından yara almış psikolojinize hayatın anlamsızlığı konusunda egzantirik veriler sunmak konusunda pek de zorluk çekmiyor. Öyle ki özellikle ergenlik çağındaki gençleri hedef alan oyun, sonunda zorladığı intihar eylemiyle istediğini rahatça alıyor gibi gözüküyor. Zira Rus polisinin sunduğu verilere göre, polisler 130 gencin ölümünü Mavi Balina oyunu ile ilişkilendirmeyi başarmış durumda.

Yaptıklarınızı denetleyen yöneticiler var

Özellikle Rus sosyal ağı VKontakte üzerinde #BlueWhale etiketini paylaşmanızın akabinde sizinle iletişime geçen yönetici ekip, talimatları vermekle yetinmiyor, gençlerden bu talimatları gerçekleştiğine dair kanıt göndermelerini şart koşuyor. Örneğin elinize jilet ile çizdiğiniz mavi balina simgesini fotoğraflayıp kendilerine göndermek zorundasınız. Aksi takdirde sonraki seviyelere geçemeyeceksiniz. Sadece bu da değil.

Oyundan ayrılırsanız anlaşma bozulur

Evet, sadece bu da değil, oyundan ayrıldığınızda söz konusu anlaşma sona eriyor. Blue Whale etiketini paylaşmanızın akabinde size sorulan “Oyunu gerçekten oynamak istiyor musun?” sorusunu bir anlaşma olarak kabul eden ekip, öyle veya böyle talimattan sıyrılmak, talimatı gerçekleştirmemek isterseniz çeşitli tehditlerle sizi sindirmeye çalışıyor. Oyuna başladığınız da tüm sorulara cevap verip kişisel bilgilerinizi de paylaşmanız gerekiyor.

Özellikle oyunun sonuna bir şekilde gelen gençlere son görev olarak 50. gün intiharını şart koşan Blue Whale oyunu yöneticileri, bu görevin gerçekleştirilmemesi durumunda oyunu oynayan oyuncunun ailesine ve kendisine çeşitli zararlar verileceği yönünde tehdit mesajları gönderiyor. Kullanıcılara gönderdikleri dosyalar içerisinde trojan gibi uzaktan kontrol amacı güden virüsler barındığı söylenen oyun yöneticilerinin bu tehditlerinin gerçeği ne kadar yansıttığı bilinmiyor ancak bir gerçek var ki, ergen gençler bu tehditleri fazlasıyla ciddiye almış.

Oyunun tamamı hakkında tam bir bilgi yok fakat söylentilere göre oyunun bazı maddeleri aşağıdaki gibi:

Bir jilet aracılığı ile elinize, “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.

Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen psikopatça görünen ve korkunç videoları izleyin

Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.

Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.

Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.

Verilen şifreli görevi çözün.

Elinize, “f40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.

VKontakte durumunuza, “#benbalinayım” (#якит) yazın.

Korkularınızı aşın.

Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Ne kadar yüksek, o kadar iyi.

Elinize bir balina çizin keserek ve fotoğrafını çekerek gönderin.

Gün boyu psikopatça görünen korku videoları izleyin.

Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.

Dudağınızı kesin.

Elinize defalarca iğne batırın.

Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.

Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin.

Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyin.

Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da çıkmayı deneyin.

Güvenilir olup olmadığınız kontrol edilecek.

Skype aracılığıyla bir balina ile, yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.

Bacaklarınızı sallayarak bir çatıya çıkıp köşesinde oturun.

Başka bir şifreli görevi çözün.

Gizli görev.

Bir balina ile buluşun.

Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.

Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.

Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.

Balina olduğunuza dair yemin edin.

Bilindiği kadarıyla geriye kalan görevlerde her sabah 04:20’de uyanıp kurucunun yolladığı korkunç müzikleri dinlemeleri ve video izlemeleri isteniyor. Ayrıca yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değil, kurbanlardan her gün vücutlarına bir kesik atmaları ve başka bir balina üyesiyle konuşması bekleniyor.

Kurbanlara verilen görevler dışında insanları oyunu oynayamaya çekmek için oyunun sosyal medya sayfasından “Kendinizi kaç sıkıcı gün daha yaşamaya zorlayacaksınız?” gibi sorular yayınlanıyor.

Oyuna ait sosyal medya hesapları ve bu oyunu oynayan kişilerin hesapları ile ilgili soruşturmalar artarak devam edeceğe benziyor.